25/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İtalyan ENİ şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde gerçekleştireceği sondaj çalışmaları. Gazeteye göre Kıbrıs’ta seçim kampanyalarının doruğa ulaştığı bir dönemde ENİ şirketi bugüne kadarki en kritik sondaj çalışmalarını yapacak. Yapılan açıklamaya göre ENİ-TOTAL sondaj çalışmalarını bu yıl içerisinde 6’cı parselde Kalipso alanında başlayacak. Bunu ENİ-KOGAS ortaklığının 3. Parselde Supia alanındaki sondaj izleyecek. Bu çalışmaların başarılı olması durumunda üçüncü sondaj da gündeme gelebilir. İlk sondaj Krismas döneminde ve seçim çalışmalarının doruk noktaya ulaştığı bir dönemde başlayacak. Bu koşullarda Türk tahriklerinin de doruğa ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor. İtalyan devinin Başkanı Culaudio Deskalzi dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmesinde sondaj tarihini, hedeflerini ve önceliklerini netleştirdi. Deskalzi’nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi öncesi ENİ’nin Büyüme Müdürü Luka Berteli de Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile bir araya geldi. ENİ’nin Başkanı süreçle ilgili iyimser mesajlar verdi. Bugüne kadar Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne 150 milyon euroluk yatırım yaptıklarını söyledi. Bu arada Deskalzi’nin dün Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde masaya doğal gaz boru hattı ve Afrodit parselindeki doğal gazın ENİ’nin önemli bir ortağı olduğu Mısır’daki Damieta rafinesi aracılığıyla değerlendirilmesi konusu da geldi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Coral şirketi Lukoil’den satın aldığı 31 benzin istasyonunda Shell adı altında faaliyete geçiyor. İstasyonların Shell adı altında yeniden biçimlendirilmesi çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar üçü Lefkoşa’da, ikisi Limasol’da ve biri Larnaka’da olmak üzere toplam altı istasyonda çalışmalar tamamlandı. Shell benzin istasyonlarının Kıbrıs’ta açılışı da dün resmi olarak yapıldı. Hedefte satın alınan 31 istasyonun sayısının önümüzdeki yıllarda elliye çıkartılması var. İstasyonlar Shell’in Yunanistan’daki yan şirketi olan Coral’in sahipliğini çalışacak. Bu süreçte şirketin 15 milyon Euro daha harcamada bulunacağı belirtiliyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi ENİ’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmalarını başlatacak olması. Gazeteye göre rezerv bulma olasılığı tüm diğer sondajlarda olduğu oranda yani %30 oranında ancak ENİ Kalipso alanında önemli rezerv bulmayı hedefliyor. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin Türkiye’nin de talip olduğu batı kısmında ilk kez sondaj çalışması yapılacak. Kalipso 6. Parselin en güneydoğusunda Türkiye’nin kendi karasuları olduğunu ileri sürdüğü bir noktada bulunuyor. Buradaki sondaj çalışmaları Aralık ayı sonunda başlayacak ve 3.500 metreye kadar inilecek. Bu çalışmanın 36 günde tamamlanması bekleniyor. Ön veriler cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci ve ikinci haftası arasında ortaya çıkacak. ENİ-KOGAS ortaklığı Supya bölgesinde ikinci sondajı da Şubat ayı başlarında gerçekleştirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan ve Kıbrıs savunma işbirliği Avrupa Birliği Kalıcı Yapısal Savunma İşbirliği çerçevesinde çalışacak. Kıbrıs ve Yunanistan savunma bakanlarıyla genel kurmay başkanları ikinci kez bir araya gelerek gelişmeleri değerlendirdiler. Yunanistan-Kıbrıs Savunma Hükümetler arası savunma konseyi toplantısı sonrası yapılan açıklamada iki ülkenin ortak Avrupa savunmasına ilişkin gelişmelerde ilk hatta bulunmaya devam edecekleri ve operasyonel programlara ve ortaklarıyla işbirliği içinde ortak silahlanma programlarına katılacaklarına vurgu yapıldı. Bu şekilde ortak ulusal çıkarların ve çalkantılı ve istikrarsız Doğu Akdeniz’de Avrupa çıkarlarının ileri götürüleceği de ifade edildi. Bu doğrultuda Kıbrıs ve Yunanistan’ın ortak tatbikatlar ve eğitim programlarıyla ortak tehditleri göğüsleyecekleri belirtildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sorunları. Gazeteye göre devlet sağlık kuruluşlarının içinde bulunduğu durumun göğüslenebilmesi için acil müdahaleye gerek var. KPMG şirketinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre ciddi zayıflıklar ve boşluklar var. Avrupa Birliği Komisyonu’nun sağlıkla ilgili raporu da Kıbrıs’ta ciddi sorunların var olduğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas bu durum karşısında Genel Sağlık Planı’nı uygulama ve egemen güçlerle çatışmaya hazır olduğu mesajı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Baf’ın Emba köyünden sağlık sorunları olan bir çift 200 bin Euro değerindeki evlerini açık artırmada 64 bin Euro için kaybettiler. Çift 56 milletvekiline mektup göndererek kredi kullanıcılarını bankalara karşı koruyacak önlemler almalarını istediler. Çift sağlıklı oldukları ve çalıştıkları dönemde kredi kullandığını belirtti. Şimdi eşlerden erkek kalp ve kadın da kanser sorunuyla savaşıyor. Çift, milletvekillerine gönderdikleri mektupta çalıştıkları bankayı sağlık sorunlarıyla ilgili bilgilendirdiklerini ve borçları için küçük bir zaman talep ettiklerini buna rağmen evlerinin banka tarafından satıldığını ifade ettiler. Yaptıkları suçlamaya göre de 200 bin euroluk evleri 64 bin euroya satıldı.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi RİK hesabına gerçekleştirilen ve akşam açıklanan kamuoyu araştırma sonuçları. Gazeteye göre sonuçları dün akşam açıklanan RİK’in kamuoyu araştırması birinci turda ikincilik için ciddi bir yarış olduğunu ortaya koydu. Anastasiadis eksi artı 4 yistatistik yanılma payı ile %44 oranı ile birinci sırada. İkinci sırada ise %22 oranı ile Malas ve Papadopulos var. Malas ile Papadopulos tam bir eşitlik içinde ve bu da göğüs göğse ciddi bir mücadele verecekleri anlamına geliyor. İki adayın sonuçlarıyla ilgili eksi artı 3 istatistik yanılma payı var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dayanışma Hareketi Nikolas Papadopulos’a “Dayanışma” gösteremiyor. Dayanışma Hareketinin 100 üyesi daha Partinin Nikolas Papadopulos’u destekleme kararına karşı çıktı. Daha önce de 133 üye aynı yönde açıklama yapmış ve Nikos Anastasiadis’e destek beyan etmişti. 100 üye dün yaptıkları açıklamada Papadopulos’u destekleme kararının Başkan Eleni Theoharu’nun kişisel görüşü olduğunu belirttiler Bu arada Dayanışma Hareketi 3 Aralık için kongre çağrısı yaptı ve partili seçmenin Papadopulos’un etrafında toparlama uğraşılarını yükseltti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand