Anastasiadis-Randev: İkili ilişkiler güçlendirilmeli

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Bulgar mevkidaşı Rumen Radev’in bugün gerçekleştirdiği görüşmelerin merkezinde,

Kıbrıs sorununun yanı sıra ikili, Avrupa ve çevresel ilişkilerle ilgili konular yer aldı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı, saat  11’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi olarak kabul edildi. Daha sonra iki Cumhurbaşkanı’nın görüşmesi ve iki ülke heyetlerinin genişletilmiş müzakereleri takip etti. Bu çerçevede ikili anlaşmalar imzalandı. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, Cumhurbaşkanları, iki ülke arasındaki ilişkilerin kapsamının ve ruhunun daha da geliştirilmesi, ayrıca uluslararası forumlarda olduğu kadar, Avrupa Birliği içinde de faaliyetlerin koordine edilmesi için iradelerini ifade etti Bulgaristan Cumhurbaşkanı, öğle saatlerinde, Başpiskopos Hrisostomos’un onuruna verdiği yemeğe katıldı. Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Anastasiadis ve Randef’in heyetleriyle birlikte katılacağı akşam yemeğine oturuldu.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Bulgaristanlı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, gündemin enerji, denizcilik, ticaret, turizm, araştıma, eğitim ve kültür alanlarına odaklandığını belirtti. Ayrıca, Bulgaristan’ın Avrupa Konseyi’nin Başkanlığı üstlenmesi çerçevesinde Avrupa Birliğiyle ilgili kritik konularda, fikir alışverişi yapıldığını açıkladı. Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin görüşüldüğünü ve Türkiye’nin Avrupa Birliği ve tabii ki Kıbrıs karşısındaki sorumluluklarına cevap vermesi gerektiğine vurgu yapıldığını kaydetti. Anastasiadis, Bulgaristan Cumhurbaşkanı’nı Kıbrıs sorunu ve çözüm için ortaya konan dev çabanın çıkmaza sürüklenmesinin sebepleri hakkında bilgilendirdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı’na diyaloğun devam etmesine hazır olduğunu ve başarısız olmaması için uygun bir şekilde önhazırlık yapılmış yeni bir zirvenin yapılması ihtiyacı olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:49

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand