26/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Parlamentosunun 2018 yılı Avrupa Birliği bütçesini onaylaması. Gazeteye göre Avrupa Parlamentosunun Kıbrıstürk toplumunun güçlendirilmesi dahil Avrupa Birliğinin 2018 yılı bütçesini onayladı. Bu güçlendirme diğer olguların yanı sıra “geri dönmeyi arzulayan Maronitlerin ve 3. Viyana anlaşmasının öngördüğü gibi mahsur durumda olanların tümünün refahlarını” da içeriyor. Avrupa Parlamentosu’nun Maronitlerin yeniden yerleşimi ve diğer mahsur durumda yaşayanların refahı konusundaki tezi Avrupa Halk Partisi’nden Alman parlamenter Reimer Boge’nin yaptıpı değişiklik önerisiyle 3. Viyana anlaşması temelinde belirlendi. Bu öneriye 408 parlamenter olumlu oy verirken 204 parlamenter de karşı çıktı. Eşi Maronit toplumundan olan Boge önerisiyle iki nedenden yoğun tepki gördü. Bu nedenlerden ilki Maronitleri ait olmayı seçtikleri Kıbrısrum toplumundan ayrı görüyor olmasıydı. İkinci neden ise Kıbrısrum tarafının toprak önerisinin Maronitlerin Kıbrısrum yönetimi altında kalma tercihlerine dayanmasıydı ve şimdi Kıbrıstürk yönetimi altında geri dönüşü seçmelerinin Türk tarafınca kullanılacağı kaygısı. Bunun bir sonucu olarak Parlamentodaki beş Kıbrısırum parlamenterden hiçbiri tasarıya olumlu oy vermedi. Bu arada Boge’nin Kıbrıs’a yaptığı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından onurlandırılması bekleniyor. DİKO ve EDEK2ten parlamenterler tasarıya ret oyu verirken AKEL ve DİSİ’li parlamenterler çekimser oy kullandılar.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Birleşmiş Milletler’in uygulanabilir bir müzakere sürecini kolaylaştırmaya ve taraflara bu yolda karar vereceklerine güvenmeye devam edeceğini söyledi. Ledra Palas düzenlenen Birleşmiş Milletler Günü Resepsiyonu’nda konuşan Spehar, Krans- Montana’nın sonucundan sonra Genel Sekreterin taraflara, son müzakerelerin sonucu ve olumlu bir şekilde nasıl devam edileceği üzerinde iyice düşünmeleri çağrısında bulunduğunu ve Birleşmiş Milletlerin, gerekli siyasi isteklilikler olduğu sürece birlikte karar vermeleri gereken taraflara yardıma hazır olduğunu ifade ettiğini hatırlattı. “Kıbrıs’la ilgili konferansın birkaç ay önce kapanmasından sonra bizim hevesimizin kırılmaması gerekirdi. Bu adanın insanları bir araya gelebilir ve barış için bir seçime yatırım yaparlarsa daha iyi bir gelecek sağlayabilirlerdi” şeklinde konuşan Elizabeth Spehar, barışın her yönüyle yapıldığına, liderlerin barış sürecini başarılı bir sonuca getirebilmeleri için sivil toplumun tümünden büyük ve istikrarlı destek almaları gerektiğine işaret etti. Spehar, “Bu bağlamda ben, diğerinin bakış açısını anlamaya, farklılıklara köprü olmaya ve kendilerini ayıranı çok aşan, Kıbrıs’taki toplumları bir araya neyin getirebileceğini ispat etmeye çalışan, bu adada hattın ötesine ulaşan çabalarla cesaretlendim” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet ile DİKO arasında müzakere masasına konulan bazı belgelerle ilgili olarak devam eden tartışma. Gazeteye göre Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu şu an itibarıyla seçim sürecinde tartışmaları belirleme konumunda. Dün de Anastasiadis ve Akıncı arasında çözüm sonrası milletvekillerinin ve diğer devlet yetklilikrin atanmasına ilişkin anlaşma konusunda karşıtlığı sürdürdü. Bu konuda var olan belgeyi Papadopulos’un seçim bürosu ile Hükümet farklı okuyor. Hükümet kanadı konuyla ilgili tartışmalardan rahatsız ve herkesin sorumlu davranması gerektiği şekilde davranmadığı görüşünde. Bu arada DİSİ konuya ilişkin Papadopulos’a yönelik daha da sert bir tavır takındı. Papadopulos’un belgeleri çarpıtmada sınırı olmayan kötü çocukların bir arkadaşı olarak niteledi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-DİKO’da iki kanat arasında sosyal medyada karşıtlık derinleşirken resmi DİKO öne Markos Kipriyanu’yu çıkardı. Markos Kipriyanu dün Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos’un da katılımıyla eski DİKO’lu bakanlar ve milletvekilleri ile bir yemek yedi. Yemeği de kişisel facebook hesabından Markos Kipriyanu açıkladı. Bu arada resmi DİKO, Markos Kipriyanu’yu geleneksel DİKO’nun temsilcisi ve sözcüsü olarak lanse etmeye çalışıyor. DİKO’nun kurucusu Spiros Kipriyanu’nun oğlunun bu süreçte öne çıkarılması resmi DİKO açısından büyük önem taşıyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı’nın Maliye Bakanı’na yönelik ihmalkarlık suçlaması. Gazeteye göre Sayıştay başkanı Odisseas Mihayilidis dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e bir mektup gönderdi ve Kıbrıs ile Yunanistan arasında şans oyunları OPAP konusunda devletler arası anlaşmaya ilişkin Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis’in “uzun yıllara dayalı affedilemez bir ihmalkarlık” gösterdiği şikayetinde bulundu. Mihayilidis bu konuda uzman görüşü olduğunu ve bunun Başsavcının elinde bulunduğunu da ifade etti ve Cumhurbaşkanı’ndan olayla ilgili tavır almasını istedi.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Sosyal Sigortaların Fon’un rezervleriyle ilgili olarak Meclis’e sunduğu rapor Sosyal Sigortaların yatırımları ve gerçek rezervleri ve devletşn kurumdan borçlanmasında uygulanan faizler konusunu yeniden gündeme getirdi. PEO da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ortaya konan verilerin Fon için gerçek rezerv yaratmada Hükümetin harekete geçmesini zorunlu kıldığını belirtti. Kuruma gerçek rezerv yaratma amaçlı ilk adımlar 2010-2011 döneminde atılmıştı. Fon’un yatırımlarıyla ilgili bir çerçeve yasası da 2009 yılında onaylanmıştı. PEO konuyla ilgili açıklamasında “Sosyal Sigortalar Fonu sosyal politikada çalışanların en büyük kazanımıdır. PEO sağlam temelleri olan bir kurum oluşması, sosyal dayanışmanın gerçekleşmesi için sorumlu ve ciddi bir biçimde çalıştı.” Dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Akıncı’nın eş başkanlığı ile ilgili görüşme belgesine ilişkin yaşanan karşıtlık.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile yaptığı görüşme sırasında, ülkesinin Kıbrıs için yeni bir konferans yapılması durumunda buna, uluslararası krizlerle ilgili yapılan konferanslarda da yapıldığı gibi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ülkenin de katılmasını arzu ettiğini belirtti. Kıbrıs Haber Ajansı’nın elde ettiği bilgilere göre, Başkan Putin Rusya’nın her hangi bir yapay takvimin dayatılmasını veya arabuluculuk yapılmasını kabul etmeyeceğini ifade ederek alınacak kararları, garantör ülkeler veya üçüncü ülkelerin her hangi bir şekilde iradelerini adadaki taraflara dayatmadan, iki tarafın alması gerektiğini söyledi. Rusya’nın, hükümetin Kıbrıs sorunundan sorumlu olan Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un yoluyla hem BM Güvenlik Konseyi hem de diğer kurumlarda Kıbrıs sorununa gerekli yardıma hazır olduğunu vurgulayan Putin, ülkesinin, Kıbrıs sorununa adil ve yaşayabilir bir çözümün bulunması yolundaki yıllardır süren pozisyonunu yineledi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Hükümeti’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Kıbrıs sorununda konferansın devamını sağlayacak koşulların yaratılması için kolektif uğraşılarının sürece yardımcı olacağı görüşünü Rusya’nın olumlu karşıladığını söyledi. Sözcü konferansa Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin de katılması gerektiğini belirtirken olası çözümün uygulanmasını güvence altına almada rolleri olacağına dikkat çekti. Hristodulidis, Güvenlik Konseyi’nin konferansa katılmasını sadece Kıbrıs sorununun çözümünden yana olanların istediğini ifade etti ve bu aşamada istenenin Kıbrıs Konferansının toplanması için koşulların yaratılması olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı’nın beş daimi üyenin konferansa katılımını sadece görüntüde istediği eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de bu görüşlerin Moskova’ya gidilmesi öncesi ifade edildiği ve seçim amaçlı olarak gündeme getirildiğini söyledi. Hükümet Sözcüsü Cumhurbaşkanı’nın, Vladimir Putin’den Kıbrıs sorunun çözümünde doğru yönde hareket etmesi için Türkiye üzerindeki etkinliğini kullanmasını istediğini de dile getirdi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Ankara Yunanistan'ın hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor
11:42
03 Aralık
Sendikalar, kamudaki emeklilik sisteminde ve genel olarak kamu sektöründe değişiklikler olacağına dikkat çekti.
16:15
Cumhurbaşkanı , 9 Aralık'ta yapılacak Akdeniz'e kıyısı olan Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin zirvesine katılacak.
16:10
Kıbrıs Engelliler Derneği Başkan: Bugünün amacı engellilerin sorunları ve hakları konusunda anlayış geliştirilmesidir.
16:00
Anastasiadis: Türkiye'nin işgali ve tehditleri AB üyesi devleti hedef aldığı için, AB Kıbrıs sorununa daha aktif katılmalı
15:57
Amerika’daki Rusya Büyükelçiliği: Batı'nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulama girişimine rağmen, Moskova alıcı bulacak.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand