Anastasiadis ve Sisi ortak basın toplantısında konuştular

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Mısır Cumhurbaşkanı’nı Sisi’yile ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada bu ilk resmi ziyaretin ve yarın gerçekleştirilecek Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesinin Lefkoşa ile Kahire’nin ilişkilerinin artmasının ve derinleşmesinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Bugünkü görüşmeleri sırasında hidro karbon yataklarının keşfinin iki sonuçlarının ülke halkının yararına iyileştirilmesi yönünde ortak faaliyetleri için bir fırsat yarattığı konusunda anlaştıklarını belirtti. Kıbrıs Cumhuriyeti ve Mısır arasında işbirliğinin uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde güçlendiğine dikkat çekti. Vizyonlarının, hidro karbonun barışa, istikrara ve refaha katkı sağlayarak bir katalizöre dönüşmesi olduğunu ifade etti. Sisi ile görüşmelerinde üzerinde anlaşmaya vardıkları konuların yaşama geçirilmesini izlemek için yıllık görüşmeler gerçekleştirilmesi için mekanizma yaratılması kararı aldıklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı bu arada Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği- Mısır ilişkilerinin güçlendirilmesini pratik bir biçimde desteklemeye devam edeceği güvencesi verdi. Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de Türkiye’nin garantileri ve müdahale hakkını koruma ve adada kalıcı asker bulundurmada ısrarı sonucu Krans Montana’da olumlu bir sonuca ulaşılamadığını belirtti. Verdiği destek için Mısır’a şükranlarını sundu.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fatah El Sisi de bölgede hidro karbon bulunmasını çok önemli olarak niteledi ve Mısır’ın, Kıbrıs’ın ülkesiyle imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde doğal zenginliklerini değerlendirme hakkını desteklediğini ifade etti. Sisi, Kıbrıs- Yunanistan- Mısır işbirliğinin çeşitli alanlarda önemini not ederek, yarınki zirveye önem verdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in katılımıyla gerçekleştirilen Mısır Formuna atıfta bulunarak, bunun iki taraf için ilişkilerde yeni ufuklar açacağına vurgu yaptı. Sisi Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de Mısır’ın, Birleşmiş Milletler kararlarına dayalı federal çözüm için Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in çalışmalarını desteklediğini ifade etti. Bölge güvenliğinin ve istikrarının güçlendirilmesi gereğine vurgu yaptı. Bölgede ekstrem güçlerin ve terörün istikrarsızlık yarattığını ifade etti. İki ülkenin 2015 Kasımında imzaladıkları savunma ve askeri işbirliği anlaşmasının önemine atıfta bulundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:50

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand