Katalonya-Madrid arasındaki kriz giderek büyüyor.

Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, İspanya Başbakanı Mariano Rahoi’un yerel meclisi feshederek, 21 Aralık’ta seçime gidileceğini açıklamasıyla,

Katalonya-Madrid arasındaki kriz giderek büyüyor. Mariano Rahoi, bakanlar kurulunun toplantısının ardından, Katalonya hükümetini ve Başkan Carles Puigdemont’u görevden aldığını açıklayarak, Katalan yönetiminin görevlerini merkezi hükümetteki bakanların üstleneceğini belirtti. Madrid ve Brüksel’deki Katalonya hükümetinin temsilcilerinin de görevden alındığını ayrıca Brüksel dışında dünyada tüm ülkelerde bulunan Katalan ‘temsilciliklerin’ kapatıldığını da duyurdu. İspanya Başbakanı, Katalonya’nın bağımsızlık ilanının yasa dışı olarak beyan edilmesi için çalışacağını söyledi. Ayrıca Katalan polis müdürünün görevinin sona erdiğini ve alınan önlemlerin özerkliğin askıya alınmasını değil, yasanın yeniden yerine gelmesini ve Katalonya’daki uyumun geri dönmesini hedeflediğini vurguladı.

Avrupa hükümetlerinin çoğunluğu, Avrupa Birliği ve Birleşik Devletler, Katalonya’nın ayrılığını tanımadıklarını açıklayarak, Madrid hükümetinin yanında yer alıyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği için hiçbir şey değişmeyeceğini ve İspanya’nın tek müzakereci olarak kalacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise Avrupa Birliği’nin başka çatlaklara ihtiyacı olmadığını söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Katalan liderliğine sert bir mesaj göndererek, Avrupa hukukunun bir parçasını oluşturan İspanya anayasasını ve Katalonya Özerk bölgesi şart bildirgesini ihlal eden bu ayrılığı Avrupa Birliği’nin tanımasının mümkün olmadığını belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm tarafları İspanya anayasası çerçevesinde çözüm aramaları için cesaretlendirdi. Amerika Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Hider Nauert, Katalonya’nın İspanya’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Birleşik Devletler’in, ülkenin güçlü ve birlik içinde kalması hedefiyle İspanya hükümetinin anayasal önlemlerini desteklediğini ifade etti. Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Portekiz, İsviçre, Ukrayna ve Kıbrıs da Madrid hükümetine destek mesajları gönderdi. İskoçya Dışişleri Bakanı, katalan hükümetine karşı anlayış ifade ederek bu durumunun bölgesel bağımsızlığı tanıyacağı anlamına gelmediğini belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:52

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand