20/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi vatandaşlık verilmesinde aracıların varlığı. Gazeteye göre bazı kişiler yabancı uyruklulara vatandaşlık konusunda arabuluculuk çetesi oluşturdu ve kendilerine Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı alacaklarını belirtip ciddi paralarını alıyorlar. Kandırılan bazı kişiler İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunarak konuya müdahalesini talep ettiler. İçişleri Bakanı Konstantinu Petridis de konuyu Polis Suçları Araştırma Dairesi’ne götüreceği güvencesi verdi. Bugüne kadar 7.500 yabancı uyrukluya siyasi göçmen ya da ek koruma statüsü verildi. Bunlardan %90’ı da Suriyeli. Tüm bu kişilerin süreçte er ya da geç Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı talebinde bulunacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Var olan rakam bazı çevrelerin bu kişileri, gerek vatandaşlık alamamak gerekse daha da kötüsü yurt dışı edilme olasılığı korkusu nedeniyle bu süreçte sömürmek isteyeceğini de ortaya koyuyor. Bazı çevreler başvuruların yıllarca incelenmemesi var olan sıralamaların değiştirilebileceği yolları olduğunu akla getiriyor. İçişleri Bakanı var olan durumla ilgili konuşurken söz konusu dairesinin ek mesai yaparak çalıştığını ve çoğu dosyayı yeni yıl başına kadar kesinleştireceğini söyledi. Bakan Petridis bu arada Kıbrıs’ın nüfusunun %1 oranında bir kesime siyasi göçmen ya da uzun dönemli oturma izni verdiğini belirtti. 2.500 başvurunun da incelenmek için sıra beklediğine dikkat çekti. Kıbrıs’ta beş yıl yaşayan siyasi göçmenler diğer koşulları da yerine getirmeleri durumunda vatandaşlık başvurusu yapma hakkını kazanıyor. Birçok çevre Kıbrıs’ı sınır dışı etme olayının azlığı nedeniyle göçte hedef ülke konumunda görüyor. Bu arada kimlerin kalma hakkına sahip olduğuna ilişkin durumu Hükümetten netleştirmesini isteyenlerin de toplumda çoğaldığı gözlemleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mısır Cumhurbaşkanı Fatah El Sisi’nin iki günlük Kıbrıs ziyaretinin menüsünde önemli konular var. Sisi’ye bu ziyareti sırasında bir dizi de bakan eşlik edecek. Hedefte iki ülke bakanlar kurullarının ortak toplantısını gerçekleştirmek ve ortak ilgi alanına giren konuların ele alınması var. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bugün Sisi ile görüşmesinde enerji, güvenlik, sağlık, adalet, eğitim, turizm ve tarım konuları olacak. Söz konusu ortak ilgi alanına giren konuların her altı ayda bir bakanların katılacağı toplantılarla ele alınması olgunun netleştirilmesi büyük önem taşıyor. Böylesi bir gelişme Kıbrıs ile Mısır arasında istikrarlı ve sürekli bir işbirliği yolunu açacak önemli bir parametre olacak. Bugünkü Anastasiadis-Sisi görüşmesinde Orta Doğu’da ve özellikle de Lübnan’da yaşanan gelişmelerin de ele alınması bekleniyor.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Paradise Paper olarak nitelendirilen belgelerde Kıbrıs’tan da önemli sayıda ismin yer alması. Gazeteye göre Panama Papers ve Lagard Listesi sonrası Paradise Paper’lerde de Kıbrıs var. Araştırmacı gazetecilerin araştırma sonuçları Appleby avukatlık bürosu tarafından zenginleştirildi. Yeni veriler Kıbrıs’la ilgili 189 yetkilinin, 42 varlığın ve 32 adresin varlığını içeriyor. Bu isimlere ve verilere herkes ulaşabiliyor. Şu an itibarıyla vergi kaçağını sınırlamak amacıyla uluslararası baskı artıyor. Avrupa Komisyonu Avrupa Birliğine üye ülkeler Maliye Bakanları Konseyinde onaylanması için bir dizi önlem hazırlığı içerisinde. Yeni verilerle oluşan siyasi konjonktür böylesi kararların alınmasına uygun bir zemin hazırlamış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yaşayabilecek ve işler olacak, aynı zamanda Kıbrıslırumlar tarafından da kabul edilecek bir çözüm uğraşılarını terk etmeyeceği güvencesi verdi. Kiryaku Matsis’i anma toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı, uzlaşmanın sınırlarını ve halkın neyi istediğini bildiğini ifade etti. İsviçre’de müzakerelerin hedefini Kıbrıs Helenizmi’nin onurunu koruyacak, çözümün Kıbrıslırumlarca kabulü koşullarını yaratacak, endişelerine yanıt verecek ve aynı zamanda Kıbrıslıtürklerin endişelerine de saygı gösterecek bir çözüm planına götürecek bir anlaşma olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Konferansta yapıcı öneriler konmasına ve iyi uğraşılar gösterilmesine karşı Türkiye’nin garantileri, müdahale hakkını ve işgal ordusunu sonsuza dek adada tutmada ısrar ettiğine dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi iki toplumlu iki bölgeli federasyon konusunda devam eden tartışmalar. Gazete “Nikolas üst de istiyor” başlığı altında verdiği haberinde Kıbrıs’ta seçim kampanyasında herşeyin yaşanabileceğini yazıyor. Gazeteye göre Papadopulos günlerden beridir Kıbrıs sorunundaki tezlerini halka anlatması, kendi adına EDEK Başkanı Marinos Şizopulos’un ifade ettiği iki bölgeli iki toplumlu federasyonu “ taksimin en kötü şekli olarak” görüp görmediğini söylemesi ve cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Birleşmiş Milletler kararları temelinde müzakere yapıp yapmayacağını açıklaması istenirken genel ifadelerin yer aldığı yeni stratejisine gönderme yaptı. Federasyon kelimesinin yer almadığı genel ifadelerle dolu yeni stratejide ısrar etti. Karşı karşıya kaldığı baskı altında dikkatleri başka yönlere çekmeye çalıştı. Rakipleri Anastasiadis ve Malas’tan çözümün çerçevesiyle ilgili tezlerini netleştirmesini istedi. Dahası söz konusu iki rakibini akademik tartışmaların arkasına saklanarak tezlerini belirtmemekle suçladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nüfus İdaresiyle ilgili birçok şey değişiyor. Meclis bugün konuyla ilgili bir çok değişiklik önerini ele alıp oylayacak. Yapılacak değişikliklerle Daire’nin çağdaşlaştırılması sağlanacak. Daireye Kıbrıs’ta yaşayanlarla ilgili kişisel verileri toplama yetkisi verilecek. Yapılacak düzenlemelerle Kıbrıs vatandaşlığı almada ayrımcılıklar kaldırılacak ve kriterler belirlenecek. Kbrıslıar ile yabancı uyruklular arasında farklı amaçlı evliliklerin göğüslenmesine olanak sağlanacak. Daire Müdürüne kayıtları yapan yetkililerin yanlışlarını düzeltme olanağı verilecek. Bir yıldan fazla hapis cezası alan vatandaşların kimlik ve pasaportlarını Hapishane Müdürlüğüne vermeleri zorunlu kılınacak. On yılın üzerinde hapis cezasına çarptırılanların kimlikleri ve pasaportları geçersiz kılınacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “yarım ağızla çözüm perspektifi inşa edilemez” başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmalar. Gazeteye göre Kıbrıs sorunu dün de siyasi gündemin üst sıralarındaydı. AKEL, cumhurbaşkanı adaylarının Kıbrıs sorununda net tezler ortaya koymalarını istedi. Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas da Anastasiadis’e seslenerek halkın yarım ağız laf istemediğini belirtti. Nikolas Papadopulos’tan da saklanmamasını ve iki bölgeli ki toplumlu çözüm konusunda görüşlerini ortaya koymasını istedi. Malas, Nikos Anastasiadis’in yanlışları nedeniyle Türkiye’nin rahatsız edilmeden taksimi kalıcılaştırdığı bir dönemde işgali sonlandırmak ve ülke ile halkı yeniden birleştirmek için seçimlerin ertesi gününe ilişkin net ve gerçekçi görüşlerin var olmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti. Malas’ın seçim bürosu da Nikolas Papadopulos’un saklandığını ve iki bölgeli iki toplumlu federasyonun taksimin en kötü biçimi olup olmadığına ilişkin görüşlerini açıklamaktan kaçtığını açıkladı. Bürodan yapılan açıklamada Anastasiadis’in de bugün koşullar ileri sürdüğünü ancak bunlardan geri adım atacağını kendisinin de bildiğini, geçmişte de böyle davrandığına da vurgu yapıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu üretilen zenginliklerin daha adil paylaşımına gerek olduğunu ve bugünkü DİSİ Hükümetinin uyguladığı politikalardan farklı bir paylaşım politikasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Hükümetin ekonomide yaratmaya çalıştığı görünümle gerçek durum arasında ciddi fark olduğuna vurgu yaptı. Kipriyanu bazı rakamların daha iyi olabileceğini ancak reel ekonomide durumun hala daha kötü olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand