30/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sisteminin kırsal alanda yeniden örgütlenmesi için yapılan çalışmalar. Gazeteye göre sistemin tümünün tam olarak yeniden yapılandırılması ile kırsal alanda yeni sağlık haritası oluşturuluyor. Somut olarak doktorların ve eczacıların kırsal alana ziyaretleri kaldırılıyor ve yaşlı sakinlerin bakımına yönelik yerel bakım güçlendiriliyor. Buna paralel birinci düzeyde bakım bölgeselleştiriliyor ve üç Kırsal Kesim Sağlık Merkezinin ve Kiperonta Hastahanesi’nin çalışma saatleri uzatılıyor, yaygınlaştırılıyor. Aynı anda kırsal bölge dört farklı alana ayrılıyor ve ya var olan ambulans sistemi geliştiriliyor ya da yeni sistem kuruluyor. Yeni yapının doğru ve arzulanan şekilde işleyişini güvence altına almak için Sağlık Bakanlığı gereksinimleri karşılamak amacıyla yeni personel alımına da gidecek. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının kırsal kesime tayini kabul etmeleri için de kendilerine teşvik verilecek.Kamu hastahanelerinde örneğin Kazalar ve Acil Durumlar bölümlerinde çalışanlar için de ekonomik teşvikler için ekonomik planlamalar yapılıyor. Elde edilen bölgelere göre bakanlığın kırsal kesim planlamaları tamamlanmış durumda ve yeni sistemin sürdürülebilirliliği açısından mali portresi de çıkartıldı. Güvenilir kaynaklara göre mali portre sistem için engelleyici değil ve uygulamann ilerlemesi için ileri adımlar atılmasını zorlaştırmayacak. Söz konusu sistemle kırsal kesimde sağlık ihmal edilmiş bir pozisyonda da olmayacak. Bundan sonra konuya ilişkin somut önerinin onay için bakanlar kuruluna sunulması bekleniyor.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos Türk tahriklerinin ve Kıbrıs Münhsır Ekonomik Bölgesine yönelik müdahallerinin göğüslenmesinin tek yolunun Türk şantajlarına boyun eğmeden enerji planlamalarına devam edilmesi olduğunu söyledi. Papadopuos, Türkiye’nin Apostolos Andreas’taki son tahriklerini yorumlarken Kıbrıs’ın komşu ülkelerle, Avrupa’nın önemli ülkeleriyle ittifaklar kurma zorunda olduğuna dikkat çekti. Sorumluluk üstlenme korkusu ve bugünkü hükümetin siyasi irade eksikliği nedeniyle Kıbrıs’ın doğal gaz yataklarını değerlendirmede altı yıllık bir gecikme yaşandığını ve bunun 2018 yılı yerine 2024 yılına bırakıldığını not etti. Papadopulos’a göre bu da tüketiciye enerji ve elektrikten tasarrufla bağlantılı bir milyar euroya mal olacak. Papadopulos bu konuda daha başka gecikmeye müsaade edilmemesini istedi. Kıbrıs’ın kendi enerji planlamlalarını yaparak Mısır’ın sunduğu olanaklardan yararlanmak amacıyla doğal gaz dış satımı için Kahire ile ticari anlaşma imzalanmasını istedi

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıstürk toplumunda fedaral çözümle ilgili tartışmalar. Gazeteye göre işgal bölgesinde yasadşı Hükümetin sözde Meclis’te iki bölgeli çözümü reddeden oylamaya gitme girişimine Mustafa Akıncı tepki gösterdi. Akıncı bu görüşün kritik konjoktürle uyumlu olmadığını belirtti. Bu arada çözüm biçimiyle ilgili referanduma gidilmesini olasılık dışı tutmadı ancak bunun da şimdi yapılmasına karşı çıktı. Akıncı iki bölgeli federayona karşı karar almak isteyen sözde Hükümete dün karşı çıkarken Rauf Denktaş döneminden Kıbrıs sorununun tırnak içinde cuhurbaşkanlığının konusu olduğunu ifade etti. Akıncı kendisi ile herhangi bir müzakere yapmadan hem de kritik konjoktürde bu yönde adım atan sözde hükümeti eleştirdi. Bu arada Akıncı ilk kez Kıbrıslıtürklerin istedikleri çözümü ortaya koymaları için referandum olasılığını da gündeme getirdi. Ancak bunun gerçekleşmesinin gelişmelere bağlı olduğunu söyledi. Diğer taraftan Kıbrıstürk muhalefeti sözde Hükmetin bu yöndeki tavrını seçim hareketi olarak niteledi ve gündeme yöntemle ilgili konuları getirme hazırlığına girdi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Baf’ta seçim çalışmaları çerçevesinde yaptığı açıklamalarda Hükümetinin Kıbrıs sorununa Kıbrıs Helenizmini koruyacak ve aynı anda Kıbrısıtürklere saygı gösterecek bir çözüm bulunması için çalıştığını söyledi. Herkesin Kıbrıslırumların etnik kökenlerine saygı göstermesini istediklerini ifade etti. insan hakları ve temel özgürlükler konusunda diğerlerinden eksikleri olacak bir devletin Avrupalı olamayacağına vurgu yaptı. Ulusal onurun korunmasında uzlaşma için sınırları bildiğini ifade etti. Bunun için de Kıbrıs sorununun çözümüne derin inançla Kıbrıs’ta normal bir devlet için gerekli koşulların yaratılması gereğine vurgu yaptı. Kıbrıslırumları Kıbrıslıtürkler karşısında eksik hissettirecek bir çözümü kabul etmeyeceğini ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı’nın da arazisinin bulunduğu bölgenin büyüme bölgesi içine dahil edilmesi sonrası gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı’nın bölgedeki mal varlığı nedeniyle “Nicos Post” olarak adlandırılan bölgede yeni yatırım izinleri Cumhurbaşkanı’nı zor durumda bıraktı. Yetkili kaynaklara göre bölgedeki gelişmenin çevreye olumsuz etkileri olacak ve geçmişte çok daha az etkisi olacak durumlarda kalkınma izinleri verilmedi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumunda örgütlü sendikalar daha önce açıkladıkları grev kararını daha da genişletme konusunda yarın karar alacaklar. Sendikalar Hükümeti kurumu sistemli ve metodik bir biçimde zayıflatmakla suçladılar. Enerji bakanlığının planlarının uygulanmaya konması durumunda elektirk fiyatlarında %35 oranında bir artış olacağı uyarısında bulundular. Sendikalar kurumda yaşananlara karşı önlem alma konusunda üyelerinden yetki aldılar ve alacakları önlemleri yarın gerçekleştirecekleri ortak toplantıda belirleyecekler. Kurumda örgütlü dört sendikanın son günlerde Enerji Bakanı ve Kurum yetkilileriyle görüşmelerinden herhangi bir sonuç çıkmadı. Bu görüşmelerde ana konu Kıbrıs’a elektrk enerjisi taşıma sisteminin bağımsızlaştırlması oldu. Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu’nun konuya ilişkin yaklaşımını sendikalar olumlu buluyor. Kurum Yönetim Kurulu sistemin Kurum içinde ancak bağımsız çalışmasından yana. Sendikalara göre de iki kurum arasında işbirliği kesntsiz elektrik enerjisi sağlarken aynı zamanda tüketicilerin ucuz elektirk kullanımını da sağlıyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Odiseas Vali rolünde” başlığı altında Sayıştay Başkanı’nın OPAP konusunu gündemde tutmaya devam etmesi. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Odisseas Mhayilidis OPAP konusunu gündemde tutmaya devam ediyor. Hükümetin yaklaşık bir yıl önce konuya çözüm getirmek amacıyla Meclis’e yasa tasarısı sunmuş olmasına rağmen dünü, Cumhurbaşkanı’na yazdığı ve Maliye Bakanı’nı OPAP konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumamakla suçladığı mektubu kamuoyu ile paylaşma günü olarak seçti. Mihayilidis bunun dışında dünkü açıklamasında Maliye Bakanı’nı tavsiyelerine uymadığı için OPAP konusunda devletin kaybettiği milyonlarca euroyu almak için yürütme rolü üstleneceğini de duyurdu.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Tıraşlanmış ihtiyat sandıkları konusu bugün Meclis Maliye Komisyonunda ele alınacak. DİSİ, Yurttaşlar İttifakı ve Tazmin ve Sosyal Devamlılık Ulusal Fonu’nun konuyla ilgili olarak sundukları tasarı ele alınacak. Hedef tıraşlanmış mevduatları ve Laiki Bankasının ve Kıbrıs Bankası’nın değerli kağıtlarının tazmin edilmesi. Yapılan öneriye göre tazminat eski Laiki Bankası’nda 100 bin euronun üzerinde kaybedilen mevduatları ve Kıbrıs Bankasının 100 bin euronun üzerinde olan mevdautların %47,5’nin zorunlu olarak katılım sermayesine devredilen kısmı tazmin edilecek. Tasarıya göre buna kaynak olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hidro karbon gelirleri, tahviller, kolektif yatırımlardan bazı paylar kullanılacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand