19/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 2013 ekonomik krizine ilişkin araştırmalar. Gazeteye göre Kıbrıs’ta bankacılık sisteminin çökmesine ilişkin büyük araştırmaların sayısı 10’un üzerinde ve bunlar Başsavcının yönlendiriciliğinde çalışmalar yapan sorgucuların mikroskobu altında. Başsavcı Kostas Kliridis dün Meclis Kurumlar Komisyonu’nun kapalı oturumunda üyelere önemli bilgiler verdi. Kamuoyuna yönelik açıklamalarında ise sorunun siyasi sorumluluğu hakkında konuşmaktan da geri durmadı. Bu konuda konuşurken Piki başkanlığında üç üyeli araştırma komisyonun sonuç raporuna ve Meclis Kurumlar Komisyonu’nun sorumlulukları kayda geçen raporuna atıfta bulundu. Başsavcının görevinin konuyla ilgili cezai sorumlulukları tespit etmek olduğuna dikkat çekerek bunun da bir zaman alacağını ifade etti. Kliridis bu arada milletvekillerine araştırılan konular arasında alımında Kıbrıs’ta beş kişiye 50 milyon euro rüşvet verildiği söylenen Uniastrum Bankası’nın Kıbrıs Bankası tarafından satın alınması, Yunanistan devlet tahvilleri alımıyla ilgili verilerin Kıbrıs Bankası’nın bilgisayarlarından bankanın eski iki üst düzey kadrosunca silinmesi, FOCUS şirketiyle gerçekleştirilen bazı al-verler Kıbrıs Bankası, Laiki Bankası ve kooperatiflerden herhangi bir ipotek alınmaksızın uygun koşullarda bazı kişilere çok yüksek miktarlarda kredi verilmesi bankada bazı kadrolara
Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- Lübnan Başbakanı’nın bir haftaya kadar Kıbrıs’ı ziyaret edecek olmasına büyük önem veriliyor. Söz konusu ziyaretin Kıbrıs’ın bölge ülkelerinin katılımıyla bir işbirliği cephesi yaratma uğraşıları açısından büyük önem taşıdığı ifade ediliyor. Kıbrıs şimdiye dek İsrail, Mısır, Ürdün ve Flilistin yönetimiyle çok iyi ilişkiler kurmuş durumda. Kıbrıs, Yunanistan’ın da katılımıyla bazı ülkelerle kurduğu üçlü işbirliği olgusunu Lübnan ile de kurmak istiyor. Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin ziyareti önemli ikili ilişkilerin tartışılması ve enerji ekseninde gelecekte üçlü işbirliği perspektiflerinin ele alınacak olması açısından büyük önem taşıyor. Hatırlanacağı üzere geçen Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde iki ülke dışişleri bakanları New-York’ta görüşmüşler ve Yunanistan’ın da katılımıyla üçlü işbirliği olgusunu da ele almışlardı. Hariri’nin Kıbrıs ziyareti Lübnan için önemli bir gelişme olan Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidro karbon aranması için ihaleye çıkması ile de çakıştı. Bu ihaleye tek teklif Fransız TOTAL, İtalyan ENİ ve Rus NOVATEK işbirliği verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi bazı milletvekillerinin Kuveyt’ten saat hediye alması. Gazeteye göre aralarında Meclis Başkanı da olmak üzere bazı milletvekillerinin Kuveyt’ten saat hediye almaları etik bir sorun yarattı. Olay Kıbrıs Parlamento heyetinin Kuveyt’e yaptığı ziyaret sırasında meydana geldi. Söz konusu heyette AKEL milletvekili İrini Haralambidu, DİKO milletvekili Hristina Erotokritu, EDEK milletvekili İlias Miriantus ve Yurttaşlar İttifakı’ndan AnnaTeologu vardı. Ziyaret sırasında Kuveyt Meclis Başkanı her heyet üyesine pahalı bir saat hediye etti ve bu kişiler bunu açıklamadı. Meclis’in, üyelerine verilen hediyeler konusunu yıllardan beridir düzenleyemediği bilinen bir durum.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Var olan göstergelere göre Avrupa Konseyi zirvesi sonrası Türkiye ile ilgili herhangi bir sonuç bildirgesi yayınlanmayacak. Kıbrıs Haber Ajansı’nın Birlik kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre Avrupalı liderler çalışma yemeği sırasında Türkiye ile ilgili görüş alış verişinde bulunma fırsatı bulacak ancak zirve sonuçlarına eklenecek yazılı bir metin olmayacak. Hatırlanacağı üzere Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis Lüksemburg’ta Genel İşler Konseyi toplantısında Türkiye ile ilgili herhangi bir gelişme beklenmemesi konusunda çok netti. Kıbrıs’a göre Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmediğine ve sürekli bir biçimde Avrupa Birliği’nden uzaklaştığına dikkat çekti. Bu arada Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci Lefkoşa’da bir karşıtlık konusu olarak varlığını koruyor. Nikolas Papadopulos’un seçim bürosuna göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin çökmesindeki sorumluğundan zarar görmeden çıkmasına ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin kesintisiz bir biçimde sürmesine müsaade etti

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı’nın Limasol Limanı ile ilgili araştırma yapılması talebinde bulunması. Gazeteye göre Sayıştaylık son raporunda, Limasol Limanı’na dengesiz olmanın ötesinde işletmeci şirkete aşırı yetkiler verildiği görüşüne yer verdi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da Başsavcı ve Hukuk Dairesi’ne çağrıda bulunarak somut bu raporu incelemelerini istedi. Bu arada olası devlet katkıları konusunu Mukayyitlik de inceliyor.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, Hükümetin ilk kez Kıbrıs sorununda şimdiye dek tartışılmayan önemli konuların tartışılmasını başardığı görüşünün pratikte yalanlandığını söyledi. Kipriyanu dün olguların çok daha zor bir hale geldiğinin bilince çıkarılmaması durumunda gelecekte ağlanacağı değerlendirmesinde bulundu. Andros Kipriyanu Türkiye’nin, oldubittileri daha da kalıcılaştırma yönünde kabul edilemez ve tahrik edici faaliyetlerle pratikte adımlar attığına dikkat çekti. Bu arada Cumhurbaşkanı’nın Brüksel’deki temaslarının sonuçlarını göreceklerini de belirtti ve kendilerine göre daha da kötü olanın ise buna, uluslararası alandan herhangi bir tepkinin gösterilmemesi olduğunu belirtirken bunun nedeninin de Krans Montana’da yaşananlarla ilgili edindikleri bilgiler ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sonuç vermeyen uğraşıları olduğunu dile getirdi.

-AKEL Meclis Genel Kuruluna bir değişiklik teklifi sunarak düşük emeklşi maaşı alanların hastahanelerin ilk yardım bölümlerine başvurularında ödedikleri 10 euroyu ödemelerini isteyecek. Hükümet Meclis’e sunacağı bir tasarıda Garantili Minimum Gelir maaşı alanların bu parayı ödememesini önerecekti. Düşük maaş alan ve şu anda bu parayı ödeyen emekli sayısı yaklaşık 30 bin. Yıllık 10 bin 324 euroya kadar maaş alan emekliler düşük maaşlı emekli sınıfında değerlendiriliyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Başsavcının dün Meclis’te kapalı oturumda Kurumlar Komisyonu üyelerine bankacılık sistemi hakkında bilgi vermiş olması. Gazeteye göre Kıbrıs’ta 2013 yılında mali-kredi sisteminin çöküşüyle ilgili araştırmacılar zor bir çalışma içerisinde. Başsavcı Kliridis de dün Meclis’te bu duruma dikkat çekti. Bununla birlikte çoğu kooperatifleri, Kıbrıs Bankası ve Laiki Bankası’nı ilgilendiren 11 davayı yargıya taşıma hazırlığı içinde olduklarını ifade etti. Kooperatifte davanın biri 42 milyon euroluk bir krediyle ilgili. Bir başka davada ise miktar 40 milyon.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs’ta 17.601 yabancı uyruklu öğrenci var. Bu öğrenciler 43 farklı ülkeden geliyor. Yabancı öğrencilerin çoğunluğu Yunanlı. Kıbrıs’ta 11.102 Yunanlı öğrenci var. Yunanlıları 1.617 ile Hintliler ve 1.258’le de Bengaldeşliler izliyor. Kıbrıs’ta yabancı üniversite öğrenc sayısı sürekli yükseliyor. 2012-2013 öğrenim döneminde yabancı öğrenci sayısı 8.375’ti. İstatistiklere göre Kıbrıs üniversitelerinde okuyan toplam öğrenci sayısı ise 40.347. Yabancı uyruklular çıkartıldığında üniversitelerdeki Kıbrıslı öğrenci sayısı da 22.746.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand