Cumhurbaşkanı Atina'da kriz sonrasının Kıbrıs'ını anlattı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis hedefinin, Kıbrıs’ın garantilerden, müdahale hakkından ve Türk askerleri varlığından  uzak doğal bir devlet olarak gelişmeye devam etmesi olduğunu söyledi.

Atina’da “Kriz sonrası Kıbrıs” konulu etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin   Krans Montana’da, artı Türk üssü de talep ederek 1960’dan beridir var olan sistemde hiç kımıldamaksızın ısrar ettiğini belirtti. Kıbrıs sorunun iç yanlarıyla ilgili müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu tekrarladı. Sorunun dış yanlarıyla ilgili olarak ise iyi bir hazırlığa gerek olduğunu ve Türkiye’nin gerçekten bağımsız ve egemen bir devleti rehin olarak tutamayacağını en nihayetinde anlaması gereğine işaret etti. Anastasiadis ekonomiyle ilgili olarak da, Kıbrıs’ın memorandumdan, uluslararası topluluğun ve özellikle Avrupalı ortaklarının beklediğinden daha kısa sürede çıktığına vurgu yaptı. Ekonominin bugünkü güçlü iyileşmesinin eski dönemi karakterize eden iki temel çarpıklıktan kurtulmuş bir şekilde gerçekleşiyor olmasının önemine dikkat çekti. İki eski çarpıklığı da aşırı banka kredileri ve hesapsız ve açık yaratan kamu yatırımları olarak sıraladı. Kıbrıs ekonomisinin üç yıldır arka arkaya istikrarlı bir büyüme gösterdiğini ve bu yıl Gayri Safi Büyüme’de Avrupa Birliği’nde en büyük büyümelerden biri olacak olan %4’ün az bir biçimde aşılacağını umduklarını dile getirdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:49

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand