18/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ve Yunanistan Enerji Düzenleme kurullarının doğal gaz boru taşıma hattıyla ilgili olarak aldıkları ortak karar. Gazeteye göre Kıbrıs ve Yunanistan Enerji Düzenleme kurullarının bedelini paylaşma ortak kararı, Kıbrıs bölgesinden Yunanistan’a doğal gaz boru taşıma hattının ileri götürülmesi açısından önemli. Bu konudaki anlaşma, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin elektrik hattı Euroasia interconnector ile birlikte önemli enerji çalışmaları listesine kattığı doğal gaz taşıma tüzüğü açısından da gerekliydi. Yöntemde Avrupa enerji alt yapı genel hattı izleniyor. Somut olarak Avrupa Birliği’nin “ Kıbrıs açık denizinden Girit üzerinden Yunan yarım adasına, şimdilik Doğu Akdeniz Hattı olarak bilinen boru hattı çalışması” genelgesinde belirtildiği gibi Kıbrıs’ın izolasyonuna son vermek ve Doğu Akdeniz bölgesinden doğal gaz taşınmasını mümkün kılmak için Kıbrıs’ta iç atıf noktalarının kaldırılması isteniyordu. 28 Ağustos 2017 tarihinde çalışmayı yaşama geçirecek kurumun bu talebi sonrası karar alındı. Uygulanmaya konması durumunda doğal gaz boru hattının uygulayıcısı Kıbrıs Cumhuriyeti adına Enerji Bakanlığı olacak. Bu kararı Yunanistan Enerji Düzenleme Kurulu ile müzakereler izledi ve iki kurum arasında sınırlar ötesi yatırım giderlerinin paylaşılması anlaşmasına varıldı. Kıbrıs Enerji Kurumunun kararına göre bu gideri Kıbrıs Cumhuriyeti üstlenecek ve bunun Yunanistan’a bedeli sıfır olacak. Yetkili makamların Filelefteros’a verdikleri bilgiye göre bu tamamı ile mantıki ve doğal çünkü eser rezervlerinden doğal gaz taşıma konusunda en çok Kıbrıs’ın çıkarlarını karşılayacak. Bu arada alt yapı yatırımları için Kıbrıs Cumhuriyeti aracılığıyla Avrupa Birliği’nden de önemli kaynak sağlanacak.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Kıbrıs sorununda görüşmelerde bulunmak amacıyla Jefri Feldman’ın bölgeyi ziyaret etmesi olasılığını görüşüyor. Ziyaretle ilgili henüz bir karar alınmadı ve elde edilen bilgilere göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı’nın böylesi bir ziyarette bulunmasının yararlı olup olmayacağını araştırılıyor. Uluslararası örgütün amacı böylesi bir ziyaretle Kıbrıs sürecinin canlı olduğu ve ilk fırsatta yeniden hareketleneceği mesajı vermek. Gerek Birleşmiş Milletler gerekse taraflar düzeyinde önemli oyuncular Kıbrıs sorununda perspektifin açık olmaya devam ettiği mesajının verilmesi gerektiği görüşündeler. Bazı çevreler böylesi bir hareketlenmenin işgal bölgesini entegre etme uğraşısında Türkiye’ye bir yanıt olacağı görüşü de taşıyor. Britanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi de Kıbrıstürk tarafı ve Türkiye’nin “görüşmelerin ölü” olduğu yönündeki görüşlerini paylaşmadığını ortaya koydu ve Kıbrıs sorununda temel oyunculardan biri olan Londra’nın sürece yaklaşımını netleştirdi. Bu arada Barış Gücü için koşulları değerlendirmek amacıyla Birleşmiş Milletler’den bir ekip bugün Kıbrıs’ta olacak. Ekip bir hafta adada kalacak ve hem özgür bölgede hem de işgal bölgesinde temaslarda bulunacak. Daha sonra da Genel Sekreter Guteres’e bir rapor sunacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi ekonomik krizin sorumlularının belirlenmesi amacıyla başlatılan araştırma süreci. Gazeteye göre mevduatların tıraşlanması sonucunu getiren ekonomik yıkımın hemen hemen beşinci yılına girilirken konu ve sorumluluk yükleme olgusu 2018 Şubat Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yeniden tartışılmaya başlandı. Merkez Bankası eski başkanı Paniku Dimitru’nun dönemle ilgili kitabı bu tartışmaların başlamasına sadece bir vesile oldu. Ekonominin yıkımı konusu adayların seçim bürolarının gündem maddeleri arasında üst sırada. Başsavcı Kostas Kliridis bugün Meclis Kurumlar Komisyonu’na konuya ilişkin araştırma süreci hakkına bilgi verecek. Kliridis dün konuyla ilgili devlet televizyonuna yaptığı açıklamada araştırmanın henüz son yakın bir noktada bulunmadığını ve tamamlanması için hala daha yeter bir zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Başsavcı yıkımın çok sorumlusu olduğuna da dikkat çekti. Dolaylı bir biçimde siyasi sorumlulukla da atıfta bulundu. Kamu ekonomisi politikalarına, aşırı borçlanmaya, bol miktarda katkılara, Laiki Bankası’nın desteklenmesine ve denetim mekanizmasının olmamasına dikkat çekti.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis Lüksemburg’ta Avrupa Birliği Genel İşler Komitesi toplantısı sırasında Kıbrıs’ın, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerde yeni bir başlığın açılmasına müsaade etmeyeceğini çok net bir biçimde ortaya koydu. Bunun yanı sıra Gümrük Birliği anlaşmasının ileriye geliştirilmesine ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulanması statüsünün değiştirilmesine de olanak vermeyeceğini ifade etti. Kasulidis vize konusunda konuşurken Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yapılan geri alım anlaşmasının tam ve ayrımcılık yapılmadan uygulanması gereğine vurgu yaptı. Ankara’nın adalet ve iç konularda Birlik üyesi ülkelerin tümüyle işbirliği yapması gereği üzerinde de durdu. Kasulidis mevkidaşlarına Türkiye’nin Kopenhag kriterlerine tam olarak uymadığını da anlattı. Sürekli bir biçimde Avrupa prototipi ve ilkelerinden uzaklaştığı görüşünü dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Merkez Bankası eski Başkanı Panikos Dimitriyu’nun 2013’te banka mevduatlarının tıraşlandığı döneme ilişkin ortaya koyduğu görüşlerin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’u rahatsız etmesi. Gazeteye göre Panikos Dimitriyu’nun 2013 dönemiyle ortaya koyduğu acı gerçekler Anastasiadis ve Papadopulos’un seçim bürolarını rahatsız etti. Sorumluluklarını üstlenecek yerde gerekçelendirilemeyecekleri gerekçelendirmeye çalıştılar. Stavros Malas’ın seçim bürosu da yaptığı açıklamada Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs’ı mevduatları tıraşlayarak kurban ettiğini, güvenirliliğinin kaybını getirdiğini belirtti. Bir gecede Anastasiadis’in yakın çevresi hariç Kıbrıslıların paralarını kaybettiklerini belirtti. Bankalar skandalında Nikolas Papadopulos’un da büyük bir sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı.

Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Waşinton’dan garantilerin ve askerlerin olmadığı Kıbrıs yararına bir çözüm mesajı verdi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Tsipras, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde adil ve yaşayabilir olması gereğine vurgu yaptı. Tsipras, Türkiye’nin Ege’de tehlikeli faaliyetlerini durdurması gereğine de vurgu yaptı. Ankara’nın faaliyetlerinin NATO’da müttefik iki ülke ilişkilerini sabote ettiği görüşünü savundu ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını kararlı bir biçimde korumaya devam edeceği mesajı verdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Merkez Bankası eski Başkanı Panikos Dimtriyu’nun 2013’te banka mevduatlarının tıraşlanmasına ilişkin ileri sürdüğü görüşlere verdiği yanıt. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Merkez Bankası eski Başkanı Panikos Dimtriyu’nun tıraşlamayı önceden bildiği ve milyonlarca eurolarını yurt dışına çıkarmaları için yakın akraba çevresini bilgilendirdiği gibi suçlamalarına sert bir yanıt verdi. Anastasiadis, Dimitriyu’nun bankaların sermayelendirme gereksinimlerinin karşılanması seçenekleri iki uluslararası kurum tarafından araştırılırken konuşmayıp bu konuyu neden seçimlere üç ay kala hatırladığını sordu.


Gazetenın diğer haberlerinden bazıları
-Bu yıl başından bugüne trafik kazasında yaşamlarını yitirenlerin %32’si 25 yaşın altında. 38 ölümlü kazada 42 kişi yaşamını yitirdi. Bunlardan 13’ü gelecek rüyalarıyla genç çocuktu. Polisin verdiği istatistiki bilgilere göre trafik kazaları genellikle sabahın erken saatlerinde oluyor. Trafik kazalarında birinci neden de aşırı hız ve dikkatsiz araba kullanımı. Yapılan araştırmalara göre Kıbrıslı sürücüler fazla aceleci. Yurt içinde trafik kuralarına uymazken diğer sürücülere de saygı göstermiyor. Yurt dışında ise tam tersi kurallara uyuyor. Adalet Bakanı dün bu verileri kamuoyu ile paylaşırken Sürüş Güvenliği Haftası’nın da açılışını yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand