28/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi İtalyan enerji şirketi ENİ’nin Kıbrıs Münhasır Bölgesinde yetkili olduğu parsellerde sondaj çalışmalarını başlatma kararı almış olması. Gazeteye göre ENİ önümüzdeki Perşembe günü çevre izni alacak ve 3., 6. Ve 8. Parsellerde programı temelinde sondaj çalışmalarını başlatacak. Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre Çevre Dairesi ENİ’nin Ağustos ayı başlarında yaptığı üç başvurusunu aynı zamanda incelemek ve onaylamak için toplantıya çağrıldı. Bilindiği üzere 3. Ve 8. Parsellerde hak sahibi ENİ, 6. Parselde ise TOTAL şirketiyle ortak. Ancak bu parselde de rolü operasyon sorumlusu ve bu çerçevede sondaj çalışmalarının sorumluluğu da kendisinde. Şimdi ENİ’nin başvurusunun çevre açısından onayı toplantısına benzer incelemelerde olduğu gibi Genel Kimya Dairesi, Ulaştırma, Çalışma, Enerji ve Savunma bakanlıklarının temsilcileri katılacak. Kamu Enerji Şirketi temsilcisi de söz konusu toplantıda var olacak. Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre ilk sondaj çalışmasının bu yıl sona ermeden başlaması planlanıyor ve bugüne kada izlenen yöntem bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Sondajı gerçekleştirecek olan Saipem 12000 platformu Kanarya adalarında Las Palmas’ta ve Kıbrıs Münhasır Bölgesin’e hareket etme direktifi almadan önce hazırlıklarını yapıyor. Aynı anda ExxonMobil-Katar Petrolleri ortaklığı da 10. Parselde sondaj iki sondaj çalışması için çalışmalarını yapıyor.İki dev şirketin ortaklığı sondaj çalışmalarında ve özellikle de denizde yardımcı çalışmalar için taşoron şirketleri belirlemek amacıyla ihaleye çıkma konusunda süreci ilerletmiş durumda. Bu da Amerikan-Katar ortaklığının belirlenen takvim temelinde hareket ettiğini ve daha önce açıkladıkları gibi 2018 yılının ikinci yarısında iki sondaja hazır olacaklarını gösteriyor.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Devlet önümüzdeki üç yıl içinde emeklilikler, yardımlar, izinler ve tazminatlar için 5,3 milyar euro ödeyecek. Çalışma Bakanlığı’nın notlarına göre bunun 1,7 milyar eurosu önümüzdeki yıl ödenecek. 2019 yılında miktar 1,76 milyara ve 2020’de de 1,84 milyara çıkacak. 2018 yılında ödenecek paranın 1,59 milyarı emeklilere ödenecek. İzinler ve tatillerin finansmanı için de 74,5 milyonluk bir bütçe ayrıldı. İşten çıkarılacak olanlara ödenecek tazminat miktarı 25,4 milyon olarak öngrüldü. 14,1 milyon da İşveren İflas Fonu için ayrıldı. 2019 yılında ise emeklilik maaşları ve katkılar 1,65 milyara çıkacak. Bu rakam 2020 yılında ise 1,72 milyara ulaşacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Katalonya Meclisi Kapıyı açtı... Şspanya suç eylemi diyor” başlığı altında İspanya’da yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Katalonya yerel Meclisi’nin dün bağımsızlık kararı alıp bunu ilan etmesi sonrası Madrid ile Barselona artık tam cepheden karşı karşıya. Sürekli ertelemeler ve Karler Puıgdemond’a yönelik “akrobatlık” suçlamaları sonrası Katalon Meclisi 1 Ekim referandum sonuçlarını onayladı. Madrid’in buna tepkisi anında oldu ve anayasanın İspanya anayasasının 155. Maddesini aktifleştirme kararı aldı. Anayasanın 155. Maddesi temelinde Katalonya’yı doğrudan kendi yönetimine aldı. İspanya Başbakanı Mariano Rahoi İspanyollara sakin olmalaları çağrısında bulundu. Hükümetinin Katalonya bölgesinde yasalllığın sağlanması için her şeyi yapacağı güvencesi verdi. Avrupa Birliği ise olayın ilk anında sessiz kalmayı tercih etti. Barselona ile Madrid arasındaki sorunun İspanya’nın bir iç meselesi olduğu görüşünü yineledi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-250 yerleşim yerinde koliform bakterisi olan su içildi. Beledilerde, köylerde, milli muhafız ordusu kamplarında ve Stavrovuni ve Kornu manastırlarında aynı bakteri içeren sular tüketildi. Koliform bakterileri içeren sular bu yılın ilk altı boyunca içildi. Söz konusu bakteriyi içeren sular özellikle de su sağlayan sistemlerde sorun olan bölgelerde kullanıldı. Ancak su kaynaklarında da aynı bakterinin bulunduğu tespit edildi. Bazı durumlarda koliform bakreterisi yarım bardak suda 200 birimi geçiyordu. Sağlık Hizmetleri tarafından su şebekelerinde ve rezervuarlarda yapılan analizler kapsamında suda koliformlar ve enterokokların bulunduğu toplam 424 vaka tespit edildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Parnitha Şirketinin Pera Pedi bölgesnde büyük bir otel inşa talebinde bulunması. Gazeteye göre Parnitha Şirketinin Pera Pedi bölgesnde büyük bir otel inşa talebinde bulunmasının arkasında ucu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na kadar uzanan büyük çıkarlar var. Söz konusu talebin onaylanması durumunda bunun geniş bölgeye ciddi çevre etkisi olacak. Yüzlerce yıllık çam ağaçları kesilecek. Somut bilgilere göre gelişmenin olacağı bölgede Cumhurbaşkanına ait büyük miktarda arazi var. Cumhurbaşkanı ve ailesi kalkınma bölgesi olarak ilan edilmesi düşünülen bölgede önemli toprağı sahip. Çevre etkileri konulu araştırmada bölge de “NİCOS PLOTS” olarak adlandırılmıştı ve bunun nedeni de “Nikos’un tarlaları” anlamına geliyordu.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Vasiliku Çimento fabrikasında dün itbarıyla süresiz greve gidildi. İşverenin toplu sözleşmlerin ve İş’te eşit yaklaşım yasasının sürekli bir biçimde ihlal etmei nedeniyle PEO, SEK ve DEOK ülke ekonomisi için maceradan kaçınılması amacıyla işyerinde düzenin ve yasalllığın sağlanması için Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Sendikalar şirkete aylardan beridir işe toplu sözleşmelerin öngördüğü maaşlardan ve haklardan daha aşağı çalışan aldığı suçlamasında bulundu. İşverenin toplu sözleşmelere ilişkin yorumlarının çalışanların öfkesini çektiğine dikkkat çektiler. Sendikalar bu soruna rağmen ülke ekonomisine zarar vermemek amacıyla çok dikkatli hareket ettiklerini, büyük sabır gösterdiklerini ancak tüm bunlara karşı işverenin tavrında herhangi bir değişiklik görülmemesi sonucu dün itibarıyla süresiz greve gitme kararı aldıklarını duyurdular.

-Kıbrıs lirasının piyasadan çekilmesinin üstünden on yıl geçmesine rağmen hala daha euro ile değiştirilmeyen 38.5 milyon lira var. Bunun da euro olarak değeri 66 milyon. Bu paranın bir miktarının bazı kişilerce hatıra olarak yutulduğu düşünülüyor. Bu arada Kıbtıs liralarının euro ile değiştirilebileceği sürenin dolmasına çok az bir zaman kaldı. Bu süre 31 Aralık 2017 tarihinde sona erecek. Bu sürede Kıbrıs lirası olarak tutulan bankotlar para olarak değerini yitirecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand