24/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Çin’in Kıbrıs’tan taşınmaz mal alımlarına kapıyı kapatması. Gazeteye göre Kıbrıs’ta emlak geliştirme alanında çalışan iş insanları Çin Hükümeti’nin taşınmaz mal alımı için göç eden sermayeye muslukları kapatması sonrası gerçek anlamda ateş üstündeler. Söz konusu karar sonrası Çinlilerin Kıbrıs’ta ve özellikle de Baf’ta taşınmaz mal alımları ciddi oranda düştü. Birçok Kıbrıslı iş insanı Çin’den sermaye akışına yatırım yapmış ve bazıları Çin’de büro dahi açmıştı. Bazı iş insanları da taşınmaz maşla yatırım yaparak Kıbrıs vatandaşlığını alan yabancılara yönelik özel bir yatırım yapmıştı. Son 3-4 yıl içerisinde Kıbrıs Hükümetinin belirlediği kriterlere uyum için taşınmaz mal alan 162 Çinli de Kıbrıs vatandaşlığı almıştı. Taşınmaz mala yatırım yaparak Kıbrıs vatandaşlığı alan toplam yabancı uyruklu sayısı ise 1.223. Bu rakam da sektörün sadece Çinlilere dayanmadığını gösteriyor. Bu arada Çin Hükümeti’nin engellemesinin sadece taşınmaz malla sınırlı olup olmadığı da araştırılıyor. Bu arada Kıbrıs İşverenler Federasyonu Başkanı Antonis Frankudis Çin Hükümeti’nin söz konusu kararının Kıbrıs taşınmaz mal piyasasına ciddi bir yara aldırdığını söyledi. Frankudis bununla birlikte bu alana yatırım yapanların sadece Çinliler olmadığına da dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam Atina’da konuşurken Kıbrıs dış politikasının artık tek konulu olmadığını ve küçük ülkenin Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrar kapısı olduğunu söyledi. “Kriz sonrası Kıbrıs” konulu etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Hükümetinin dış politika alanındaki başarılarına ve kazanımlarına atıfta bulundu. Kıbrıs’ın aşmayı başardığı ekonomik sorunları da anlattı. Dış politika alanında konuşurken tüm komşu devletlerle artan ilişkilere dikkat çekti. Yunanistanla birlikte Mısır, İsrail, Lübnan, Libya ve Filitin’le üçlü işbirliklerini kurumsallaştırdıklarını söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle özlü ilişkilerin de derinleştirildiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ın Avrupa Birliği ile ilişkilerin atıfta bulunurken son imzalanan Kalıcı Yapısal Savunma içbirliğine çzel olarak vurgu yaptı. Avrupa’daki gelişmelerin merkezinde olmaya devam ettiklerini dile getirdi. Avrupa’nın sınırı olarak dış müdahalelere karşı Kıbrıs için gerçekten bir savunma kalkanı oluştuğunun altını çizdi. Kıbrıs’ın bir enerji merkezi olarak uluslararası alanda artan jeostratejik rolüne de atıfta bulundu. Bu durumun Kıbrıs’a doğal kaynaklarını kullanarak enerji planlamalarını başarı ile yapma olanağı sağladığı tespiti yaptı. Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesinde üçüncü tur izinlerin verilmesinin ve sondaj çalışmalarının devamının başarılı enerji politikasıyla sağlandığını dile getirdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun devlete verdiği kâr payı. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun devlete verdiği 80-90 euroluk kâr payları geri dönülemez bir biçimde geride kaldı. Artan rekabet ve Kurumun bir dönem gerçekleştirdiği hesapsız yatırımlar kamuya olan katkısını sürekli olarak aşağı çekiyor. Kurum’un 2016 yılındaki katkısı 26,8 milyon ile sınırlı kalacak. Maliye Bakanı’nın kurum yönetim kuruluyla gerçekleştirdiği görüşmelerden çıkan sonuç bu. Kurumun 2016 yılında toplam artısı ise 74,62 milyon. Ancak Digimed’e yapılan 40.5 ve Cyta Hellas’a 3.3 milyonluk yatırım sonuçta kazandı 30,4 milyona indirdi. Bakanlar Kuruluna sunulan rakamlara göre Kurum 2001 yılından 2016 yılına kadar devlete 775 milyon Euro aktardı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılı ilk baharında birçok kişi Dimitris Silluris’in Meclis’te siyasi kariyerinin sonuna geldiğini düşünüyordu. Kamuoyu yoklamaları EVROKO’ya Meclis’e girme konusunda şans vermiyordu. Ancak Silluris gücünü Eleni Theoharu ile birleştirerek yeni siyasi oluşum Dayanışma Hareketi şemsiyesi altında Meclis’e girmeyi başardı. Bununla da kalmadı DİSİ’nin de desteğini sağlayarak Meclis Başkanlığına seçildi. O dönemki basın haberleri DİSİ’nin bu açılımıyla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Silluris’in desteğini sağlayacağını yönündeydi. Partisi resmi olarak Nikolas Papadopulos’a destek verme kararı aldı. Ancak Silluris şimdiye dek partisinin resmi politikasından yana bir tavır almadı. Tersine bazı iyi haber alan kaynaklara göre de Nikos Anastasiadis’in yanında yer alması sürpriz olmayacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi ALPHA televizyon kanalının Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması. Gazeteye göre ALPHA hesabına gerçekleştirilen bir başka kamuoyu yoklaması Nikos Anastasiadis’in cumhurbaşkanlığı görevine ikinci kez seçilmeye çok yakın olduğunu gösterdi. Adaylığı hem birinci turda hem de rakibinin kim olacağından bağımsız ikinci turda yüksek bir desteğe sahip. Aynı kamuoyu araştırması ikinci tura geçme mücadelesinde Papadopulos ile Malas arasındaki makasın sürekli kapandığını gösterdi. Son araştırmaya göre Papadopulos Malas’ın %3,3 puan önünde ve ikinci tur için son ana kadar göğüs göğse bir mücadele verilecek. Araştırma sonuçlarına göre Anastasiadis ilk turda %37,3 oranında bir desteğe sahip. Papadopulos %25 ve Malas da %21,7 oranında destek alıyor. Lillikas %4,5, ve ELAM’ın adayı Hristu da %3 oranında desteğe sahip. Parti seçmenlerinin toparlanması açısından en yüksek oran %83,3 oranı ise DİSİ’de. DİSİ’den diğer adaylara oy yok gibi. AKEL’in destek verdiği Stavros Malas’a oy vereceğini söyleyen AKEL seçmeninin oranı ise %75,3. DİKO seçmeninin %66,2’si Papadopulos’a oy vereceğini belirtirken %14,8’lik bir kesim de Anastasiadis’e yöneldi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Devlet Baş Muhasebecisi’ne göre devletin kullandığı kredi hemen hemen 27 milyar Euro. Bu da tüksek kredi kullanımı nedeniyle ülke ekonomisinde zorlukların hala daha devam ettiğini gösteriyor. 2016 yılı kamu ekonomisi raporunun Meclis Denetleme Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında konşan Baş Muhasebeci Rea Yeorgiyu devlet içi borçlanmalar dahil toplam kredi miktarının 26 milyar 870 milyon olduğunu söyledi. Bunun 7,6 milyarı devlet içi borçlanma ve bu rakam kamu borçları hesaplanmasında yer almıyor. Bu arada Rea Yeorgiyu 12’ci 13’cü maaşlar ve kamuda emekli maaşlarının 14 ve 27 Aralık’ta ödeneceğini söyledi. Komisyon Başkanı Zaharias Kulias de toplantı sonrası yaptığı açıklamada Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarından biri bir milyar, diğeri de yarım milyar euro harcarken üzücü sonuçlar almış olmalarının özel olarak dikkat çektiğini söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi kamuya ait sağlık kurumlarının durumu. Gazeteye göre kamuya ait sağlık kuruluşlarına ilişkin KPMG’nin Sağlık Bakanlığı hesabına gerçekleştirdiği araştırma örgütsel bir yapının olmadığını, karışık çalışma saatlerinin olduğu, doğru bir kadrolamanın olmadığı ve hastahane kaynaklarının doğru kullanılmadığını ortaya koydu. Ve tüm bunlar da araştırmanın sadece birkaç sonucu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in bugün Kıbrıs sorununda ifade ettiği görüşlerin tehlikeli olduğunu söyledi ve kendisini iki dil kullanmakla suçladı Malas, Anastasiadis’in geliştirdiği dilin merkez siyasi partilerinin tehlikeli diliyle eşitlenmekte olduğuna dikkat çekti. Anastasaidis’i sonuçlarını bildiği halde yeniden öncelikler politikası izlemekle eleştirdi. Bu politikanın sonucunun görüşmelerin başlamaması olacağının altını çizdi. Söz konusu yaklaşımın yurttaşların bilincini zehirlediğini ve Kıbrıstürk toplumunu azınlık konumuna soktuğunu ifade etti. Anastasiadis’in Guteres çerçevesi ile uyuştuğu açıklamalarının tamamı ile dışına kaydığına dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

26 Eylül
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Tüm haberler

Video on Demand