Liderler siyasi durumu değerlendirdiler

Ulusal Konsey toplantısı sonrası siyasi liderler durumu değerlendirmesinde bulundu.


NEOFİTU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Cenevre Konferansı’nda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını güvence altına alan hukuki olgular olduğunu söyledi. Neofitu’ya göre daha önceki Hükümetlerin de işbirliği yaptığı bir Hukuk Danışmanlık Bürosu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınmış olarak var olmaya devam edeceğini net bir biçimde ortaya koydu. “Avrupa Birliği’nin bir üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti çözüm sonrası da Birliğin üyesi olmaya devam edecektir” diyen Neofitu onlarca yıldır süren toplumlar arası diyaloga her zaman Kıbrısrum toplumu lideri olarak dönemin Cumhurbaşkanı’nın katılmış olduğuna vurgu yaptı. Alınan hukuki görüşlere göre, herhangi bir kişinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Konferansta temsil edilmediğini söylediği senaryoda dahi, sözleşmelerde her tür değişikliğinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onayını zorunlu gördüğünü belirtti.

KİPRİYANU
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanı’nın Cenevre Konferansı’na Kıbrıs Cumhuriyeti’nin katılımını güvence altına alan uzman görüşü aldığını söyledi. Kipriyanu, Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği ve Cenevre Konferansı’na Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak katılacağını net bir biçimde ifade ettiği mektubunu Konsey üyelerine okuduğunu ifade etti. Kipriyanu bugünkü Konsey toplantısında, Konsey’in Cenevre’de sözü ve rolü olması konusunda karar alındığını da belirtti. Bu karar temelinde Ulusal Konsey somut konularda tez ve görüş ortaya koyacak. Kipriyanu bu arada Kıbrıs sorununun kritik ve belirleyici bir evreye girdiğini ve herkesin birlik içinde ve kolektif olarak hareket etmesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti.

PAPADOPULOS
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cenevre konferansında varlığı konusunun netleştirilmediğini söyledi ve uzman görüşü alınan Uluslararası hukuk kuruluşuna sorulan sorulara ilişkin şüphe belirtti. Bu soruların yapıcı bir belirsizlik içerdiği değerlendirmesi yaptı. Papadopulos bu arada Cumhurbaşkanı’na çelişkili açıklamalarda bulunma ve her gün kendi kendini inkar etme suçlamasında bulundu. Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekrerteri’ne gönderdiği mektuba atıfta bulunurken de, Cumhurbaşkanı’nın özünde Konferans’a kendi kendini davet eder durumda olduğuna vurgu yaptı. Bu girişimiyle halkı kandırmaya çalıştığını ileri sürdü. Nikolas Papadopulos Kıbrısrum tarafının güvenlik ve garantiler konusunda yıllardan beridir var olan tezlerine tutarlı bir biçimde bağlı kalıp kalmayacağı sorusuna Cumhurbaşkanı’nın tatmin edici bir yanıt vermediğini de belirtti.

SİZOPULOS
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirmesi sonrasında da partisinin endişelerinin devam ettiğini söyledi. Görüş ayrılıklarına rağmen daha kötüsünden kaçınmak için görüşlerini ve önerilerini sunmaya hazır olduklarını belirtti. EDEK’in Cenevre görüşmelerinde Cumhurbaşkanı’na eşlik edip etmeyeceğine partisinin kolektif karar organlarının vereceğini ifade etti. Partisinin Cenevre’ye gitme kararı alması durumunda salt bir izleyici rolünde olmayı kabul etmeyeceğini dile getirdi.

PERDİKİS
Ekoloji Hareketi Yurttaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada yokuş aşağı gidişin durmaksızın devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı’nın kendisine saygı gösterilmesini istemesi durumunda kendisinin de saygı göstermesi gerektiğine vurgu yaptı. Partisinin herhangi bir sansürü kabul etmesinin söz konusu olmadığını belirtirken, tezlerini kamuoyu önünde ifade etmeye devam edeceğini dile getirdi. Partisinin Cenevre’ye gidip gitmeyeceği konusunda ise yetkili organlarda karar alınacağını belirtti.

LİLLİKAS
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas hem Cenevre konferansı kavramı hem de bunun katılımcıları konusuyla mutabık olmadıklarını söyledi. Uzaktan eleştiri kolay yolunu seçmeyip İttifak’ın Cenevre’de Cumhurbaşkanı’na eşlik edeceğini belirtti. Süreçte kolektif tavrın zorunlu olduğuna dikkat çekti. Lillikas partisinin geçiş dönemiyle ilgili öneriler sunduğunu ve Türk ordusunun adadan ayrılması konusunda somut tarih olması gerektiğine vurgu yaptı.

TEOHASRUS
Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu Kıbrıs halkının ve Kıbrıs Helenizminin çıkarlarını güvence altına almayan bir anlaşmadan bahsetti. Cumhurbaşkanının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cenevre konferansına katılımını hukuki açıdan güvence altına alınmış gördüğünü belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:39

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand