31/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi tıraşlanmış mevdautlarla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre partiler Maliye Bakanı’nı Meclis’e davet ederek, tıraşlanan mevduatları ve menkul kıymet sahiplerini tazmin fonuyla ilgili neler yapılabileceğini görmek istiyorlar. Aynı anda devlet bütçesine ek yük getirecek herhangi bir adımı yalnız başlarına atamayacaklarını da biliyorlar. Maliye Bakanlığı temsilcisi daha şimdiden kendilerine, konuyla ilgili yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğunu bildirdi. Teklifi yapan DİSİ ve Yurttaşlar Harketi liderleri de bunu biliyorlar. DİKO’nun da 2016 yılında Meclis gündemine yazdırdığı benzer bir konu da dün tartışıldı. Parti, bütçe fazlalıklarının %10’nun tıraşlamadan etkilenenlerin tazmin edilmesi için kullanılmasını önermişti. Hükümet kanadı bu öneriyi ortaya çıkacak rakamın dikkate değer bir rakam olmayacağı gerekçesiyle başından reddetmişti. Dünkü Meclis Maliye Komisyonu’nda ilk tartışmada da mevduat sahiplerinin 2013 yılı Martında kaybettiği milyarlarca euroyu karşılama yeteneğine sahip bir fonunun oluşturulmasında ciddi sorunlar olduğu ve teklifin seçim amaçlı bir gösteri olduğu ortaya çıktı. Komisyon kapalı oturumda böylesi bir fonun oluşturulmasın yönelik üyelerinin tümünü üzerinde uzlaşacağı bir ortak açıklama uğraşısında başarısız kaldı. Ancak konunun çıkmaza girmemesi ve bu konuda yapacak herhangi bir şey olup olmadığını görmek için Maliye Bakanı’nı önümüzdeki Pazartesi günü Meclis’e davet etme kararı aldı. Pazartesi günkü Komisyon toplantısı da basına kapalı gerçekleştirilecek. Hatırlanacağı üzere 2013 yılında sigorta kapsamında olmayan mevduatlardan 9 milyar euro tıraşlanmış ve yüzlerce milyonluk menkul kıymetler sermayeye dönüştürülmüş ve bankaların hisse senetlerinin değerleri de sıfırlanmıştı.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- İşgal bölgesinde federal çözüme karşı karar alınması olgusuna karşı Lefkoşa ses tonunu yükseltmiyo ve bu girişimin Kıbrıs sorununa federal içerikte çözüm bulunmasına karşı olan güçlerden geldiğine dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün, bu gelişmeden hangi oranda endişe ettiği ve bunun Ankara’nın planlamaları çerçevesinde olup olmadığı sorusunu yanıtlarken bu girişimin Kıbrıs sorunun çözümünü asla istemeyen güçlerden geldiğine dikkat çekti. “Bu çevreler 1983’te sahte devletin ilanından beridir tanınmayı arzulayan çevrelerdir” dedi. Bu arada Mustafa Akıncı da bu güçlere mesafeli yaklaştı ve girişimlerini olumu olmayan bir gelişme olarak niteledi. Bununla birlikte neyi istediğine halkın karar vermesi gerektiği üzerinde durdu ve siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle, “halkla” ve Türkiye ile müzakerelere devam edeceğini ifade etti. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu olguların Kıbrıs sorununda çok olumsuz geliştiği değerlendirmesinde bulundu. Apostol Andreas bölgesinde Türkiye’nin sondaj çalışmalarına ve Kıbrıstürk toplumunda aşırı güçlerin tavrına dikkkat çekti. Bu güçlerin Kıbrıs sorununun çözmünü daha da zorlaştıracak girişimler üstlendiklerini ifade etti. Tüm bunlara ancak siyasi alanda göğüslenebileceği görüşünü savundu. Gelişmelerin, Krans Montana’nın olumsuz sonuçlarının Kıbrıs sorununun çözümünü ne kadar zorlaştırdığını ortaya koyduğunu söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi kanalizasyon ödentilerinde azaltmaya gidilmesi. Gazeteye göre Meclis’in aldığı bir karar ile Lefkoşa ve Baf’ta kanalizasyon ödentileri aşağı çekiliyor. Karar, Averof’un başarılı girişimiyle alındı ancak söz konusu karar gelecekte yeniden değerlendirlecek. Averof Neofitu’nun girişimi ve diğer partilerin de buna olumlu yaklaşım göstermesi sonrası 2017 yılı için kanalizasyon ödentileri aşağı çekiliyor. Düşüş tüm ev sahipleri için Lefkoşa’da yaklaşık %30 ve Baf’ta da %13-15 oranında olacak. Diğer kazalarda da bu yıl geçen yıllara göre çok daha yüksek aidat ödeme durumunda olan ev sahipleri bundan yararlanamayacak. Bu düzenlemenin seçim amaçlı olduğu görülüyor, çünkü önümüzdeki yıl yeniden yüksek rakamdan ödeme yapılacak. Yani vergilendirmenin felsefesinde bir değişiklik yok. Lefkoşa Kanalizasyon İdaresi söz kousu karar nedeniyle bu yıl yaklaşık 4 milyon euro açık verecek ve bu açık idarenin rezervlerinden ve devletin yapacağı 1 milyonluk katkıdan karşılanacak .

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis adını vermeden Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos’a açıklamalarda bulunmayı bırakarak Hükümetin doğal gaz konusunda Afrodit parselinde 12 aylık gecikme yaşattığı ve Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda hızlı bir biçimde Mısır’a doğal gaz satacağı iddialarını kanıtlaması çağrısında bulundu. Lakkotripis herkesten ama hepsinden de çok seçim mücadelesine katılanlardan görüşlerini ve verdikleri sözleri gerekçelendirmelerini isteyeceğini söyledi. Böylece özünde Nikolas Papadopuos’u işaret etti. Lakkotripis bu arada Mısırlı şirketlerle son iki yıldan beridir yoğun bir müzakere süreci içerisinde olduklarını duyurdu. İki termik santralle 18 tur müzakere yaptıklarını ancak bir anlaşmaya varmadıklarını ve uluslararası alanda petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün rekabet eder bir fiyatta anlaşmaya müsaade etmediğine dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi bankaların kredilerini satma ön açıklaması. Gazeteye göre Merkez Bankası yeniden yapıalndırmaya rağmen geri dönmeyen krediler konusunda var olan hedeflerini gözden geçirerek yeni hedefler koyma olasılığını incelemeye aldı. Kıbrıs Bankası, Helenik Bank ve Kooperatif Merkez Bankası geri dönmeyen kredileri satma olasılğını inceleme aşamasında. Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis dün bir seminerde konuşurken geri dönmeyen krediler konusunda hedefleri gözden geçirdiklerini söyledi. Geri dönmeyen kredi miktarının 21,9 milyar euroya gerilediğini belirtti. Bu rakam 2014 yılı sonunda 28 milyardı. Geri dönmeyen kredilerin bankalar ve mali kredi sisteminin istikrarı için bir tehdit olmaktan çıkarılmasında daha gidilecek çok uzun bir yol olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs’ın hiç de alışık olunmayan bir sorunla karşı karşıya olduğunu belirtirken bu sorunun çözümünde sihirli değnek olmadığı görüşünü de dile getirdi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Pallirgotissa sanayi bölgesinde koşular üçüncü dünya ülkesindeki koşullarla aynı ancak Evkav’a ait olan bölgede kimse bu koşulları değiştirmek amacıyla girişim üstlenmiyor. Kötü yollar, yağmur suyu toplama borularının içinde bulunduğu durum bölgede onlarca çalışanın hayatını zorlaştırıyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün bölgeyi ziyaret ederek bölgede iş yeri sahipleri ve çalışanları ile sorunlarını görüştü. Çalışanlar kötü çalışma koşullarına atıfta bulunurken iş sahipleri de yüksek kiralardan yakındılar. Kiraların diğer bölgelerdeki kiralarla eşitlendirilmesi düşüncesi olduğunu ifade ettiler.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi 2013 yılında tıraşlanan mevduatların tazmin edilmesi çalışmaları. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle: “Yol açıldı. Averof ve Lillikas’ın teklifi tıraşlanan mevduatlar ve menkul kıymetler alanında suları dalgalandırdı. Muhalefet paritleri girişimi seçim amaçlı olarak gördüler ancak tepkilerden korkarak gelecek hafta Hükümet ile ortak çözüm aram önerisini kabul ettiler.”

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis önümüzdeki 12 ayda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 4 veya 5 sondaj çalışmasının yapılmasını beklediklerini söyledi. Bakan, Meclis Maliye Komisyonu’nda konuşurken 2018 yılı sonuna dek Kıbrıs’ın hidro karbon kaynaklarını artık bilir noktada olcaklarını ve bunların değerlendirilmesi için de kararlar alınabileceğini söyledi. Önümüzdeki dönemde ENİ’den sondaj çalışmalarını ne zaman yapacaklarına ilişkin bilgilendirme beklediklerini ifade etti. ENİ’nin 6, 8 ve 3. parsellerde sondaj için izin başvurusunda bulunduğunu ve çevre aratırmlarının yapıldığını hatırlattı. ExxonMobil’in de 2018’in ikinci yarısında 2 sondaj çalışması yapacağını belirtti. Bakan “ önümüzdeki 12 ay içersinde çok önemli olacak olan 4 ya da 5 sondaj çalışması yapılmasını bekliyoruz.” dedi. Durum netleşince de stratjilernin doğal gazın değerlendirmesi olan üçüncü ekseniyle ilgili gerekli kararları alacaklarını dile getirdi. 2. Tur araştırma sondaj çalışmaları sonuçları temelinde olasılıkların iyi olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs’ın doğal gazını değerlendirmede 16 toplam senaryo oluşturduklarını söyledi. Senaryoların 4,5 milyar ayak küp doğal gaz üzerinde inşa edildiğini ve duruma göre en sürdürülebilir olanda karar kılacaklarını belirtti. TOTAL şirketinin 11. Parsele geri dönme olasılığının sorulması üzerine de bu konuda görüş açıklamak için zamanın erken olduğunu bölgede jeolojik bulgular üzerinde çalışılmaya devam edilmesi gereğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand