22/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan üçlü işbirliğine İtalya’nın da katılacak olması. Gazeteye göre Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan arasındaki üçlü işbirliğinin yeni üyesi İtalya olacak. Böylece katılımcılar artarken enerji ekseninde bölgesel işbirliği uğraşıları da güçlenecek. Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan üçlü işbirliği zirvesinde dün liderler bundan sonra 2018 yılının ilk yarısında Girit’te toplanacak olan zirve için İtalya’ya çağrı yapma kararı aldılar. Konuya ilişkin İtalya ile diplomatik düzeyde temaslar zaten başlamış durumda. Elde edilen bilgiler göre İtalya’nın Girit zirvesine katılımı enerji konusuyla ilişkili olacak. Bilindiği üzere İtalya, Kıbrıs-Yunanistan-İsrail işbirliğine enerji konularında bakan düzeyinde katılıyor. İtalya’nın bu işbirliğine de katılımı dahi tek başına Doğu Akdeniz’in üç ülkesinin uğraşılarına yeni bir dinamizm katacaktır. BU arada dünkü Anastasiadis-Sisi- Tsipras zirvesinde 5. Zirvenin ele aldığı temel konuların yer aldığı Lefkoşa Deklarasyonu üzerinde anlaştılar. Lefkoşa Deklarasyonu’nun temel unsuru Doğu Akdeniz’i meşgul eden konulara müdahalesi oldu. Üç lider diğer konuların yanı sıra Türkiye’ye “ Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde her tür yasa dışı faaliyetini sonlandırması ve gelecekte de bu tür faaliyetlerden uzak durması” çağrısında bulundu. Lefkoşa Deklarasyonu’na paralel “Kıbrıs Hükümeti’nin, Kıbrıs sorununa, Kıbrıs’ı Birleşmiş Milletler kararları temelinde yaşayabilir ve işler bir devlette yeniden birleştirecek özlü çözüm bulunması konusundaki uğraşılarına sarsılmaz destek devam ediyor” görüşünü de ortaya koydular. Üç lider başta Suriye ve Filistin sorunları olmak üzere tüm bölgesel sorunların çözümü için verilen uğraşılara da destek beyan ettiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türk tarafı tartışmalara bir kez daha Mağusa’nın kapalı bölgesi kartını sürdü. Türkler bu şekilde bir dalgalanma yaratırken Krans Monana başarısızlığı sonrası neyi hedefledikleri konusunda da soru işaretleri yarattılar. İşgal ordusunun kontrolü altında bulunan sahil şeridini belli koşullarda açma açıklaması sonrası rejimin yeni bir planlamayla ilerlediği belirtiliyor. Bazı bilgiler turizm amaçlı kullanım için bölgedeki otellerin açılacağı yönünde. Buna karşı bazı bilgilere göre de sahilde sadece marina açılacak. Kıbrıs gazetesinin haberine göre konuya ilişkin kararlar Ankara’nın temsilcisinin de bulunduğu 18 Ekim tarihli sözde bakanlar kurulu toplantısında alındı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi dünkü üçlü işbirliği zirvesi. Gazeteye göre Kıbrıs, Yunanistan ve Mısırlı liderler dün işbirliklerinin daha da çok boyutlu işbirliğini geliştirme kararı aldılar. Lefkoşa’daki üçlü zirvede Anastasiadis, Tsipras ve Sisi turizimde gemi yolculuğu konusunda işbirliği protokolü imzaladılar. Bu her üç ülkenin turizmine ek yarar sağlayacak. Liderler her üç ülkeden gençlere yeni iş imkânları yaratacak enformasyon, araştırma, yeni buluşlar ve çevre konusunda işbirliğini de ele aldılar. Bölgesel sorunları da tartıştılar. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, üç ülkenin işbirliğinin model olduğunu ve ortaya koydukları ve uyguladıkları önceliklerinin, Lefkoşa, Atina ve Kahire arasındaki diyaloğun bir sonucu olduğunu vurguladı. Hidrokarbon keşfinin Doğu Akdeniz’de geniş işbirliği için katalizör rol oynadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Yunanistan ve Mısır liderleriyle göçmenler krizi, bu alanda işbirliği gereği ve AB’nin önemli katılımı konusunu tartıştıklarını söyledi. Ayrıca, bilgilendirme, iletişim, araştırma alanlarında, yenilikçi ve çevre konularında işbirliğinin tartışılan konular arasında yer aldığını belirtti. Anastasiadis, Lübnan’a da atıfta bulunarak güvenlik ve istikrarın korunması için işbirliği gereğine değindiklerini ve Mısır-AB ilişkilerini de ele aldıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Suriye konusun da tartışıldığını ve kendisinin de konukları Kıbrıs konusunda bilgilendirdiğini ve Krans Montana’daki son çabaların Türkiye’nin garantiler ve Türk ordusunun adada kalması yönündeki ısrarı nedeniyle sonuçlanamadığını ve tarafımızın, iyi bir ön hazırlıkla yeni tur müzakerelere hazır olduğunu söylediğini kaydetti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İşgal bölgesinde bir poker turnuvasına katılmak için Pazartesi akşamı Larnaka Hava Alanına gelen 29 İsrailli oyuna katılmadan ertesi günü geri döndü. 29 İsrailli’nin işgal bölgesinde Kıbrıslırumlara ait taşınmaz mallar üzerine inşa edilen bir otelde kalacaklarının tespiti sonrası kendilerine adaya giriş izni verilmedi. Hatırlanacağı üzere geçen Eylül ayında benzer bir durum yaşanmış ve İsrail’in Lefkoşa Büyükelçiliği benzer bir durum yaşanmaması için çalışacağını söylemişti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi vergi kaçıranlarla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre kamuoyuna yansıyan ve vergi kaçırdıkları konusunda şüphelilerin adlarının yer aldığı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin elindeki listelere ilişkin bugüne kadar yapılan araştırmalar olumlu sonuç vermedi. 490 kişilik Lagard listesinden yapılan araştırmada 1,8 milyon ek vergi gündeme geldi. Bu da listede tamamlanan tek araştırma oldu. Panama Papers’leri konusu ise gelişim halinde. Ancak bu konuda da sepetin yine küçük kalacağı haberleri alınıyor. Verilen bilgilere göre listede yer alanların çoğu şirket müdürü olarak görülen muhasebeci ve avukat. Bu şirketlerin çoğu da yok. Şirketlerin çoğu denizcilik şirketi Kıbrıs bilindiği üzere uluslararası bir iş merkezi ve adadan üçüncü kişilere hizmet veriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet, Afrodit parselini yöneten şirketler ve Kıbrıs Hidro karbon Şirketi ile Mısır’da hidro karbon sıvılaştırma terminalini yöneten şirketler arasında en kısa sürede bir anlaşmaya varılması için tüm olasılıkları değerlendirmeye hazır olduğunu açıkladı. Bu yöndeki uğraşılara yardımcı olması için Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis yarın İtalyan-İspanyol ortaklığı olan ve Mısır’da Damieta terminalini işleten Union Fenosa şirketi yetkilileriyle görüşecek. Lakkotrpis geçen hafta da Intku terminalini işleten Shell temsilcileriyle bir araya gelmişti. Shell müzakerelere ikili bir rolle katılıyor. Bir yandan İntku işletmecisi olarak Afrodit yatağındaki doğal gazı alma adayı diğer yandan da parselin %35 hakkını elinde tuttuğundan üretici ve satıcı olarak. Afroditteki 4,2trilyon ayak küplük doğal gazı satma müzakerelerinde başrolü işletmeci şirketler Noble Energy, Shell, Delek Drilling ve Ovner Oil ile Kıbrıs Hidro Karbon Şirketi oynuyor. Görüştükleri şirketler ise Mısır’daki iki terminalin işletmecisi olan şirketler. Enerji Bakanı’nın söz konusu şirketlerle temasları rolünü değiştirmiyor. Bakan bir anlaşmaya varılması konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Garanti Edilmiş Asgari Gelir programından yardım alanların durumu. Gazeteye göre Sayıştaylığın Garanti Edilmiş Asgari Gelir konusunda hazırladığı rapor bu programdan yardım alanların içinde bulundukları zor durumu ortaya koyuyor. Programdan yardım alan bir kişi ayda 530 euro kira ve 40 euro da apartman gideri ödüyor. Aldığı para ise 480 euro. Bunun üzerine kendisine 154 euro da kira yardımı yapılıyor. Böylece toplam geliri 634 euroya çıkıyor. Bu durumda bir aylık bir sürede yaşaması için elinde kalan para sadece 64 euro. Son dört yılda sosyal yardımlarda 233.4 milyon Euro kesintiye gidildi. Verilere göre 2012 yılında düşük emekli maaşı alanlara ve ekonomik açıdan zor durumda olanlara verilen yardımlar 331.5 milyondu. 2015 yılında bu rakam 281.2 milyon oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Nikolas Papadopulos’un iki toplumlu iki bölgeli çözümü arzulayıp arzulamadığı konusunda tavır almaktan ısrarla kaçındığını söyledi. DİKO Başkanı Papadopulos’un Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne de aynı yarım ağızla mı sesleneceğini sordu. Lukaidis bu arada Nikos Anastasiadis’e de Kıbrıs sorununu Nikolas Papadopulos’a dönüşmüş bir şekilde mi yöneteceğini sordu. Genel Sekreteri nasıl ikna edeceğini netleştirmesi gereğine işaret etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand