12/10/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres'in Kıbrıs iyi niyet görev raporuyla ilgili görüşleri. Gazeteye göre Türkiye Dışişleri Bakanlığı çok sayfalı bir açıklama yaparak Antonio Guteres'in Kıbrıs'la ilgili raporunu değiştirmeye çalıştı. Bunu yaparken de Kıbrısrum tarafına yönelik uzun bir suçlama katalogu çıkardı. Ankara'ya göre Kıbrıs konferansının başarısız kalmasının mutlak sorumlusu Nikos Anastasiadis'tir çünkü Bir: Kıbrısrum tarafı gerçekçi olmayan ve "sıfır garanti ve sıfır asker " olarak özetlenebilecek tezini ne süreç sırasında ne de Krans Montana'da hiç terk etmedi. İki. Kıbrısrum tarafı adada kurulmasına çalışılan yeni ortaklık devleti konusunda hiçbir yapıcı tavır ortaya koymadı. Ankara Kıbrısrum tarafına yönelik suçlamaları ötesinde bir de talepler listesi yaptı. Bu listeye göre de 1: "Kıbrıslırumlarla barış içinde yaşamayı her yoldan isteyen Kıbrıslıtürklerin insanlık dışı izolasyon sona erdirilmelidir" 2: "Kıbrıslıtürklerin uluslararası toplumla temasını engelleyen haksız engeller kaldırılmalıdır.3: Çözüm için çaba harcayan taraf cezalandırılmamalı ve çözümü engelleyen taraf da ödüllendirilmemelidir. Türkiye aynı anda Kıbrıs sorununun çözümünü destekler görünümü vermeye çalışırken işgal bölgesini kendisine entegre edecek model planları üzerinde de çalışıyor. Özdil Nami buna tepki göstererek işgal bölgesinde ve Türkiye'de Monako ve Cebelitarktan bahsedenlere bundan vazgeçmeleri çağrısında bulundu. Nami "Kıbrıslıtürkler azınlık ya da daha aşağı iradeye sahip değillerdir. Kıbrıs'ın eşit sahipleridir" görüşünü savundu. Bu arada Kıbrıs'ta, Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle muhalefetin hükümete yönelik eleştiriler devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde hidro karbon rezervleriyle ilgili bütünsel görüntü önümüzdeki yıl sonuna kadar netleşecek ve konuya ilişkin siyasi kararlar da o zaman alınacak. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis 2018 yılı sonuna dek ExxonMobil/Katar Petrolleri ortaklığının 11. parseldeki sondaj faaliyetleri sonrası Kıbrıs'ın hidro karbon rezervleri konusunda net bir görünüme sahip olacağını ve bunların nasıl geliştirileceğine yönelik siyasi kararları alabileceğini söyledi. Bakan, Limasol'da düzenlenen denizcilikle ilgili kongrede konuşurken siyasi karar almak için en uygun zamanın o zaman olacağını söyledi. Fransız TOTAL şirketinin sondaj çalışmalarına atıfta bulunurken de 11. parselin jeolojik yapısının Mısır'da zohr havzasında dev yatakların bulunması sonucunu getiren yapıyla aynı olduğunu gösterdiğini ancak burada bulunan rezervlerin ticari sürdürülebilr bir boyutta olmadığını belirtti. Lakkotrpis Kıbrıs'ın doğal gazını değerlendi,rme konusunda tüm seçenekleri açık tuttuğunu, Mısır'a doğal gaz boru taşıma hattı, Vasiliku'da karada doğal gaz sıvılaştırma terminali ve son deneyimin bunun çok pahalı olduğunu göstermesine rağmen denizde terminalin kurulmasının bu olasılıklar arasında olduğuna dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs Moskova-Waşington mengenesi arasında" başlığı altında. Gazeteye göre uzun yıllardan beridir Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri'ni meşgul eden bir konuya merkezi Kıbrıs'ta bulunan bazı şirketler nedeniyle Lefkoşa da dahil oldu. Konu Valadimir Putin'in bir numaralı düşmanı olarak görülen Amerika Birleşik Devletleri Komünist Partisi eski Genel Sekreteri'nin torunu Milyoner Bill Browder davası. Rus yetkililer bazı sorgucuları adaya göndererek Browder şirketleriyle ilgili bazı belgeleri almak istediler. Lefkoşa bu talebe önce olumlu yanıt verdi ancak Browder'in müdahalesi ve mahkemeye başvurusu sonrası bu süreç bloke edildi. Adalet bakanı İonas Nikolau Ruslara adaya gelmemeleri ve mahkeme kararını beklemeleri mesajı geçti. Bu da Moskova'yı öfkelendirdi. Diğer yandan Browder Kıbrıs'ın bir Rus sömürgesi gibi davranamayacağı görüşünde. Bu davanın yan unsuru olarak tuhaf kazalarda farklı ölüm olayları da yaşandı. Dava, Amerika Birleşik Devletleri'nde Trump lehine seçimlere müdahalede bulunulması suçlamalarıyla da ilişkilendiriliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ta konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde konut 2016 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %3,1'lik artış oldu. Fiyatlarda bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıl sonuna göre %3 oranında düşmüş ancak geçen yılın aynı dönemine göre %2,4 oranında artmıştı. Bu rakamlar Kıbrıs İstatistik Dairesi ve Avrupa istatistik dairesi verilerinde ortaya kondu. Euro bölgesinde de konut fiyatlarında artış var. Söz konusu bölgede artış oranı %3,8. 2017 yılının ikinci çeyreğinde Avrupa Birliği genelinde ise konut fiyatları % 4,4 oranında arttı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık konusu. Gazeteye göre kamuya ait hastahanelerden 5-6 doktorun ayrılması sonrası muhalefet halkı terörize edecek bir biçimde sistemin çökmesinden bahsetmeye başladı. Muhalefet partileri ve sendikalar aninden konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak kara çalmaya başladılar. Amaçları konuyu seçim amaçlı kullanmak. Muhalefet, 5-6 doktorun istifasını toplu kaçış olarak niteledi. Hükümet ise muhalefete yanıt verirken kamuda 826 doktorun çalıştığını, bunlara 178 uzman doktorun da ilavesiyle rakamın 1004'e ulaştığını ifade etti. Bu nedenle de sistemde sorun olmadığına vurgu yaptı. Sağlık Bakanı da sistemde herhangi bir sorun olmadığı görüşünde. Seçimler nedeniyle cumhurbaşkanlığı adaylarının hastahaneleri dolaşarak iftira attıklarını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- otellerin doluluk oranlarında Ekim ayında en iyi durumda Ayannapa. Ayannapa belediyesi basın bültenine göre bölgedeki oteller ekim ayı %100 doluluk oranına sahip. Bölge şimdiye dek en iyi turizm sezonunu geçiriyor. Belediye Başkanı Yannis Karosos da "rekor üstüne rekor kırıyoruz. Bu yıl Ayannapa'n 700 binin üzerinde turist ağırlamasını bekliyoruz.' dedi. Bölgede geceleme 5 milyonu aştı ve Kıbrıs ekonomisine katkısı 700 milyon euro. Belediye başkanına göre bölgeyi ziyaret eden yerli sayısında da son yıllarda bir artış var. Baf otelciler birliği başkan Thanos mihayilidis de kendi bölgelerinde otellerde doluluk oranını %90 olarak açıkladı ve bu oranın çok tatmin edici olduğuna dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi çocuk hakları. Gazeteye göre Çocukları koruma ve Çocuk hakları Komiseri çocukların yaşamı, gelişmesi ve mutluluğu insani yardımlara ve özel kişilerin merhametine bağlı kılınamayacağını söyledi. Özel girişimlerin devletin çocuklara yönelik sorumluluklarını ortadan kaldırmadığına vurgu yaptı. Çocukların tümünün çocuk haklarından yararlanma hakkına sahip olduklarının altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Kıbrıs sorununda sağlanan görüş birliklerini ve Guteres çerçevesini yıkıma uğratarak Kıbrıs sorununu dondurmasının söz konusu olamayacağını söyledi. Malas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorunundaki başarısızlıklarını yorumlarken garantilerin derhal sonlandırılması, müdahale hakkının kaldırılması, askerlerin adadan ayrılması ve Omorfo'nun geri dönüşünü gömmeyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Kıbrısrum tarafının son 9 yıldır masaya koyduğu önerileri ve görüş birliklerini değerlendirerek geri kalan temel konuları talep eder bir biçimde müzakere edeceğini ifade etti.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand