26/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi. Gazeteye göre Putin dün sadece Kıbrıs sorununa çözüm bulma uğraşılarına destek vermekle sınırlı kalmadı. Cumhurbaşkanı ile açıklamaları sırasında da Bir: Kıbrıs sorununa çözüm Kıbrıslıların kendileri tarafından bulunacaktır ve İki: Bu hedefin başarılmasına yönelik dıştan baskı olmamalıdır mesajlarını verdi. Moskova’da Kıbrıs sorununa ilişkin net Rus tezleri bir kez daha dile getirildi ve bu da Lefkoşa’yı mutlak bir biçimde memnun etti. Ve bu tezler ve net tavır Rusya’nın Orta Doğu’da ve özellikle de Suriye’de Rusya’nın Ankara ile ilişkilerini çok geliştirdiği bir dönemde geldi. Rusya’nın başkentindeki dünkü temaslar sonrası Kıbrıs tarafı memnun olduğu görünümü verdi ve bölgedeki süreçlerin Kıbrıs sorununa ve genelde Rusya-Kıbrıs gündemindeki konulara olumsuz bir etki yapmadığı görüldü. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Rus medyasına verdiği röportajda Rus-Türk ilişkilerinin gelişmesinin Kıbrıs sorunu açısından bir olumsuzluk olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Tersine Ankara’ya doğru mesajlarla bunun yardımcı olabileceğine dikkat çekti. Bu arada dünkü görüşmelerinde ikili ilişkiler ve ekonomi konuları iki lideri meşgul eden temel konular oldu. Putin basın mensuplarına açıklamasında iki ülke iş insanlarının ilişkilerine değindi Askeri-teknolojik alanda işbirliği perspektifi olduğunu söyledi. Özel bir atıfta turizme yaptı. İki ülke arasında 40’ın üzerinde devletler ve bakanlıklar arası anlaşmalar imzalandığını ve bunlara şimdi yenilerinin eklendiğini dile getirdi. Bu yılın ilk sekiz ayında Kıbrıs ve Rusya arasında ticari ilişkilerde %36’lık bir artış olduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün Ankara’da gerçekleştirdiği temaslarında Kıbrıs sorunu üzerinde durdu. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kocas ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda atılabilecek adımları ve bunların ne zaman atılabileceğini de ele aldıklarını söyledi. Çavuşoğlu’na göre Türkiye ve Kıbrıstürk tarafı özellikle de Kıbrıs’ta seçimler sonrası atılabilecek adımları tartıştıklarını ve bunu yapmaya devam etmeleri gerektiği belirtti. Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine verdiği desteğe teşekkür etti. Kocas ise burada yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa hiçbir atıfta bulunmadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atina’ya davet ettiğini söyledi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Moskova temasları. Gazeteye göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin diğer uluslararası sorunlara olduğu gibi Kıbrıs sorununa da katkı sağlayabileceğini söylediğine ilişkin haberler var. Putin’in bu tavrının, Rusya’nın geçmişte Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili konferansa katılma isteğinin bir devamı olduğu görüşü var. Kıbrıs Hükümeti de Rusların bu talebine karşı değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 22 Ekim tarihinde Gençlik Konsey seçiminde DİKO’daki karşıtlığın partinin gençlik örgütü NEDİK’e de yansıdığı da görüldü. NEDİK yeni yürütme kurulunu seçti. Seçim öncesi NEDİK sekreteryası yaptığı toplantıda Papadopulos’a destek verenler NEDİK’in başkan Mihalis Yakumi tarafından temsliyeti konusunda şüphe belirttiler. Buna argüman olarak Yakumi’nin Papadopulos’un cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklememesini gösterdiler. Elde edilen bilgilere göre NEDİK Başkanı bu tavra tepki gösterdi ve NEDİKİ kendisi tarafından temsilyetine ilişkin herhangi bir konu olmadığını söyledi. Yakumi Konsey toplantısında oyunu normal bir biçimde kullandı. Bu arada Konsey toplantısında Papadopulos’a destek veren partilerin destekleme kararı aldıkları Ekoloji Hareketinden Maria Kala seçimi kaybetti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin çelişkili tavırları. Gazeteye göre Hükümetin satmak için listeye koyduğu 37 taşınmaz mal arasına yeni Eski Eserler Müzesi inşa etmek istediği alan da var. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yakın bir geçmişte Kıbrıs Teknik Üniversitesi alt yapı yatırımları için söz verdiği Limasol’daki Verengaria da satışa çıkarılmak istenen yerler arasında. Bu arada dikkat çeken olgu satışa çıkarılmak istenen bölgelerin önemli yatırım alanlarına komşu olması. Bunlardan biri de Başpiskoposluğun Yerokopu’da yatırım yapmak istediği arazinin yanında bulunuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Hollanda, İspanya ve Yunanistan’la birlikte 2008-2016 döneminde mali-kredi kuruluşlarının sayısının en fazla azaldığı ülke. Kıbrıs'ta 2008 yılında 137 banka varken bu sayı 2016 yılında 31'e geriledi. Tüm euro bölgesinde ise aynı dönemde banka sayısı6.062'den 4.385'e düştü. Kıbrıs'ta 2008 yılında her 852 kişiye bir banka düşerken şimdi her 1568 kişiye bir banka düşüyor. 2008'de her 63 vatandaşa bir banka çalışanı varken şimdi her 80 vatandaşa. Avrupa Merkez Bankası verilerine göre Euro bölgesinde mali kredi kurumlarının büyüklüğü gayri safi hasılanın 250 katı ile 1 katı arasında değişiyor. Lüksemburg'ta 250 katı Litvanya'da 1 katın da altında. Bu arada Kıbrıs'ta banka varlıkları Kıbrıs Gayri safi hasılasının %376 büyüklüğünde. En yüksek oran ise %1561 ile Lüksemburg'ta.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Kıbrıs sorununda Rusya desteği” başlığı altında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Moskova ziyareti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bir kez daha Hükümet ile Nikolas Papadopulos’un müzakere belgelerini farklı okudukları görüldü. Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerle ilgili olarak partilere verdiği belgelerden söz konusu belgelerin Nikolas Papadopulos’u değerlendirmelerinde haklı çıkardığı sonucuna vardı. Seçim Bürosu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Akıncı ile çözüm durumunda milletvekillerini ve diğer devlet yetkilileri birlikte atama konusunda anlaştıkları yönünde Papadopulos’un görüşünün doğrulandığını açıkladı. Buna karşı Hükümet ise gerçekliğin çarpıtıldığı görüşünde. Hükümet, Papadopulos’un seçim bürosuna verdiği yanıtta Kıbrıs sorununun çarpıtma ve seçim amaçlı olarak kullanılamayacak kadar ciddi bir konu olduğuna vurgu yaptı. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos 15 Mart 2017 tarihli müzakerelerde kayda geçirilen görüş ayrılıkları, görüş birlikleri ve tarafların yakın olduğu konuların yer aldığı üçlü listenin daha sonra liderlere verildiğini ve bu listede her üç konuda farklı bir rengin kullanıldığını belirtti. Papadopulos’un seçim bürosunun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i eleştirmek amacıyla kullandığı maddenin de bu metinde Türk tezleri arasında olduğunun altını çizdi. Konuya ilişkin Kıbrısrum tarafının tezinin ise tamamı ile farklı olduğunu ifade etti. Kıbrısrum tarafının konuya ilişkin tezinin yetkililerin siyasi güçlerle temaslar sonrası her tarafın lideri tarafından atanması olduğunu da duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand