Arzulanan uzlaşmada Kıbrıs halkının onurunun da sınırları var

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ankara’nın uzlaşmacılığıyla ve Türk işgalinin ülkede yol açtıklarıyla ortak olarak karşı karşı gelinmesi için iç cephede birlik ve beraberlik mesajı gönderdi.

Pahna köyünden hayatını kaybeden 5 kişi için gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı konuşmada, söylediklerinin tam farkında olduğunu vurgulayarak, yurt dışındaki her yöne, arzu edilen uzlaşmanın sınırları olduğu gibi, Kıbrıs halkının onurunun da sınırları olduğu mesajını gönderdi. Her vatandaşa, bu ülkenin diğer tüm yasal sakinleriyle, güvenlik, refah, barış içinde birlikte yaşama ve karşılıklı saygı koşullarında yaşamasına izin verecek perspektifleri yaratan bir çözüme ulaşılması için mücadele edildiğini kaydetti. Akıncı’nın Kıbrıslı Rumların mentalite değiştirmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarını yorumlayan Anastasiadis, hangi mentalitenin değişmesi gerektiğini sorguladı. İşgal altındaki toprakları, insan haklarını, tüm Avrupa vatandaşları için öngörülen herşeyi, işgal ordusunun varlığını mı unutmak, yoksa Türkiye’nin garantör ve müdahale haklarıyla varlığını mı silmek gerektiğini sorguladığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, çözümün Avrupa ilke ve değerlerinin yanı sıra, toplumsal müktesebatla tam uyumlu, ayrıca Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin yeni nesillerine birlikte yaşama perspektifi oluşturan, normal bir devletin güvencesini vermesi gerektiğini yeniden dile getirdi.

 
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:49

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand