Katalonya-Madrid arasındaki kriz giderek büyüyor.

Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, İspanya Başbakanı Mariano Rahoi’un yerel meclisi feshederek, 21 Aralık’ta seçime gidileceğini açıklamasıyla,

Katalonya-Madrid arasındaki kriz giderek büyüyor. Mariano Rahoi, bakanlar kurulunun toplantısının ardından, Katalonya hükümetini ve Başkan Carles Puigdemont’u görevden aldığını açıklayarak, Katalan yönetiminin görevlerini merkezi hükümetteki bakanların üstleneceğini belirtti. Madrid ve Brüksel’deki Katalonya hükümetinin temsilcilerinin de görevden alındığını ayrıca Brüksel dışında dünyada tüm ülkelerde bulunan Katalan ‘temsilciliklerin’ kapatıldığını da duyurdu. İspanya Başbakanı, Katalonya’nın bağımsızlık ilanının yasa dışı olarak beyan edilmesi için çalışacağını söyledi. Ayrıca Katalan polis müdürünün görevinin sona erdiğini ve alınan önlemlerin özerkliğin askıya alınmasını değil, yasanın yeniden yerine gelmesini ve Katalonya’daki uyumun geri dönmesini hedeflediğini vurguladı.

Avrupa hükümetlerinin çoğunluğu, Avrupa Birliği ve Birleşik Devletler, Katalonya’nın ayrılığını tanımadıklarını açıklayarak, Madrid hükümetinin yanında yer alıyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği için hiçbir şey değişmeyeceğini ve İspanya’nın tek müzakereci olarak kalacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise Avrupa Birliği’nin başka çatlaklara ihtiyacı olmadığını söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Katalan liderliğine sert bir mesaj göndererek, Avrupa hukukunun bir parçasını oluşturan İspanya anayasasını ve Katalonya Özerk bölgesi şart bildirgesini ihlal eden bu ayrılığı Avrupa Birliği’nin tanımasının mümkün olmadığını belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm tarafları İspanya anayasası çerçevesinde çözüm aramaları için cesaretlendirdi. Amerika Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Hider Nauert, Katalonya’nın İspanya’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Birleşik Devletler’in, ülkenin güçlü ve birlik içinde kalması hedefiyle İspanya hükümetinin anayasal önlemlerini desteklediğini ifade etti. Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Portekiz, İsviçre, Ukrayna ve Kıbrıs da Madrid hükümetine destek mesajları gönderdi. İskoçya Dışişleri Bakanı, katalan hükümetine karşı anlayış ifade ederek bu durumunun bölgesel bağımsızlığı tanıyacağı anlamına gelmediğini belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:52

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand