13/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi aday ve partilerin Şubat 2018 seçimlerine yönelik çalışmaları. Gazeteye göre 2018 seçimlerine yönelik kamuoyu araştırmaları bugüne kadar var olan eğilimleri ortaya koydu ancak aynı zamanda henüz karar almayan büyük bir kitlenin varlığını da gösterdi. Bu kitle içerisinde yeni seçmen olanlar da var. Partiler ve adaylar şimdi ağırlıklı olarak gençlerin de içinde bulunan büyük kararsız seçmen kitlesini hedefe aldı. Aynı zamanda saklı seçmenlere de yöneldiler. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi alan hemen hemen netleşti. Dört aday kesin. Kıbrıs Üniversitesi rektörü kostantinos Hristofidis adaylık senaryosunu sonlandırdı. Siyasal alanda tavır belirlemeyen tek parti ELAM kaldı. Elde edilen bilgilere göre ELAM da tavrını gelecek hafta sonu netleştirecek. Anastasiadis yarın bir bayram havasında adaylığını açıklayacak. Anastasiadis için süreç bugüne dek olumlu gelişti. Ancak en büyük düşman olarak değerlendirilen rahatlama duygusu yok. Nikolas Papadopuls'un seçim bürosunda da ihtiyatlı bir iyimserlik var. Kamuoyu araştırma sonuçlar topluma vermek istedikleri mesajın geçtiği görüşündeler. Ekoloji Hareketi de Pazar günü Papadopulos'a destek verenler kervanına katılacak. Stavros Malas cephesinde ise sola yatırım yapılıyor. Sandığa gitmeyeceğini ifade eden AKEL seçmeni uyandırılmaya çalışılıyor. AKEL parti mekanizmasının iyi bir biçimde çalışması durumunda bunun başarılacağına inanılıyor. Yorgos Lillikas ise çeşitli ve farklı nedenlerden oyunu gizli tutan seçmen kitlesini hedefliyor. 2013 yılında kamuoyu araştırma sonuçlarını nasıl alt üst ettiyse şimdi de bunu başarma arzusunda. Lillikas'ın seçim bürosu en büyük kamuyu araştırmasının toplumun tepkisi olduğu görüşünde ve bunun da seçim toplantılarına yansıdığını düşünüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununda herhangi bir gelişmenin yaşanmaması işgal bölgesinde çeşitli düşüncelerin doğması sonucunu getirdi. Dün, Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışı sonrası adadaki Britanya üslerinin durumunu Birleşik Krallık ile tartışma talebinde bulundular. Buna gerekçe olarak da üslerde Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak çalışan Kıbrıslıtürkleri gösterdiler. Akıncı'nın sözcüsü Barış Burcu dün bir açkılama yaparak Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışı sonrası egemen Britanya üsleriyle ilgili herhangi bir değişiklik olacaksa bunun ancak Kıbrıslıtürklerin de katılımıyla olabileceğini söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi kürtaj konusu. Gazeteye göre bir kadın ile doktorunu kürtaj nedeniyle araştırma amacıyla tutuklama karar öylesine bir tepkiye neden oldu ki ciddi bir hareketlenmeyi beraberinde getirdi. Herkesin bildiği ancak harekete geçmediği bu sosyal sorunla ilgili girişim üstlenilmesi gündeme geldi. Muhafazakar kesimlerin ve özellikle de kilisenin görüşlerinin özellikle de seçimler öncesi siyasi partilerde geçerliliği bilindiğinden daha önce Meclise sunulan ve kürtaj suç olmaktan çıkartan tasarının onaylanması beklenmiyor. Ancak ortaya konan tepki sonrası tutuklanan doktor ve kadın serbest bırakıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye'nin, Türkiye Petrolleri Anonim ortaklığı şirketi aracılığıyla Güney Kore'den Türkiye ve Kıbrıs sahillerinde sondaj yapmak için sondaj platformu aldığı haberleri doğrulanmadı. bu yöndeki haber dün sabah Kıbrıs haber ajans tarafından verildi. Ajansın İstanbul muhabiri Türk medyasına dayanarak bu yönde haber geçti. Türkiye Enerji Bakanı'nın bu yıl sonu ile önümüzdeki yıl başlarında sondaj çalışmalarına başlayacağı açıklamasıyla konuya ilişkin daha büyük bir karmaşa yaşandı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi de kürtaj konusu. Gazeteye göre genç bir kadının ve doktorunun kürtaj nedeniyle tutuklanması sonrası kürtaj konusu toplumun gündemine geldi. İlk olarak toplum tutuklamaya büyük tepki gösterdi. Tepkinin büyüklüğü tutuklama kararının kaldırılmasını getirdi. Bu arada olay siyasi partilerin iki yüzlülüğünü de gözler önüne serdi. Yasaların çağdaşlaştırılmasını isteyen partiler bunu yapacak olanın yine kendileri olduğunu unuttular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekonomik kriz derlenip toparlanmayı da beraberinde getirdi. Kıbrıs kriz sonrası dönemde tüketim giderlerini önemli randa kıstı. En büyük kısıtlama eğlencede ve giyimde görüldü. Devlet İstatistik Dairesi verilerine göre hane başı giderler 2009 yılında 38 bin 547 euroyken 2015-2016 döneminde bu rakam 31 bin 206'ya geriledi.

-DİSİ Başkanı Averof Neofitu Hükümetin Kıbrıs sorununda karşı karşıya kaldığı eleştirileri yanıtladı. Neofitu, Nikolas Papadopulos'un hergün büyük tavizler veren bir Cumhurbaşkanı olduğunu söylerken AKEL'in ise Cumhurbaşkanını tarihi bir fırsatı kaybetmekle eleştirdiğine dikkat çekti. Neofitu da çerçevenin ve çözümü uygulayacak mekanizmayla ilgili Guteres belgesinin gerçekten bir fırsat olduğunu, bunların güvenlik konusunda talepleri karşıladığın ancak Türkiye'nin son geceki tavrı nedeniyle yitirildiğini söyledi. Türkiye'nin, Genel Sekreterin kendi tavrını yanlış anladığını ileri sürdüğünü ve konuyu tartışmadığını belirtti. Neofitu bu arada Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne yönelttiği olgular doğru temele oturtmadığı eleştirisinin de Genel Sekreter sorumluluğu Türkiye'ye yüklemediğine göre bizim taraf suçludur yaklaşımlarını bertaraf ettiğini de ileri sürdü.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi hane halkının tüketim giderlerinde görüşen düşüş. Gazeteye göre aileler çöküşün arifesinde bulunuyor. Kriz nedeniyle halk herşeyden kesmek zorunda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andrs Kipriyanu yerel yönetimlerin gerçek bir çağdaşlaştırılmasının partisinin stratejik hedefi olduğunu söyledi. Sonuç alıcı, ademi merkeziyetçi ve çağdaş bir devlet oluşturulmasında bunun koşul olduğunu belirtti. Partisinin geriye adım atamdan yerel yönetimlerin çağdaşlaştırılması için çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Bugün yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yerel yönetimlerde reformun daha da acil olduğuna vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand