27/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Atina ve Ankara Kıbrıs sorununda yeni evre öncesi alanın netleşmesini istiyor ve Lefkoşa da bunu olumlu bir gelişme olarak görüyor. Elde edilen bilgilere göre Türkiye’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’tan bilgi alan Kıbrıs, Atina ile Ankara arasında güvenlik ve garantiler konusunda bir diyalogun ileri götürülmesiyle hemfikir. Diplomatik kaynaklar da Lefkoşa’nın ve aynı zamanda Atina ve Ankara’nın da istediği ve desteklediği olgunun bu olduğunu, yani yeni bir girişim öncesi Kıbrıs sorununda doğru ve uygun bir ön hazırlık yapılması olduğunu not ettiler. Cenevre ve Krans Montana için önceden doğru hazırlığının yapılmamış olmasının bilinen olumsuz sonuçlara götürdüğü geçmişte birçok kez ifade edildi. Atina ve Ankara arasında görüşmelerin hazırlanması önerisi Türkiye’den geldi ve bu da olumlu bir durum olarak değerlendiriliyor. Nikos Kocas dün açıklamalarda bulunurken Çavuşoğlu ile görüşmesine de atıfta bulundu bu durumu da not etti. Kıbrıs sorunuyla iki ülkenin gündeminde sadece güvenlik ve garantiler olacak. Krans Montan’da görüşmeleri çıkmaza götüren nedenlerden birinin Türkiye’nin tavrı olduğu dikkate alındığında, Yunanistan ve Türkiye’nin çıkmazı aşmayı başarmaları durumununda, bunun Kıbrıs sorununda bir anlaşmanın yolunun açılacağı anlamına geleceği net. Bu arada işgal bölgesinde Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’e yönelik suçlama taktiklerine devam etti. Bu kez de Avrupa Birliği heyetinin işgal bölgesine geçişinin engellendiğini belirterek görüşmelerin seçimler nedeniyle çöktüğü yönünde bilinen türküyü okumaya devam etti. Akıncı’ya göre Avrupa Birliği ile ilgili teknik komite çalışmıyor oysa Kıbrıslıtürklerin “Avrupa Birliği müktesebatına uyumu” konusuna destek olunması gerekiyor.

 

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Seçim yarışında sınırlar aşıldı” başlığı altında. Gazeteye göre seçim yarışında karşıtlık sınırları aşılmış durumda. Sosyal medyada adayların seçim büroları sınırları aşan kendi yandaşlarını gemleyemiyorlar. Dün DİSİ’de profesyonel olarak çalışan bir kişi Stavros Malas’ın basın sözcüsü İrini Haralambus hakkında facebookta cinsiyetçi bir yorum indirdi ve bunun sonucunda en azından DİSİ özür açıklamasında söz konusu kişinin işten uzaklaştırıldığı izlenimi verdi. Aynı kişi de dün öğleden sonra kendi facebook sayfasında özür diledi. Söz konusu cinsiyetçi tavrı Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu da kınadı. Ancak DİKO’da iki kanat arasında sosyal medyada yaşanan kavga çerçevesinde Marios Garoyan’ın eski özel kalem müdürü hakkında yapılan yine cinsiyetçi yorumlara tavır almadı. Bu arada Papadopulos’un seçim bürosu Anastasiadis ile Akıncı arasında antlaşmalar ile ilgili tartışmaları sonuna kadar götürmede ısrarlı. Ancak belgelerin içeriği ısrar ettikleri konuda kendilerini haklı çıkarmıyor. Papadopulos’un seçim bürosunun tavrı dün AKEL’i de karşı saldırıya geçme zorunda bıraktı. AKEL, Papadopulos’u korku yaratma ve olguları çarpıtma mekanizması işletmekle eleştirdi. Bu arada Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis de dün gündeme Nikos Anastasiadis’in 14 Ekim’de Cuumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladığı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmeyen etkinliğin giderleri konusunu getirdi ve bunun devlet bütçesinden çıkıp çıkmadığını sordu.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Maronitlerin ve mahsur durumda yaşayanların Avrupa bütçesi ile güvence altına alınmasına ilişkin karar tasarısını sunan Avrupa Parlamentosunun Alman üyesi bunu, Dışişleri Bakanı ve Maronşt temsilcilerle önceden anlaşarak yaptı. Kıbrıslı Avrupa Parlamento üyelerinin bazılarının tepkisine karşı bu konuda bu çevreler önceden bilgilendirildi ve bazılarınca da söz konusu uğraşısında desteklendi. Maronitlerin Kıbrıs Temsilciler Meclisindeki temsilcisi Yannakis Musas değişiklikleri selamladı. Kararda 3. Viyana Anlaşması’na, söz konusu anlaşmada Maronitler dahil Kıbrısrum toplumuna dahil herkese atıfta bulunulmasının önemine vurgu yaptı. Kendisinin bu konuda Dışişleri Bakanlığınca bilgilendirildiğini de söyledi. Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıslı üyelerinden hiçbirinin kendisiyle temas kurmadığını da dile getirdi.

 

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanının siyasilerin vergi beyannemeleriyle ilgili bilgi istemesi. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Vergi Dairesi’ne başvurarak siyasilerin vergi beyannemeleriyle ilgili bilgi istedi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Krans Montana’da yaşanan çıkmaz sonrası ortaya çıkan durumun kamuoyu önünde tartışılmasını istedi ve bu konuda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e çağrıda bulunacak. Kipriyanu bu arada görüşmelerin kesildiği noktadan devam etmesi gerektiği görüşünü de savundu. Krans Montana’daki sürecin çökmesi sonrası pratikte biçimlenen durumun büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Türk tarafının taraflar arasında mesafeyi daha da açacak ve müzakereleri zorlaştıracak yeni oldu bittiler yaratma yönünde adımlar attığını belirtti. AKEL Genel Sekreteri bir soruyu yanıtlarken de kamuoyu önünde doğrudan tartışma çağrısında bulundu. Süreçle ilgili AKEL’in hiçbir şeyi çarpıtmadığını ve tamamen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin söylediklerini söylediğini ifad etti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kara para aklama konusunda Kıbrıs’ın iki süper gücün hedefi haline gelmiş olması. Gazeteye göre Amerikalı iş adamı Bill Braunder davası nedeniyle Britanya Kıbrıs’a saldırıda bulundu. Kıbrıs’ın kara para akladığına yönelik suçlamalar Kıbrıs’ın peşini bırakmıyor. Kıbrıs “eski günahlarla” ilgili mücadeleye büyük önem verip ciddi adımlar atmasına rağmen suçlamalar devam ediyor. Kara para aklama suçlamaları geçmişte Avrupalıların 2013 yılında Kıbrıs’ta mvduatların tıraşlanmasında da bahane olarak kullanılmıştı. Şimdi de Britanyalı bir milletvekilinin öncülüğünde konu yeniden gündeme geldi. Amerikalılar ile Rusların Amerikalı zengin iş adamı Bill Braunder konusunda karşı karşıya gelmeleri nedeniyle Kıbrıs yeniden arada kaldı.


Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında doğal gaz sıvılaştırma terminali yapımını masaya yeniden getirdi. Dışişleri Bakanı Kasulidis Rus Haber Ajansı Sputnk’e verdiği mülakatta 2018 yılı içinde dahi sürecin başlayabileceğini ifade etti. Hükümetin amacı, taşıma gemileriyle dünyanın herhangi bir ülkesine Kıbrıs’tan doğal gaz satmak. Eylül ayı içinde dev Amerikan enerji şirketi ExxonMobil Kıbrıs’ta dopal gaz sıvılaştırma terminali inşaasını ciddi bir olasılık olarak açıklamıştı. Bu olasılık Amerikalıların 2018 yılı içinde 10. Parselde gerçekleştirecekleri sondaj çalışmalarının sonuçlarına göre netleşecek. Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis de yaklaşık bir ay önce şirketlerin 10. parsele ilişkin beklentilerini karşılayacak miktarda doğal gaz bulunması halinde sürecin ilerlemesini beklediklerini ifade etmişti. Enerji Bakanı’nın söylediklerine şimdi Dışişleri Bakanı’nın iyimserliği ilave edildi. Dışişleri Bakanı doğal gaz sıvılaştırma tesisinin inşasına gelecek yıl içinde başlanabileceğine dikkat çekti. Bakan bu arada Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaj çalışmalarının normal seyrinde devam ettiğini de duyurdu. Ortaya daha doğru değerlendirmelere olanak sağlayan veriler çıktığına işaret etti. Kıbrıs’ın günün sonunda bulunacak doğal gaz miktarıyla bağlantılı harekete geçeceğini ifade etti. Doğal gaz taşınması konusunda ise hiçbir şirketi dışlamayacaklarını söyledi. “En iyisinin kazanacağı ihalelere çıkacağız. Bunlar arasında Rus şirketlerinin de olmasından memnuniyet duyacağız” dedi. Kasulidis bu arada Kıbrıs için ikinci bir seçeneğin de Kıbrıs’tan Mısır’daki doğal gaz tesislerine doğal gaz boru taşıma hattının inşaası olacağını belirtti. Kıbrıs ve İsrail’i Yunanistan üzerinden Avrupa Birliği’ne bağlayacak boru hattını da olasılık dışı tutmadı. Bu konuda üç ülke liderinin sürecin hızlandırılması kararı aldıklarını hatırlattı. Bu arada Kasulidis, Türkiye’nin daha önce açıkladığı gibi Akdeniz’de ve sonuç olarak Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde sondaj çalışması başlatması durumunda Kıbrıs’ın ne yapacağı sorusuna Kıbrıs Cumhuriyetinin soğukkanlılığını koruyacağını, Türkiye’nin oyununu oynamayacağını belirtti. “Bunu TOTAL şirketinin Temmuz ayındaki sondaj çalışması sırasında yaptık. Onlara önem vermediik ve bir karmaşa ortaya çıkmadı” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

07 Ekim
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
Tüm haberler

Video on Demand