Siyasi partiler Cenevre sürecini değerlendirdiler

Siyasi partiler Cenevre sürecini değerlendirdiler.

 

DİSİ Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs sorununda belirleyici gelişmeler yaklaştıkça kamuoyuna yaptıkları açıklamalarla ortamı zehirleyen siyasi güçlerden bahsetti. Neofitu en iyi çözüm bulunsa dahi EDEK, Dayanışma Hareketi ve ELAM gibi iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü ile uyuşmayan siyasi güçlerin bunu kabul etmelerinin söz konusu olmayacağını ifade etti. Federal çözümü kabul eden DİKO’nun ise Cumhurbaşkanı’na yönelik en eleştirel yaklaşımları ortaya koyduğuna dikkat çekti. Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in 12 Ocak’ta, 1960 garantiler sisteminin kaldırılmasını başarması durumunda merkezdeki beş siyasi partinin ne yapacağı sorusunu sordu. Bu partilerin herkese vatanperverlik dersi vermekten vazgeçmeleri zamanının geldiğini belirtti. Türk tarafının yaptığı açıklamalarla bir çözüm perspektifi ortaya koyup koymadığı sorusunu yanıtlarken de, önemli olanın kamuoyuna yapılan açıklamalar değil müzakere masasında söylenenler olduğunun altını çizdi. Tayip Erdoğan’ın Konferans’a katılmayacağı haberini yorumlarken de Türkiye’nin üst düzeyde temsil edileceğine inandığını söyledi.

ANDROS KİPRİYANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in mektubunun basına sızması sonrası Mustafa Akıncı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektubun beklenen bir tepki olduğunu söyledi. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu bazı partilerin maalesef ulusal çıkarları her şeyin önüne koymadıklarını ve partisel hesaplarla tavır ortaya koyduklarını belirtti. Önemli olanın Uluslararası Örgütün sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyor olması olduğuna vurgu yaptı. Kipriyanu güvenlik konusunu en belirleyici konu olarak niteleyerek, bu konunun Kıbrıs sorununda olumlu bir sonuç olup olmayacağını da belirleyeceğini ifade etti. Kipriyanu bu arada 12 Ocak'ın birçok konunun açık kalacak olması nedeniyle yolun sonu olmadığı görüşünü savundu. Konferansın ucu açık olduğunu ve mutlak bir biçimde bunun devamı olacağını da dile getirdi.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Cenevre görüşmeleriyle ilgili, hem içerik hem de yöntem açısından kötümser olduğunu söyledi. Bunun nedeni olarak da Garantörlük Antlaşmalarının iptalini Kıbrıs Cumhuriyeti'nin değil halef devlet tarafından imzalayacak olmasını açıkladı.Mustafa Akıncı ve Espen Barth Eide'nin söylediklerinin bu olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın da bunu reddetmediğini ifade etti. Papadopulos "Ne yazık ki Lord Han'nin Annan Planı kaleme alınmadan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iptali ve bunun yapıcı bir belirsizlikle ifade edilip onun yerini Ankara'nın onayı olmaksızın hiçbir karar almayacak olan bir Türk protektorası tarafından bir başkasının alması çabaları devam etmektedir" dedi.

ŞİZOPULOS

EDEK, Cenevre Konferansı süreci ve Cumhurbaşkanı'nın tezleriyle görüş ayrılığı içinde. Kurumumuza açıklamalarda bulunan EDEK Başkanı Marinos Şizopulos görüşme masasında Kıbrısrum tarafını zor duruma sokacak ve çözüm durumunda devletin işlerliğine sorunlar yaratacak Türk manevralarına yönelik tehlike çanı çaldı. Şizopulos, Kıbrıs Cumhuriyeti tek tanınmış devlet olduğu için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından Akıncı'nın gönderdiği mektubu alınmamış sayılmasını talep etmesini de Cumhurbaşkanı'ndan istedi.
Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:38

Son Haberler

30 Temmuz
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
Tüm haberler

Video on Demand