20/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonunu üyelerinin Kıbrıslıtürk parantez içinde milletvekillerine yaptığı davet. Gazeteye göre Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu tuhaf ve aynı zamanda tahrik edici bir biçimde Kıbrıslıtürk sözde milletvekillerini Brüksel’e davet etti. Cumhuriyetçi Türk Partisi üyesi kişilere davet Avrupa Sosyalist ve Demokratlar Grubu üyelerince yapıldı. Bu olay DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikos Papadopulos’un Brüksel’de bulunduğu ve Sosyalşs ve Demokratlarla resmi temaslar yaptığı bir anda gerçekleşti. Davete bahane olarak dayanağı olmayan Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gösterildi ancak bunun gerçek nedeni Türk gündeminin, yani Kıbrıslıtürklerin Avrupa Parlamentosunda temsiliyetlerinin, işgal bölgesinden Avrupa’ya doğrudan ticaretin ve sözde ambargonun kaldırılmasının tartışılması arzusuydu. Elde edilen bilgilere göre Avrupalı parlamenterler Türklerin taleplerinin karşılanması için hareketlenme sözü verdiler. Bu arada Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Birleşmiş Millletler Genel Sekreter Yardımcısı Jefri Feldman’ın iki toplumla temaslarda bulunmak amacıyla Kıbrıs’a geleceği haberleri dün teyit edildi. Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis Filelefteros’un geçen gün yazdığı haberi teyit etti ve Feldman’ın bu yıl sona ermeden adaya geleceğini söyledi. Mustafa Akıncı da Kıbrıs sorununun çözümü kapısı br uğraşı için daha açık olduğunu belirtti.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği zirvesinin Türkiye’nin tam üyelik sürecinde herhangi bir kayba uğramadan sona ermesi bekleniyor. Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasını ya da ertelenmesini öngören senaryolar boşlukta kaldı. 28 üye devlet ve hükümet başkanlarının yemeğinde hukuk devleti ve insan hakları olgularını terk etmiş olmasına rağmen Erdoğan rejimine kapılar açık tutuldu. Üye devletlerin ezici çoğunluğu Türkiye’nin tam üyelik perspektifinin açık tutulmasından yana tavır aldı. Bu yöndeki uğraşıda başrolü Polonya ve İsveç’in desteğiyle de Britanya oynadı. Fransa, İtalya, İspanya, Romanya, Slovakya, Hırvatistan, Macaristan, Çekya ve Estonya da aynı yönde görüş ortaya koydu. Bu grop Komisyon’la birlikte güçlü bir blok oluşturdu. Bunun sonucu olarak üye devletler Türkiye’nin kullandığı üyelik öncesi fonların azaltılmasına odaklandı. Türkiye Birlikten yılda yaklaşık 640 milyon euro alıyor. Bunun paylaşımında hukuk devletinin ve insan haklarının güçlendirilmesi için sivil toplum örgütlerin aldığı payın yükseltilmesi gündeme geldi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kuveyt’ten saat hedşye alan milletvekillerinin suskunluğu. Gazeteye göre Kuveyt saatlerine ilişkin suçluluk sessizliği var. Kuveyt Meclis Başkanı’ndan birek kol saati hediye alan milletvekilleri konunun önemini aşağı çekme uğraşısı içinde. Meclis Başkanı Dimitris Silluris konunun gündeme getirilmesinden rahatsız. Bu konun kendisi için ikinci derecede bir öneme sahip olduğunu söyledi. Hediye alan diğer milletvekilleri ise dün sessiz kalmayı tercih ettiler. Bununla birlikte konu dün Meclis koridorlarında tartışıldı. Bu tartışmalardan rahatsız olan hediye almış milletvekilleri konuyu partilerinin meclis gruplarına götürme eğiliminde.


Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa’nın su sorununun 2020 yılında çözülmesi bekleniyor. Lefkoşa yıllardan beridir su sorununda Larnaka Deniz Suyu arıtma tesisine bağımlı durumda. Ancak geçmişte bu tesiste yaşanan sorunlar başkenti dönem dönem susuz bıraktı. Bu arada 2016 yılında Lefkoşa’ya Vasiliku’dan da su getirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Su boru hattı çalışmasının ilk evresinin önümüzdeki yaz aylarında tamamlanması bekleniyor.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol Limanıyla ilgili Sayıştaylık raporu. Gazeteye göre Sayıştaylığın Limasol Limanı’nın özelleştirilmesiyle ilgili raporunun üzerinden altı ay geçmiş olmasına rağmen olayın sorumlularıyla ilgili herhangi bir ek araştırma yapılmadı. Olay nedeniyle yaşanan mali zarar kamuya yüklendi ve sorumluluklar da çekmecelere kilitlendi. AKEL söz konusu durumun araştırılmasında ısrarlı ve sürece Hukuk Dairesi’nin de katılmasını arzuluyor.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili Kıbrıs’ta görevli diplomatlara bilgi veren AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununda Guteres çerçevesine ve garanti antlaşmalarının, müdahale hakkının kaldırılması ve Omorfo’nun geri verilmesi tezlerine odaklanılması gerektiği mesajı verdi. Sorunun tartışılmasında Antonio Guteres’in çözümün uygulanması ve garantör güçlerin danışmanlık rollerine odaklanılması gerektiğini söyledi. Stratejik bir çerçevenin oluşması için altı müzakere başlığının birbirleriyle bağlantılı bir biçimde tartışılmasının en iyi yöntem olduğunu da ifade etti. AKEL’in bu yöndeki çalışmalara katkı sağlayacağını duyurdu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Sayıştay Başkanı’nın tuhaf taktiği” başlığı altında. Gazeteye göre AKEL ve Hristofias’ı yakan bir skandalla ilgili araştırma çekmecelerde kilit altında tutuluyor. Sayıştay Başkanı’nın Larnaka Tapu Dairesi’yle ilgili raporunun Başsavcıya on aylık bir gecikmeyle ulaşması bekleniyor. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis 2009 yılıyla ilgili olayda şeffaf olmayan yöntemler uygulandığını ve yasal süreçlerin sabote edildiğini ve bunun sonucu kamunun birkaç milyon euro zarar gördüğü tespiti yapmıştı. Ancak bu raporunu daha başka bazı durumlarda olduğu gibi hala daha Başsavcıya vermedi. Sayıştay Başkanına dün Meclis Denetleme Komisyonunda konuyla ilgili doğrudan soru soruldu. Sayıştay Başkanı da söz konusu raporu birkaç gün içinde Başsavcıya vereceğini söyledi.


Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Halk Partisi resmi açıklamasında Krans Montana görüşme sonuçlarıyla ilgili olarak Türkiye’yi suçladı. Türkiye’nin garantörlük hakkında, tek yanlı müdahalede ve adda askeri varlığını sürdürmedeki ısrarını mahkum etti. Avrupa Parlamento’nun en büyüğü olan Avrupa Halk Partisi Grubu yaptığı açıklamada, Türkiye’ye derhal Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle ve Avrupa Birliği ilke ve değerleriyle aynı hatta gelme çağrısı yaptı. Avrupa Halk Partisinden devlet ve hükümet başkanları Avrupa Birliği zirvesi öncesi bir araya gelerek zirvede izleyecekleri ortak tavrı belirlemeye çalıştılar. Bu toplantıları sırasında Krans Montana müzakerelerindeki başarısızlığın nedenleri ve işgal rejiminin mahzur durumdaki Kıbrıslırumlara ve Maronitlere yönelik aldığı önlemler hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten bilgi aldılar. Avrupa Halk Partili liderler ortak açıklamalarında Türkiye’nin garantörlük ve müdahale ve işgalci askeri varlığını sürdürmedeki ısrarı sonucu Konferansın başarısız kalmasından duydukları hayal kırıklığını ifade ettiler. Ankara’ya, mahsur durumda yaşayanlarla ilgili önlemlerini derhal geri çekmesi ve net insan hakları ihlallerini teşkil eden faaliyetlerini durdurması çağrısında bulundular.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

24 Haziran
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Tüm haberler

Video on Demand