1/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bir skandala Kıbrıs’ın da dahil olmuş olması. Gazeteye göre Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan kara para aklamyla ilgili bir skandala Başkan Trump’ın seçim kampanyası yöneticilerinden Pol Manford ve onla birlikte çalışan Rik Gates’in de katıldığı belirtiliyor. Söz konusu iki lobicinin Kıbrıs, Şeyseller, Sait Vincen ve Granda’daki kıyı şirketleri aracılığıyla kara para akladıkları belirtiliyor. Savcılık iddianamesinde, Kıbrıs’ta kayıtlı 12 şirketin adı ve bu şirketler aracılığıyla Amerika’da çok pahalı talınmazlar, antika eşyalar, lüks arabalar ve daha başka şeyer alımıyla 200 işleme yer verildi. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs’taki 12 şirketten altısı 2016 yılında dağıldı, geri kalanlar ise hala aktif konumda. Hareket halinde olan paranın Ukrayna’dan geldiği görüşü savunuluyor. Aynı haber kaynaklarına göre yargıda işbiliği için Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Amerikalı yetkililer yaz aylarında Kıbrıs’tan bazı veriler istediler. Taleplerinden biri karşılandı ve diğeri ile ilgili olarak ise veri toplanıyor. Kıbrıs’ta önleyici bazı önlemlerin erken bir zamanda alındığı görünümü var. Euronews’un geçtiği habere göre Kıbrıs Bankası 2013 yılının Mart ayında Laiki Bankası’nı satın alırken şüpheli faaliyetlerle ilgili Pol Manaford’un hesaplarını tespit etti. Söz konusu hesap da Donald Trump’ın başkanlık için adaylığını açıklamasından bir yıl önce 2014 yıında kapatıldı. Banka durumla ilgili tüm verileri de Kıbrıslı yetkililere sundu. Laiki Bankası’nın da Manaford ile ilgili hesapları 2012 yılında kapattığı belirtiliyor. Kıbrıs Yatırımcı Çekme Kurumu Başkanı Angastiondis de Kıbrıs’ın çok sık kara para aklama konusunda hedef durumunda kalabileceğini ancak sorulara her zaman yanıt verecek durumda olduğunu söyledi. Bu arada Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçimlere müdahalede bulunduğuna ilişkin göstrrgeler de çoğalıyor. Bu müdahalede temel silah seçmenler arasına nifak tohumu ekmeyi başaran sosyal medya oldu. Donald Trump ise çalışma arkadaşlarıyla ilgili haberleri yalanladı ve ve tutuklanan bu kişilerle arasına mesafe koymaya çalıştı.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorunu seçimlere kadar buzdolabında tutulacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis seçimler sonrası uluslararası oyuncuların girişim üstlenmesini bekliyor. Ancak buna Türkiye’nin tepksinin ne olacağını bilmiyor. Anastasiadis “ Aralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de olmak üzere diyalogun yeniden başlamasına katkı yapma arzusunda olan birçok uluslararası faktörün olduğunu biliyorum. Akıncı’nın bazı açıklamalarından gördüğümü ve benim de görüşümdür yeni bir girişim olacaktır. Önemli olan toplumlararası diyaloğun ötesinde Kıbrıs için iyi hazırlanmış bir oturumun olmasıdır. Yani tarafların, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin temel parametrelerinin kabulünün nereye götüreceğini bilmeleridir.” dedi. Cumhurbaşkanı bu arada Akıncı’nın Krans Montana konusunda Genel Sekretere eleştirel yaklaşımına da yanıt verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Teknik Üniversitesi tarafından kiralanan binalarla ilgili dava. Gazeteye göre Ceza Mahkemesi Başkanı Mahkemenin dün Limasol’da gerçekleştirdiği oturumunda Teknik Üniversite’nin iki binaya ilişkin kira sözleşmeleriyle ilgili davada uzun karar metnini okurken söz konusu davada polisin, Hukuk Dairesi’nin ve Sayıştaylığın süreci kötü yönettiklerini ve bunun sonucu olarak da ya kanıtları Mahkemye sunamadıklarını, ya ortadan kalkmasını sağladıklarını ya da Mahkemeye güvenilir olmayan şahitler getirdiklerine vurgu aptı. Davada iki zanlı Zinon Ahillidis ve Yorgos Hacıyorgiyu beraat etti. Karar, iki sanığın dostları ve aile fertleri tarafından alkışlarla karşılandı. Başsavcının şimdi Teknik Üniversite ile ilgili devam eden davalarda karar öncesi sorgulama ekiplerinden ve savcılardan bilgi isteyeceği belirtiliyor.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- İki bölgeli iki toplumlu federasyonun içeriğiyle ilgili istemeden geri kalanlara pas veren Malas’ın seçim bürosu “Malas’ın açıklamasının tahrik edici bir biçimde çarpıtıldığı” görüşünde. Nikolas Papadopuos’un seçim bürosunun dün yaptığı Malas’ın iki bölgeli iki toplumlu federasyonla ilgili tartışmanın içeriğinin boş olduğunu kabul ettiği açıklamsına yanıt veren Malas’ın seçim bürosu “iki toplumlu iki bölgeli federasyona savaş açanlar şimdi bunu savunuyor görünümü veriyorlar” dedi. Malas’ın seçim bürosu bu arada Malas’ın içerği boş ifadesini federasyon için değil konuştuğu televizyon istasyonunun gazetecisi için kullandığını da ileri sürdü.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi kamuya ait hastahanelerin içinde bulunduğu durum. Gazeteye göre Lefkoşa Genel Hastahanesi Yoğun Bakım Bölümü dün itibarıyla ağır hasta ve yoğun bakımda. Bölüm Şef Yardımcısı uzun bir süre önce istifasını sunduğundan bugün itibarıyla bölüm dışında olacak.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- PEO Genel Yönetim Kurulu 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Stavros malas’ı destekleme kararı aldı. PEO tarafından dün yapılan açıklamada Malas’a destek belirtilirken tüm sendika kadrolarına Malas’ın cumhurbaşkanı seçilmesi için çalışmaları çağrısı yapıldı. PEO tarafından yapılan açıklamada “ önümüzdeki seçimler büyük önem taşıyor ve ülkenin geleceği açısından belirleyici olacaktır.” Tespiti yapıldı. PEO, Krans Montana’da yaşanan çöküş sonrası Kıbrıs sorununda işgalin kalıcılaşmasının daha da elle tutulur olduğuna dikkat çekti. Bu sonucun ortaya çıkmasında Türk tarafının sorumluluğunun bir veri olduğu ancak Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de süreci yönetme biçiminin ve özellikle geri gidişlerinin, kritik müzakereleri idarede istikrarlı ve kararlı olmamasının rolü olduğuna vurgu yaptı. PEO’ya göre Anastasiadis iç konularda da başarısız oldu. Son yıllarda çalışanlar, emekliler kemer sıkma politikları nedeniyle çeşitli zoruklarla karşı karşıya kaldılar. PEO söz konusu politikalara Nikolas Papadopulos ve daha başka siyasi güçlerin de destek verdiğine dikkat çekti. PEO devamla “ Anastasiadis Hükümeti’nin izlediği poltika sonucu zengin daha zengin fakirse daha fakir oldu” görüşünü dile getirdi. PEO bu koşullarda Stavros Malas’a destek kararı verirken onun hem Kıbrıs sorunundaki hem de çalışanları ilgilendiren konulardaki tavrını da dikkate aldığını ve bu konularda PEO ile ortak hedefleri olduğu tespiti yaptığını da belirtti.

ALİTİA gazetesinin ana haberi Sayıştay Başkanı’nı OPAP konusunda Cuhurbaşkanı’na yazdığı mektuba Cumhurbaşkanı’nın yanıt vermeme kararı almış olması. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Odiseas Mihayilidis bir hafta öne Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e OPAP konusunu ele alışta Maliye Bakanı’nı şikayet eden bir mektup göndermişti. Cumhurbaşkanı söz konusu mektuba yanıt vermeye gerek olmadığı görüşünde ve bu tavrıyla Sayıştay Başkanı’nın konuya yaklaşımını paylaşmadığı görüşünde olduğunu ortaya koydu. Sayıştay Başkanı’nın son dönemlerde Maliye Bakanı’na ve genelde Hükümete yönelik saldırılarının amacının seçimler öncesi Anastasiadis’i rakipleri ve özellikle de Nikolas Papadopulos karşısında yaralama olduğu görüşü var.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Ankara temasları hakkında Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis’e bilgi verdi. Ankara’nın, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra Kıbrıs sorununun dış yanlarıyla ilgili Atina ile bir diyaloga girmeye hazır olduğunu belirtti. Konuyla ilgili konuşan Kasulidis Türkiye’nin, Krans Montana öncesi Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın istediği diyalogu şimdi kabul ettiğini beliertti. Kasulidis “söz konusu diyalog o zaman gerçekleşseydi bu sürece çok yardımcı olabilecekti” görüşünü de savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand