Anastasiadis sorunun iç yanlarını görüşmek için hazır

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis  dün akşam Larnaka’da yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununda liderliğin, sorumluluğu halkın omuzlarına değil kendi omuzlarına üstlenilmesi olduğunu söyledi. 

Sorumluluğun bir halka yüklenmesi yerine bir lidere yüklenmesinin daha iyi olacağına vurgu yaptı.  Cumhurbaşkanı diyalogun yeniden başlaması için arzusunu tekrarladı ancak bunun hiçbir koşulda diyalog için diyalog anlamına gelmeyeceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı bu arada sorunun iç yanlarıyla ilgili müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne vurguladığını da söyledi. Kıbrıs sorununda konferans içinse, Türk uzlaşmazlığı sonucu sona eren Krans Montana  oturumunun kaderiyle karşı karşıya kalmaması için Kıbrıs için  yeni bir konferansın  iyi hazırlanmasına hem Birleşmiş Milletler’in, hem Genel Sekreter’in özel görevlisinin  hem de Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin ilgi göstermeleri gereğine işaret etti. Çözümün amacının, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümünden ortaya çıkacak devletin tamamı ile bağımsız olmasını sağlayacak,  şüpheyle yaklaşılmayacak ve bir başka üçüncü devletin çıkarlarına hizmet etmeyecek aynı zamanda Kıbrıslılar için Kıbrıslılar tarafından yaratılacağı koşulların sağlaması olduğunun altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:49

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand