24/10/17

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin devlete ait 37 taşınmaz malı satma arzusu ifade etmesi. Gazeteye göre Hükümet Lefkoşa, Limasol, Pussiri ve kilisenin yatırım yapmayı planladığı alana çok yakın bir yerde Yeroskopu’da çok büyük boyutta ve ekonomik açıdan büyük değerlere sahip meskûn bölgelerde, ticari ve turizm alanları içerisinde yatırımcılar için cazip 37 taşınmaz malı satmak istiyor. Kamu borçlarının azaltılması için devlete ait arazilerin satılmasını öngören memorandum sona ermiş olsa da Hükümet bu konuyu Meclis’e taşıdı. Hükümet 2014 yılından beridir Meclis’te askıda olan bu konuyu çok önemli olarak değerlendiriyor. Meclis İçişleri Komisyonu üyelerinin çoğunluğu bu tasarıyla farklı görüşte ancak tartışmalar sürüyor.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO’da parti liderliği parti içi muhalefetten yeni darbeler bekliyor. Parti Başkan Yardımcısı Hristos Patsalidis’in bu görevinden istifası kişisel düzeyde görülse de daha başka parti kadrolarından da pozisyonlarını partinin pozisyonlarından ayıracak daha başka hareketler bekleniyor. Patsalidis “Politis” Radyo istasyonuna konuşurken partisinden istifa etmediğini bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde herhangi bir adayın seçim etkinliği platformunda yer almayacağını ifade etti. İstifa gerekçesi olarak parti yetkili organlarına götürdüğü konularda gerekli yanıtı alamamasını gösterdi. Partisinin geleneksel pozisyonlarını terk ettiği görüşündeki ısrarını da sürdürdü. Resmi DİKO ses tonunun daha da fazla yükselmemesi için Patsalidis’e yanıt vermekten kaçınıyor ancak sosyal medyada iki DİKO arasında kavga büyümüş durumda. Taraflar karşılıklı olarak birbirlerini suçluyor ve niteliyor. Gelinen noktada iki DİKO’nun artık tek çatı altında yaşmayı başarmasının çok zor olacağı görüşü var.

FİLELEFTEROS gazetesinin de bugünkü ana haberi Hükümetin devlete ait arazileri satma ısrarını sürdürüyor olması. Gazeteye göre Hükümet bu konuda Meclis’ten açık çek istiyor. Hükümetin bu talebi hem milletvekillerinde hem de Komisyon’da davetli diğer çevrelerin tepkisini çekti. İşverenler Federasyonundan çevre örgütlerine ve odalara kadar herkes konuya ilişkin karlı görüş ortaya koydu. Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Eleni Mavru da satılmak istenen taşınmazların konumları nedeniyle sadece bazı somut iş insanlarına yarayacağına dikkat çekti. Bu arada katalogun açık olduğunu ve buna her an daha başka taşınmazların da ilave edilebileceğini söyledi.


Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Beş yıllık görev süresinde Cumhurbaşkanı’nın Moskova’ya üçüncü ziyareti Kıbrıs ile Rusya arasındaki çok iyi ilişkilerin bir göstergesi. Bu, Rusya Devlet Başkanı Putin’in mevkidaşı Nikos Anastasiadis’i nasıl gördüğünün de bir işareti. Anastasiadis- Putin görüşmesi bugün gerçekleştirilecek ve bir dizi siyasi konu ele alınacak. Bir dizi anlaşma da imzalanacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Rusya Başbakanı Dimitri Medvedv ile görüştü. Bu görüşmede temel olarak ikili ilişkiler ve ekonomi alanında işbirliği konuları ele alındı. Medvedev burada yaptığı konuşmada Moskova’ya üçüncü ziyaretini gerçekleştiriyor olmasına dikkat çekti ve Kıbrıs’ın, Rusya’nın çok önemli ve değerli bir ortağı olması nedeniyle buna büyük önem verdiklerini söyledi. Hükümetler ve iş insanları arasında yararlı işbirliğinin kültürel alana da etki yaptığın belirtti. Ziyaretle saatlerini birlikte ayarlayıp görüş alış verişinde bulunmak için bir fırsat yakaladıklarının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, beş yıllık görev süresi içerisinde Moskova’ya gerçekleştirdiği bu üçüncü ziyareti olduğundan dolayı duyduğu memnuniyetini ifade ederek “çok şeyler sembolize eden bir ziyarettir; Bizleri bağlayan tarihi ve ebedi bağlar, ne yazık ki halen mevcut Kıbrıs sorununa verdiği ebedi desteği için Kıbrıs halkının Rusya'ya hissettikleri takdir ve şükranın ifadesidir" dedi.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Sahillerden sonra diğer devlet varlıklarını da satıyorlar” başlığı altında Hükümetin devlete ait bazı taşınmaz malların satımı için Meclis’ten yetki istemesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas gerçek büyümenin sadece rakamların refah içinde olması anlamına gelmediğine vurgu yaptı. Dün PEO Yürütme Kurulu ile bir araya gelen Malas kendisinin ekonomik büyüme vizyonunu gündeme getirdi toplu sözleşmelerin uygulanmasının yasalarla güvence altına alınması gereğine vurgu yaptı. Kıbrıs’ın şimdiye dek hiç yaşamadığı boyutta ekonomik bir kriz yaşadığını ve bu krizin tüm sosyal katmanları ama özellikle de ekonomik açıdan zor durumda olanları etkilediğini belirtti. Krizin bedelini çalışanların, emeklilerin, mevduat sahiplerini, değerli kağıt tutanların ödediğini dile getirdi. Seçim sonrası yeni Hükümetin sürdürülebilir ve herkese olumlu etki edecek sürekli ve derin bir büyüme göreviyle karşı karşıya olacağına dikkat çekti. İş ilişkileri ile ilgili görüşlerini de açıklayan Malas sendikalar ve işverenler arasında imzalanan tüm toplu sözlemlerin uygulanmasının, herhangi birinin keyfine göre değil yasalarca güvence altına alınmasından yana tavır ortaya koydu. Toplu sözleşmeleri yaşama geçiren işverenlerin gerekli teşvikleri alanlar olmasına devletin de dikkat göstermesi gereğine işaret etti. PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de Stavros Malas ile yapıcı ve yaratıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çalışanlar, emekliler ve genelde toplumun ekonomik açıdan zayıf kesimleri için yakıcı olan konuların tümünü ele aldıklarını söyledi. Sadece değerlendirmelerde değil aynı zamanda yeni Hükümetin nasıl bir faaliyet içinde olunması ve çalışanların sorunlarının nasıl göğüslenmesi gerektiği konusunda ortak bir anlayış içinde bulunduklarını tespit ettiklerini dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kooperatiflerin yanlış faiz uygulaması nedeniyle kredi kullanıcılarından aldığı fazla paraları geri iade edecek olması. Gazeteye göre önümüzdeki günlerde ve hafta sonuna kadar Kıbrıs’ta bir ilk yaşanacak. 2007-2011 döneminde kooperatifler, yanlış faiz uygulaması nedeniyle kredi kullanıcılarından aldığı yaklaşık 100 milyon euroyu geri verecek. Kooperatif Merkez Bankası Müdürü Nikolas Hacısavvas’a göre bu geri ödemeler aşamalı bir biçimde gerçekleştirilecek. Bundan 14 bin kredi kullanıcısının yararlanması bekleniyor. Somut bir olayda geri verilecek 478 bin euro en yüksek rakam olacak. 100 milyon euro kooperatifin bütçesine konmuş durumda.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa istatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ın kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı 2016 yılı sonu itibarıyla %107,1’e geriledi. Kıbrıs’ın borcu 19 milyar 72 milyon. Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında bu oran %180.8' le Yunanistan’da ve onu %132 ile İtalya izliyor. Kıbrıs’ın borç oranı 2015 yılında %119’du. Aynı istatistik verilere göre Kıbrıs’ın gayri safi yurt içi hasılası da 2016 yılında 18 milyar 123 milyon oldu. Bu rakam bir yıl önce 17 milyar 742 milyondu. 2015’de açık konumundan 2016 yılında artıya da geçildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Ankara Yunanistan'ın hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor
11:42
03 Aralık
Sendikalar, kamudaki emeklilik sisteminde ve genel olarak kamu sektöründe değişiklikler olacağına dikkat çekti.
16:15
Cumhurbaşkanı , 9 Aralık'ta yapılacak Akdeniz'e kıyısı olan Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin zirvesine katılacak.
16:10
Kıbrıs Engelliler Derneği Başkan: Bugünün amacı engellilerin sorunları ve hakları konusunda anlayış geliştirilmesidir.
16:00
Anastasiadis: Türkiye'nin işgali ve tehditleri AB üyesi devleti hedef aldığı için, AB Kıbrıs sorununa daha aktif katılmalı
15:57
Amerika’daki Rusya Büyükelçiliği: Batı'nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulama girişimine rağmen, Moskova alıcı bulacak.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand