A. Tsipras BM G. S.Gutteres ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve kendisine Atina’nın Kıbrıs sorununa ilişkin bilinen tezlerini aktardı.

Öğrenildiğine göre Tsipras, Atina’nın Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler kararları temelinde adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunmasından yana olan tavrını dile getirdi. Uluslararası Örgütün Genel Sekreteri’nin de Atina’nın tezlerine çok olumlu yaklaştığı belirtilirken, Avrupa Birliği’nin de Konferansa katılması olasılığına karşı çıkmadığı ifade edildi. Haber kaynaklarına göre Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın Cenevre’ye gidip gitmeyeceği yönünde Genel Sekreterin bir sorusuna ise Tsipras, çözüm olasılığı olması durumunda Konferansa katılacağı yanıtını verdi. Farklı bir durumda, yani anlaşma konusunda Türkiye’nin zemin bırakmadığı koşullarda görüşmelerin kurtarılması için uluslararası taktik kullanılacak ve müzakerelere daha alt düzeyde devam edilecek.
Bu arada Cenevre Konferansı öncesi Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras bugün siyasi parti liderleriyle art arda görüşmelerde bulunacak. Tsipras Kıbrıs sorununda anlayış birliği sağlamak amacıyla Atina’nın tezlerini analiz edecek. Yunanistan’ın Kıbrıs sorununa adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunmasına yönelik aktif uğraşılarına atıfta bulunacak ve Yunanistan’ın ağırlıklı rolü olduğu güvenlik konusu üzerinde özel olarak duracak. Atina’nın garantilerin kaldırılmasından ve Kıbrıs’taki Türk işgal askerlerinin ayrılmasından yana olan ilkesel tezini dile getirecek. Tsipras yarın da Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos ile görüşecek ve kendisini son gelişmeler hakkında bilgilendirecek.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:38

Son Haberler

17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
Tüm haberler

Video on Demand