Anastasiadis: K/R tarafına sorumluluk yüklenmesi üzücü

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, iç cephede bazı kişilerin, Kıbrıs sorunundaki çıkmazdan dolayı,

Kıbrıs Rum tarafına sorumluluk yükleme çabası konusunda üzüntüsünü ifade ederek, bu tutumlarıyla Türkiye’yi  akladıklarını ve aynı zamanda Kıbrıs Rum tarafının adalet talebine zarar verdiklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı, Mağusa Belediyesi’nin Derinya’da gerçekleştirilen buluşma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Rum tarafına sorumluluk yüklemezken, bazı kişilerin herşeyi verdiği, bazılarının ise Guterres’in tezlerini değerlendirmediği yönündeki eleştirileri mantık dışı olarak niteledi. Herkesi Guterres’in açıklamaları ve Türk tarafının kabul ettikleri arasındaki farkı anlamaları için eleştirel yaklaşmaya davet ederek, Türkiye’nin garantörlüklerin, müdahale haklarının ve Türk ordusunun sonsuza dek adada kalması tezinde ısrar ettiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, her yöne doğru çağrı yaparak her tavizin ve uzlaşının da bir sınırı olduğunu ifade etti. Ayrıca bazı kişilerin, garantörlüklerin sona erdirilmesini reddettiği savunması karşısındaki şaşkınlığını dile getirerek, müzakerelerin Başbakanların katılımıyla devam etmesi çabasını kolaylaştırmak için konuyu yazılı olarak ortaya koyduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı, iyi hazırlık yapılması koşuluyla müzakerelere geri dönmeye hazır olduğunu ifade etti. Mağusa’nın, Birleşmiş Milletler yönetimi altında bile geri verilmesinin, Türkiye’den bir iyi niyet göstergesi olabileceğini ve müzakerelerin yeniden başlamasına belirleyici ölçüde katkı koyacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türk tarafının mahsur kalmış kişilere gönderilen yardıma gümrük vergisi uygulama kararını mantık dışı bir eylem olarak niteleyerek, 3. Viyana Antlaşması’nın ihlali sayıldığını belirtti. Türk tarafının aldığı önlemlerin şüphe ve düşmanlık atmosferi oluşturduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının bu yolu takip etmeyeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Birleşmiş Milletler’in, aralarındaki farkların çözülmesi için iki tarafın bir yöntem bulması gerektiğiyle ilgili açıklamasından rahatsız görünerek, yaşananları pasif bir şekilde izleyenlerin iki yüzlülüğünü tolere etmeyeceğini belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:02

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand