21/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Konseyi zirve toplantı sonuçları. Gazeteye göre Avrupa Birliği liderleri Türkİye’ye kapıyı açık tutma kararı aldı. Zirve toplantısında Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyelik sürecini sonlandırma ya da dondurma yönünde karar alınacak cesaret ortaya konmadı. Zirve deklarasyonunda sadece “Avrupa Konseyi Türkiye ile ilişkiler konusunda bir tartışma yaptı” demekle yetinildi. Deklerasyonda, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gelişmeler hakkında detay analizlerde bulunmasına ve işgal bölgesinde mahsur durumda yaşayanlarla ilgili rejiminin kararları hakkında bilgi vermiş olmasına rağmen Kıbrıs sorunu da yoktu. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk gazetecilere yaptığı açıklamada “ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye’nin Kıbrıslırumlar ve Maronitlerle ilgili faaliyetleri konusunda endişelerini dinledik” demekle yetindi. Tusk, Kıbrıs sorunundaki görüşmelerin çökmesine atıfta bulunmadı. Sadece Avrupa Birliği’nin “ Türkiye’den Gümrük Birliği uygulaması dahil tüm Birlik üyesi devletlere saygı göstermesini bekliyoruz” şeklindeki görüşünü tekrarladı. Bu arada Tusk, Türkiye’ye yapılan üyelik öncesi yapılan mali katkılarda kesintiye gidilmesi Komisyona yetki verdiklerini de belirtti. Türkiye’ye bu çerçevede yılda 640 milyon euro mali katkı sağlanıyor. Bununla birlikte Angela Merkel göçmenler konusunda Türkiye’ye 3 milyarlık bir yardım açıklaması yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis Larnaka bölgesinde bir kooperatif kuruluşunda yaşanan skandalı gün ışığına çıkardı ve konuyla ilgili olarak cezai bir durumun var olup olmadığını belirlemesi için Başsavcı Kostas Kliridis’e de dün bilgi verdi. Somut bu olay bazılarının kooperatiflerde nasıl davrandıklarını ve kooperatifleri kendi malları gibi görüp nasıl soyduklarını net bir biçimde ortaya koydu. Ancak ekonomik krizle kooperatiflerin birleştirilmesiyle denetimler artmış durumda. Sayıştay Başkanı’nın açığa çıkardığı olayda bir kooperatif sekreteri erken emekliye ayrıldı ve vergisiz 500 bin euroluk ikramiye aldı. Ertesi gün de aynı kooperatifte yıllık 120 bin euro ile danışman olarak işe başladı. Ayrıldığı sekreterlik görevine de şişkin bir maaşla oğlu atandı. Ekonomik krizin kapıyı çalmasıyla da 70 bin euro daha tazminat alarak danışmanlık görevinden ayrıldı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi DİKO Başkan yardımcısının istifası. Gazeteye göre DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopuos Avrupa’da başarılı temaslarda bulunurken içte darbe yedi. Papadopulos Avrupa Parlamentosu’nun ikinci ve üçüncü sıradaki grupları Sosyalistler ve muhafazakarların desteğini alırken seçim yarışında içten büyük bir yara aldı. Başkan yardımcısı Hristos Patsalidis bu görevinden istifa etti ve bunu yaparken de Papadopulos’a ve yakın çalışma arkadaşlarına sert eleştiriler yöneltti. DİKO’da parti içi muhalefet seçim yarışında Nikolas Papadopulos’a engeller koymada kararlı olduğu görünümü verdi. Ancak Patsalidis’in istifasının anlaşmalı bir durum olmadığı belirtiliyor.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Sendikaların yarı resmi kamu kuruluşlarında ve yerel yönetimlerde açıkladıkları 3 saatlik iş durdurma eylemi kararı uygulanmayacak. SEK ve PEO dün Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis ile görüştü ve bir tamamlayıcı anlaşmaya vardı. Taraflar Mayıs 2018’e kadar sonlandırmak amacıyla yeni bir diyalog süreci başlatma kararı aldılar. Bu görüşmelerinde ana konu genel artış oranları ve/veya maaşlardaki kesintilerde indirime gidilmesi olacak. Maaşlara %0 artış olasılık dışı tutulacak ve %2 oranı başlangıç olacak. Bu arada taraflar maaşlardaki kesintilerin aşamalı bir biçimde kaldırılması ve normal düzeye getirilmesi konusunda da anlaşmaya vardı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın Atina’da gerçekleştirilen bir seçim etkinliği sırasında ekonomik büyümeyle ilgili olarak ifade ettiği görüşler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Kıbrıs’ın büyümeyi sosyal kavramalarla, daha iyi ücretlerle, yeni istihdam alanlarıyla, nitelikli eğitim ve sağlıkla ölçecek ilerici bir Hükümete ihtiyaç duyduğunu söyledi. Malas, Nikos Anastasiadis’in ya da Nikolas Papadopulos’un sıradan insanların günlük yaşamından o kadar uzakken nasıl sosyal bir politika uygulayacaklarını sordu. Derinleştiğini anlamadıkları ve sahilleri ve eski eserleri otel yapımı için özel çıkarlara teslim ederken bir ortamda eşitsizliğe karşı nasıl mücadele edeceklerini sordu. Malas kendisinin az sayıda insan için değil çok sayıda insan için reel büyümeyi öngören sosyal nitelikli bir büyüme modeli hedefleyeceğini ifade etti. Yarı resmi kamu kuruluşlarının mülkiyet rejimlerinin ve sosyal karakterlerinin korunmasından ancak işleyişlerinin çağdaşlaştırılmasından yana bir tavır takınacağını belirtti. Seçilmesi durumunda devlet üniversitelerini genişleteceğini, öğrenci yardımlarına yapılan kesintileri geri vereceğini dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Brüksel’den elde edilen bilgilere göre Avrupa Birliği’nin bazı çevreleri Kıbrıslıtürklerle doğrudan ticareti yeniden gündeme taşıma hazırlığı içerisinde. Kıbrıslıtürklerin Avrupa Parlamentosu’nda temsiliyeti konusunda da bir hareketlilik var. Avrupalı Sosyal Demokratlar bu yönde bir kanunu ileri götürme arzusunda. Bu konu gündeme Kıbrıslıtürk sözde milletvekillerinin Brüksel’de aralarında EDEK’ten Dimitris Papadakis de olmak üzere Sosyalist parlamenterlerle bir araya gelmesiyle geldi. Perde gerisinde gündeme Mağusa’nın kapalı bölgesi, Omorfo, Maronit köyleri v.s. de geldiğin yeni oldubittiler konusunda endişe daha güçlü.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Geleneksel DİKO silkiniyor” başlığı altında DİKO’da yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre DİKO Başkan yardımcısı Hristos Patsalididis’in dün bu görevinden istifası Nikolas Papadopulos’un cumhurbaşkanlığı adaylığına büyük bir yara açtı. Patsalidis’in istifası ve istifa nedenleri DİKO’yu uzun bir süredir içten yakan ve birçok ılımlı parti kadrosunu konumlarını liderlikle ayırma ve kararlarına uymama kararı alma noktasına doğru götüren sorunları ortaya koydu. Bu gelişme Papadopulos’un Cumhurbaşkanlığı adaylığını da ciddi oranda zayıflattı ve “geniş kabul gören adaylık” görünümünü de bozdu. Patsalidis istifasında iki bölgeli iki toplumlu federasyon gibi ciddi siyasi konuları gündeme getirirken parti için karar alma mekanizmalarına da dikkat çekti. Patsalidis parti Başkanı Nikolas Papadopulos’a gönderdiği istifa mektubunda bir kenara itildiği ve profesyonel çalışanların seçilmiş parti kadrolarını küçümsediklerine dikkat çekti. Söz konusu kişilerin seçilmedikleri için bir meşrutiyetleri olmaksızın gelişmelere ilişkin tavır olan görüş açıkladıklarına vurgu yaptı. Patsalidis bu istifasıyla kendisini parti dışına koymadığını ve salt bir üye olarak DİKO ilke ve değerlerine hizmet etmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Konseyi zirvesi Ankara’ya bşr tokat oldu. Konsey’de en ilginç tartışma konusu Türkiye oldu. Almanya Şansölyesi Angela Merkel toplantıya gelirken Türkiye’ye yapılan tam üyelik öncesi mali yardımların durdurulması ya da azaltılması gerektiği görüşünü savundu. Sonuçta bu konuda gerekli önerileri yapması için Avrupa Komisyonu’na görev verildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand