27/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Milli Muhafız Ordusuna ait Agusta Westland AW 139 tipi üç helikopterden birinin 2 Temmuz 2015 tarihinden beridir havalanmaması. Gazeteye göre söz konusu helikopterin yaklaşık iki buçuk yıldır havalanamaması savunma için de ciddi bir sorun. Bu helikopter 15 milyon Euro karşılığı alınmıştı. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre helikopter güvenli uçuş için bazı parçalarının değiştirilememesi sonucu devre dışı kalmış durumda. İfade edildiğine göre gelinen noktada helikopterin 28 aydan beridir havalanamamasının daha başka nedenleri de var. Askeri ifadeyle helikopter” yamyamlığa” uğradı. Yani belli bir zamandan beridir söz konusu helikopterin bazı parçaları çıkartılarak uçar durumda tutulabilinmeleri için diğer helikopterlerde kullanılıyor. 15 milyon değerinde bir helikopterin diğer helikopterlere takılmak için nasıl çıkartıldığı sorusuna verilen cevap da “bu yapılmasaydı parça eksikliği nedeniyle diğer iki helikopter uçamayacaktı” şeklinde oldu. Bir askeri yetkili de söz konusu helikopterlerin parçalarının pahalı olduğunu ancak alınamayacak fiyatlar da olmadığını söyledi. Helikopterlerin bakımını yapacak, parçalarını değiştirecek niteliklere sahip Kıbrıslı mekanikerlerin olduğunu, ancak gerekli parçaların alım sürecinin ilerlemediğini de ifade etti. Kendisiyle iletişime geçilen Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ise parça temininde kısa bir dönem için sorun olduğunu teyit etti ancak şimdi eksik parçaların en kısa sürede temini için harekete geçilmiş olduğunun güvencesini verdi. Elde edilen bilgilere gerekli parçaların temininde yaşanan durgunluk nedeniyle Fokaidis kısa bir süre önce İtalyan mevkidaşı ile temasa geçti ve Milli Muhafız Ordusunun bu durumdan kurtarılmasını katkı koymasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ertesi günü çökecek herhangi bir çözüm kabul etmeyeceklerini söyledi. Belirsizlik ortamında yaşamayı hiç bir kimsenin istemediği gibi böylesi bir şeyi de kimsenin istemediğini ifade etti. Verdikleri mücadelenin Kıbrıs Helenizm’inin beklentilerini ve endişelerini karşılamayacak herhangi bir çözüm için olmadığını belirtti. Ulusal görevin kendilerine, vatandaşların her birine güven ve refah, aynı zamanda bu ülkenin yasal vatandaşlarına barış ve karşılıklı saygı ortamında yaşama olanağı verecek koşulları yaratacak bir çözüm için mücadele etmeyi zorunlu kıldığının altını çizdi. İfade ettiklerinin tam olarak bilincinde her yöne ve dışa, halkın onurunun ve varılmak istenen uzlaşmanın sınırları olduğunun bilinmesi olduğuna vurgu yaptı. Anastasiadis bu arada Akıncı’nın bir çözüm bulunması için Kıbrıslırumların Kıbrıslıtürklerin endişelerini anlamaları ve daha önemlisi anlayışlarını değiştirmeleri gerektiğini söylediğini hatırlatarak “Samimi olarak hangi anlayışımızı değiştirmemizi istediğini sormak istiyorum. İşgal topraklarını mı unutalım? İnsan haklarını mı unutalım? Avrupa Birliği’nin Avrupalıların tümü için öngördüklerini mi unutalım? İşgal askerlerinin varlığını mı unutalım?” sorularını sordu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi savcı Eleni Loizidu’nun Rus Compromat internet sitesinde yayınlanan mesajları . Gazeteye göre Rus Compromat internet sitesinde yayınlanan ve savcı Eleni Loizidu’ya ait olduğu ifade edilen elektronik mesajlar düzen sorunun ötesinde ciddi sorunlar yaratıyor. Bazı mesajlar Loizidu’nun bazı durumlarda Ruslar’ın danışmanı gibi hareket ettiğini gösteriyor. Bazı emaillerde Loizudu’un Rus savcı ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne atanacak Kıbrıslı hâkimle ilgili bazı kararlarını yorumladıkları görüldü. Bunun yanı sıra Rusya’nın talep ettiği Rusların geri verilmesinde yaşanan gecikmenin sorumlusu olarak gösterilen Yüksek Mahkeme Başkanı Nikolatos da değerlendirildi. Loizidu’ya ait olduğu belirtilen bir başka emailde de Browder davasıyla ilgili olarak Rusya’nın tavrı benimsenerek Adalet Bakanı eleştiriliyor. Bu arada Başsavcı Kostas Kliridis konuyla ilgili olarak Cyrprus Mail’e yaptığı yorumda konunun, dikkatle incelenmesi gereken birçok yanı olduğunu söyledi. Konuyla ilgili bundan sonra atılacak adımların inceleneceğini de belirtti. Bu arada Başsavcı Kliridis konuyla ilgili olarak yorum için Politis’in başvurusuna yanıt vermemenin ötesinde bu konuda tekrardan rahatsız da edilmemesini istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2012 yılında devlet ile kilise arasında imzalanan anlaşmayla ilgili Başpiskopos dönemin Maliye Bakanı Kikis Kazamias’a duacı olmuş ve kilise ile devlet arasında işbirliğinde yeni bir sayfanın açıldığını söylemişti. Kilise’nin 2012 yılında 2-3 satış yapacağını da duyurmuştu. O yılsonuna dek devlet kasasına 10 ile 20 milyon arası bir para akacağını da ilan etmişti. Ancak Vergi Dairesi verilerine göre o günden 10 Kasım 2017 tarihine kadar verdiği toplam vergi o yıl için belirttiği rakama ancak yaklaştı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL’in Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları. Gazeteye göre AKEL, Nikolas Papadopulos’un yeni olarak vaftiz edilen eski stratejileri, Nikos Anastasiadis’in denemeleri ve art niyetli tavırlarıyla uyum içerisinde Kıbrıs sorununu çıkmaz bir yola sokarken özgürlük için tek umut verici perspektif Stovros Malas’ın adaylığı olduğuna vurgu yaptı. AKEL milletvekili Aritos Damyanos dün yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin işgali derinleştiren ve taksimi kalıcılaştıran kabul edilemez adımlar attığı bir anda Nikolas Papadopulos’un iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm çerçevesini kabul edip etmediğini netleştirmeyi reddettiğini söyledi. Aynı anda Anastasiadis’in de tam bir çelişki içerisinde seçmenini toparlamak için milliyetçilik yaptığına dikkat çekti. Anastasiadis’in çözüm ya da Türkiye’nin mahkûm edilmesi politikasının başarısız kaldığını belirten Damyanos “Anastasiadis vereceğini verdi,” dedi. Damyanos Papadopulos’un da 80’li yılların reçetesiyle daha önce yedi cumhurbaşkanının uluslararası topluma ve Kıbrıstürk toplumuna karşı üstlendiği taahhütleri ortadan kaldırmaya çalıştığı değerlendirmesinde de bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas dün yaptığı bir açıklamada bir cumhurbaşkanı adayının Kıbrıs sorununu yönetim konusunu Yunan Hükümetiyle de netleştirmesi gerektiğini söyledi. Malas geçen gün Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Atina’da gerçekleştirdiği görüşmeye atıfta bulunarak görüşlerinin çakışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “ Birleşmiş Miletler kararlarında tarif edildiği ve zaman zaman Kıbrıstürk toplumu le anlaştığımız gibi iki bölgeli iki toplumlu federasyonu hedefliyoruz.” dedi. Malas bu arada Tsipras ile Kıbrıs sorununu ele alış biçimi üzerinde de anlaştıklarını ve geri gidişler olmaması ve zaman kaybına uğranılmaması için müzakerelerin Genel Sekreter’in çerçevesinde kesildiği noktadan başlaması gerektiğini de belirtti. Tsipras’ın zaman geçtikçe işgalin oldubittilerinin kalıcılaşmasından endişe duymakta olduğuna da vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler sorunu. Gazeteye göre kredilerin satışını öngören yasa bugüne kadar beklenen sonuçları vermedi. Şimdi konuyla ilgili Merkez Bankası’nın hazırladığı yasa tasarısının her şeyi alt üst edecek. Tasarı borçların isimlendirilecek paket haline getirilmesini öngörüyor. Tasarının seçimlerden hemen sonra Meclis Maliye Komisyonu’nun gündemine alınması bekleniyor. Tasarının onaylanması durumunda büyük sorun olan geri dönmeyen kredilerin ciddi olarak azalmasını getireceği öngörülüyor. Bugün geri dönmeyen kredilerin miktarı 22 milyar Euro.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin güçlendirilmesinin lafla olmayacağını, bunun ancak doğru politikalar ve stratejiyle olacağını söyledi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Kıbrıs’ın stratejik ortak olarak önemine vurgu yaptığı röportajını yorumlayan Neofitu benzer açıklamaların daha önce İsrail Başbakanı tarafından da yapıldığını hatırlattı. Arap ülkeleri yanı sıra dev devlet enerji şirketlerinin Türkiye’nin hak talebinde bulunduğu parsellerde kısa sürede araştırma başlatacaklarını açıklayan Fransa ve İtalya ile de askeri işbirliklerinin ileri götürüldüğüne dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand