14/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bakanlar kurulu kararı ile bir Türk'e ve eşine Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş olunması. Gazeteye göre Laiki Bankasındaki mevduatları 2013 yılında tıraşlandığı gerekçesiyle Bakanlar Kurulu Türk'e ve eşine Bakanlar Kurulu kararıyla Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verildi. Hem söz konusu kişi hem de eşi 1960 yılında Türkiye'de doğdular. Bu kişi somut ekonomik kriterler temelinde vatandaşlık verilen yabancı uyruklular listesinde yer aldı. İçişleri Bakanı'nın Bakanlar Kuruluna sunduğu öneride bu kişilere bakanlar kurulunun 19 mart 2014'te almış olduğu karar temelinde vatandaşlık verilmesi istendi. 1.223 yabancı uyruklu Kıbrıs vatandaşlığı almış durumda. Bunlardan 630'u Rus, 162'si Çin, 63'ü Ukrayna, 472si beyaz Rusya, 38'i Lübnan, 33'ü İsrail, 31'i Suudi Arabistan, 16'si Suriye, 14'ü İran, 7'si Afganistan, 8'i Amerika Birleşik Devletleri ve 18'i de Viyetnam'dan. Geri kalanları da toplam 54 ülkeden geliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Merkez Bankası'nın nakit paralarla ödeme konusunda yayınladığı genelge sonrası kara para aklama konusunda kemerler daha da sıkıldı. Kıbrıs'ın da uyma zorunda olduğu genelgeye göre ödemelerde 10 bin euronun üzerinde nakit kullanılamayacak. Maliye Bakanlığı Avrupa'ya uyum çerçevesinde yasal düzenlemeleri ileri götürüyor. ürün alımında üst limit olarak belirlenen nakit miktarı 10 bin Avrupa Merkez Bankası bunun uygulanmasına büyük önem veriyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Browder davasının Kıbrıs-Rusya ilişkilerine etkisi. Gazeteye göre Rusya Dışişleri bakanlığının açıklaması sonrası dün de Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi İstanislav Osatçi Lefkoşa'ya açık şantajda bulundu. Moskova'nın işadamı Browder'in şirketlerinin belgelerine ulaşım için adaya sorgucu gönderme talebine atıfta bulunarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Moskova ziyareti öncesinde Browder'in Kıbrıs mahkemelerine başvuruda bulunmasının çok da iyi olmadığını söyledi. Browder davası uluslararası bir mesele ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları ile de bağlantılı. İnterpol da bu konuda Rusya ile işbirliğini reddediyor. Konu şimdi yargının önünde bulunduğundan hükümet müdahalede bulunamıyor. Bununla birlikte Stanislav Osatçi konuyu doğrudan Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Moskova ziyaretine bağlamaktan kaçınmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Temsilciler Meclis'i dün almış olduğu bir kararla Cumhurbaşkanı'ndan garantilerin ve tam askersizleşme perspektifiyle yabancı askerlerin olmadığı bir çözümü hedeflemesini istedi. Kararda Türkiye'ye de garantör ülkelerin sağlamada başarısız kaldıkları Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına ve egemenliğine saygı göstermesi çağrısı var. söz konusu karar tasarısını Meclis'e yaklaşık tek yıl önce Ekoloji hareketi adına Yorgos Perdikis sunmuş ancak Kıbrıs sorununda devam eden müzakereler nedeniyle bu konu gündeme alınmamıştı. Meclis'te temsil edilen partiler arasında gerçekleştirlen müzakereler sonrası da tasarıya son şekli verildi ve ELAM'ın iki milletvekilinin çekimser oyuna karşı tasarı 43 oyla onaylandı. ELAM askersizleştirilme ifadesini kabul etmediği için çekimser oy kullandı. Tasarının oylanması öncesi söz alan AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis Kıbrıs sorununun her hafta başka bir karar tasarısı ile Meclis gündemine getirilmeyeceğini umduğunu söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "yangını söndürmek için her iki taraf ta hareketli" başlığı altında Browder meselesi. Gazeteye göre Lefkoşa ve Moskova milyoner Bill Browder ile ilgili olarak gündeme gelen konunun iki ülke ilişkilerini olumsuz olarak etkilediğinin ve hatta Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in 22-24 Ekim'de Rusya'ya gerçekleştireceği ziyareti etkiyeceğinin de bilincinde yangını söndürmek amacıyla yoğun bir uğraşı içerisinde. Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osatçi Rusya Dışişleri bakanlığının yaptığı bir açıklamada ortaya koyduğu rahatsızlığın düzeyini aşağı çekmeye çalıştı. Osatçi " bu Kıbrıs ile değil Rusya ile Browder arasında bir görüş ayrılığıdır" dedi. Ancak ortaya çıkan sorunla ilgili "bu ikili ilişkilerimiz açısında o kadar da iyi değildir" demekten de kaçınmadı. Bu arada Kıbrıs tarafı da söz konusu davanın Cumhurbaşkanı Anastasiadis''in Moskova ziyareti üzerine gölge düşürmemesi için uğraş veriyor. yurt dışında bulunan Adalet Bakanı İonas Nikolau daha adaya gelmeden Lefkoşa'da rus büyükelçi ile randevu alınması talimatı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kürtaj konusunu düzenleyen yasa olmamasının tespiti sonrası iki buçuk yıldan beridir mecliste bekleyen söz konusu konuyu düzenleyecek yasa tasarı gündeme alınıyor. konu çarşamba günü acil olarak Meclis Hukuk Komisyonu'nda ele alınacak. Burada ya tasarının ya incelenmesine ya da İnsan Hakları Komisyonuna gönderilmesine karar verilecek. Bu arada Baf Mitropoliti bu konuda kendi tezlerinin Aya Grafi'ye dayandığını ve konuyu doğmakta olan ya da doğmamış bir bebeğin öldürülmesi olarak ele aldıklarını söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi 2013 yılında Kıbrıs bankalarındaki mevduatların tıraşlanmasıyla ilgili karar süreci. Gazeteye göre 2013 yılında Kıbrıs bankalarındaki mevduatların tıraşlanmasıyla ilgili karar alımında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i yakacak yeni veriler ortaya çıktı. Bu kararı kimlerin bildiğine ve paralarını yurt dışına kaçırdığına ilişkin veriler de var. Dönemin Merkez Bankası başkanı Panikos Dimitriadis yayınladığı kitabında yaşananlara ışık tuttu. mevduatlarda tıraşlama konusunun ilk kez 4 mart 2013'te euro grup toplantısında masaya geldiğini belirtti. Yani kararın alındığı toplantıdan 11 gün önce. Bu karar mevduatların tümüne yönelikti ve meclis bunu reddetti. Dimitriadis, Avrupa Komisyonu komiseri Oli Ren ile Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draginin kenisine tıraşlamanın kendilerinin değil Kıbrıs Hükümetinin düşüncesi olduğunu kendisine söylediklerini de belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Eski Cumhurbaşkanı Yorgos Vasiliyu Krans montana müzakerelerin çökmesi sonrası görüşmelerin kesilmesinin sonuçlarının trajik olacağı görüşünde. Vasiliyu, Krans Montana'da bir fırsatın yitirildiğini ifade etti . Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin raporuna ve Krans Montana'da bulunan temsilcilerine yönelik eleştirileri da büyük yanlış olarak niteledi. Vasiliyu bu arada önümüzdeki seçimlerle ilgili olarak da Stavros Malas'n Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak açıkladığı tezlerden yana olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand