Siyasi partilerin Ulusal Konsey sonrası açıklamaları

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunda herhangi bir değişiklik kabul etmediğini belirterek,

üzerinde değişiklik yapılacak bir taslak değil nihai rapor olduğunu vurguladı. Averof Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis de dahil olmak üzere Ulusal Konsey toplantısına tüm katılanların tezinin, belgenin resmi olarak yayınlanmasının ardından daha fazla bilgi verileceği yönünde olduğunu kaydetti. Bir sonraki toplantıda, 1964’ten bugüne kadar yapıldığı gibi, dün hakkında değil gelecek hakkındaki tartşılmaya odaklanmak gerektiğini belirtti. Geçmişte yaşananları da bilgelik ve ihtiyatla değerlendirmek gerektiğine dikkat çekerek, yarın atılacak daha bilge adımları planlama konusunda daha büyük yükümlülük bulunduğunu ifade etti. Neofitu, muhalefet partilerinin seçim öncesi kampanyasıyla ilgili eleştirilerine cevap vererek, DİSİ’nin Guterres’in raporu yayınlandıktan sonra daha net biçimde görüş bildireceğini söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunun, AKEL’in tezlerini haklı çıkardığını vurguladı. Andros Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Genel Sekreter’in raporuna göre altın bir fırsatın kaybolduğuna dikkat çekti. Anastasiadis hükümetinin, Crans Montana çöküşünden sonra haksız yere AKEL’i suçladığını ifade ederek, Antonio Guterres’in de müzakerelerle ilgili aynı görüşe sahip olduğunu AKEL’in bu görüşü tek başına oluşturmasına gerek kalmadığını kaydetti.


DİKO Başkanı Yardımcısı Markos Kiprianu, Cran Montana’nın sonuçlarını Kıbrıs Rum tarafı için başarısızlık olarak niteledi. Kıbrıs Rum tarafından çok negatif önerilerin sunulduğunu ve ne kadar da geçerli olmadığı iddia edilse de, Kıbrıs Rum tarafının tezleri olarak benimsenerek, yeniden ileri sürülmesinin talep edilme tehlikesi bulunduğuna dikkat çekti. Kiprianu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporu hakkında ise, Türkiye’nin Cran Montana’daki tutumu dolayısıyla sorumluluk yükleme kısmının eksik olduğunun açıkça görüldüğünü savundu. DİKO Başkanı Yardımcısı, Ulusal Konsey toplantısı hakkında genel bir yorum yaparak, bu toplantıların kritik görüşmeler ve gelişmelerden önce yapılması durumunda daha yararlı olabileceğini savundu. Şimdi olaylar tamamlandıktan sonra sadece bilgilendirmeyle sınırlı kalındığını vurguladı.

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, Kıbrıs sorununun iki toplumlu bir sorun olarak ele alınmasının sona ermesi, doğru temellere oturtulması ve işgal, istila ve Türkiye tarafından yapılan soykırım sorunu olarak yeni bir stratejiyle ele alınması gerektiğini vurguladı. Marinos Şizopulos, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporu hakkında ise, Antonio Guterres’in eşit mesafede durduğunu ve Türkiye’ye herhangi bir sorumluluk yüklemesinin söz konusu olmadığının açıkça görüldüğünü savundu. Tam tersine, iki tarafa sorumluluk yüklenmesi tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekti. Cran Montana’da neler yaşandığının bilindiğini ve esas konunun yeni bir taktik belirlenip belirlenmemesi olduğunu ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:02

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand