31/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis bugün Brüksel'de Türk tarafının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs'ta dört özgürlüğü kullanma taleplerine ilişkin temaslarda bulunacak. Elde edilen bilgilere göreMavroyannis Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Klot Juncker'in bürosundan yetkililer ve Hukuk Dairesi yetkilileriyle görüşecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kamuoyuna yaptığı bir açıklamada Türk tarafının bu talebini reddettiği bilinirken bu konunun Komisyon'da tartışılmak üzere Brüksl'e gidiliyor olunmasının neye hizmet edeceği net değil. Türkler dört özgürlüğü talep ederken bunun sadece Kıbrıs'ta geçerli olacağını da ifade ediyorlar ve bu da Brüksel'deki bürokratları etkileme olanağına sahip. Avrupa Birliği için temel bir sorun sonuçta "Kıbrıslılaştırlacak". Avrupa Komisyon Sözcüsü Margaritas Shonias'ın dün Başbakan Yıldırım ve yardımcısı Türeş tarafından dile getirilen bu yöndeki Türk talepleriyle ilgili bir soruyu yanıtlamaktan kaçınması da bu yöndeki değerlendirmeleri güçlendiriyor. Birlik yetkilisi soruya yanıt verirken konuyu müzakere sürecine havale etti. Birçok üye devlet Türklerin bu tezine olumlu bakmıyor. Böylesi bir düzenlemeden kendileri de etkilenecek ancak bu sonuçta Komisyon'a ve Komisyon'un sorunu nasıl sunacağına bağlı. Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide bugün Lefkoşa'da Anastasiadis ve Akıncı ile ayrı ayrı görüşecek. Yarınki Anastasaidis- Akıncı görüşmesi öncesi dün de müzakereciler bir araya geldiler. Elde edilen bilgilere göre iki müzakereci va rolan görüş ayrılıkları nedeniyle görüşme yöntemleri ve programı konusunu Anastasiadis ve Akıncı'ya bıraktılar. İyi haber alan kaynaklara göre yeni süreçte tüm konular masada olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-55 bin devlet çalışanı ve önemli sayıda emekli %3'e kadar kesinti öngören memorandum uygulanmasının kaldırılması sonucu bu ay daha yüksek maaş alacak. Devletin bu yıl çalışanlarına toplamda 27,4 milyon euro daha fazla ödeme yapacağı hesaplanıyor. Olağan üstü kesintiler 2011 yılından beridir uygulamada.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'nin Ege'deki tahrikleri ve Yunanistan'ın tavrı. Gazeteye göre Atina, Pazar günü yaşananlar sonrası Türklerin her hareketini izlemeye aldı. Yunanistan silahlı güçleri de hazır durumda. Yunanistan Hükümeti Pazar günü yaşananlarla ilgili olarak önemli ülkelerin Atina büyükelçileri nezdinde girişimlerde bulundu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos da Türklerin sadece Yunanistan kara sularını ihlal etmediklerini Avrupa Birliği sınırlarını da ihlal ettiklerini söyledi. Aynı anda Türkiye'de Kemalistler Yunanistan'dan korkarak sadece bir selfi çektirerek İmya'ya ayak basmadan bölgeden uzaklaştığı için silahlı güçler komutanı Akar'la alay ettiler. Türklerin savaş gemileri göndererek İmya krizinin 21. yılında bu tahrikar eylemleri, Yunanistan'a kaçıp siyasi iltica talebinde bulunan ve darbeye karıştıkları iddiası ile Türkiye tarafından geri verilmesi talep edilen sekiz Türk subayının geri verilmemesi kararına karşı bir uyarı olarak yorumlandı. Akar'ın olaydaki varlığı Ankara'nın doğu Ege'de gri bölgeler ve en azından 16 kayalıkta Yunanistan egemenliğinin kabul edilmemesi tezinin hatırlatılması anlamına da geliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis dün akşam Sigma Televizyon kanalında konuşurken özüne girmeden Kıbrıs sorununun çözümünün somut yönelimleri hakkında bilgi verdi. Yeorgiyadis çok ihtiyatlı bir tavır ortaya koydu. "Henüz güvence altına almadığımız bankacılık sisteminin işleyişidir" dedi. Bakan bankaların pratikte Avrupa çerçevesinde çalışır olmaları gerektiğine dikkat çekti. Bankacılık sistemiyle ilgili olarak konuşurken, bankaların Avrupa Birliği denetleme çerçevesinde senkronize olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Aksi takdirde yüksek bedellerin ortaya çıkacağı uyarısında bulundu. Yeorgiyadis aynı zamanda yeniden birleşmiş devlette ortak para biriminin euro olması gibi bazı konularda anlaşma sağlandığını da dile getirdi. Bununla birlikte henüz açık olan çok konunun bulunduğunu ifade etti. Çözümün bedelinden bahsetmenin yanlışlığına dikkat çekerek "çözümle ancak bazı somut koşullarda büyüme olacak. Öylesi yapılar olmalı ki bunlar işlersizliği ve çarpıtmaları olasılık dışı tutsun ortaya çıkacak fırsatların kullanımını cesaretlendirsin. Eğer bunlardan kaçınamazsak olumlu perspektif tehdit altına girecektir" dedi. Maliye Bakanı bedelle ilgili rakamlara değinirken de henüz ne kadar mülkiyetin geri verileceğinin bilinmediğine işaret etti ve buna bir örnek verirken "Diyelim ki eğer mülklerin yarısı geri verilirse bedel olacak ve geri kalan yarısı için tazminat ödenecek. Eğer mülklerin tümü yitirilirse bir bedel olmayacak mı?" dedi. Yeorgiyadis tazminatların gündeme gelmesi durumunda bunun vergi mükellefleri tarafından ödenmemesi ve kamu borcuna yük getirilmemesi gerektiği görüşünü de savundu. Bu konuda birçok alternatif üzerinde çalışıldığını duyurdu. Kıbrıs sorununa çözüm durumunda da çözümsüzlük durumunda da Kıbrıs'ın bir büyüme perspektifinin olacağı ve bunun için de rekabet gücü ile avantajlarını güçlendirmesi gerektiği görüşünü de savundu. Bunun olabilmesi için de devlet yapısında sürekli değişiklikler yapılması gerektiği üzerinde durdu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği'nde Hellim'in menşeinin kaydında yaşanan gecikmeler . Gazeteye göre Kıbrıs sorununda yaşanan süreç nedeniyle hellimin menşeinin kaydı konusunda Avrupa Birliğine yapılan başvurunun ele alınması süreci uzadı. Elde edilen bilgilere göre Dışişleri Bakanlığı hellim konusunun kaydının Kıbrıs sorunundan ayrılmadığı tespiti yaptı ya da bu yönde bir bilgi aldı. Bu konunun Avrupa düzeyinde kabul edilemeyecek bir düzeyde gecikme nedeni de bu şekilde açıklanıyor. Siyasi düzeyde yaşanacak durgunluğun bu konuya yansıyacağı yönünde de bilgi var. Avrupalı yetkili komite konuyla ilgili itirazları aylardır değerlendiriyor. Oysa teknik komite bu itirazları reddetmişti. Tarım Bakanı da konunun kısa bir sürede sonuca ulaşacağı konusunda iyimserdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Tüm konuların masada olacağı Anastasiadis- Akıncı görüşmesine hazırlık için müzakereciler dün bir araya geldiler. Yarınki görüşme öncesi Eide de bugün iki liderle ayrı ayrı görüşecek. Cenevre'de önemli bir ilerleme sağlanamaması ve Nisan referandumu öncesi Türkiye'de milliyetçi söylemin yükselmesi sonrası müzakereciler ritmi düşürdüler. Ankara'nın 8 Türk subayının geri verilmesi talebinde ısrarı da Türkiye- Yunanistan ilişkilerini germiş durumda ve bunun da Lefkoşa'daki sürece etkileri var.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol Limanı'nın özel devri sonrası limanda var olan durum. Gazeteye göre Limasol Limanı'na ticari faaliyetleri üstlenen özel şirketin herşeyin normal seyrinde gelişeceği güvencesine rağmen dün limanda şikayetler ve gelecek eylemlerin habercisi protestolar öne çıktı. Ticari konteynerlerin indirilip bindirilmesi işlemleri sabahtan akşama kadar başarılamadı. Bunun bir sonucu olarak hizmet bekleyen 150 kamyonun sıra beklediği bir kuyruk oluştu. Bu duruma öfkelenen şoförler de alanı işgal ettiler. Bölgede trafiğin düzene konabilmesi için polisin olaya müdahalede bulunmasına gerek duyuldu. Bu arada gümrük acentalerı da yaşananlardan şikayetçi. Daha önce 70-80 euro ücret ödedikleri 20'lik bir konteyner için şimdi kendielrinden 185 euro talep ediliyor. 40'lıklar için de 130 yerine 277 euro ödeme zorunda bırakılıyorlar. Bu da Limana küçük konteyner getiren gemilerin artık gelmeyeceği anlamına geliyor.

Gazetenin diğer haber bazıları
-Ocak-Kasım döneminde Kıbrıs'ın turizm gelirleri %12,3 oranında arttı. istatistik dairesi verilerine göre bu dönemde Kıbrıs'ın turizm gelirleri 2,313 milyon euroya ulaştı. Bu rakam bir yıl önce aynı dönemde 2,060 milyondu. Turizmde gelirler açısından en iyi ay 402 milyon euro ile Temmuz ayı oldu. Onu da 392 milyon euro ile Ağustos ve 337 milyon ile de Eylül ayı izledi. 2016 yılına turistlerin kişi başı günlük harcamaları 71 euro oldu. Bu rakam bir yıl önce 73,47 euroydu. En yüksek harcamayı 936, 66 euro ile Belçikalı turistler yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Baş Denetçi'nin yetkileri ve Köfünye Kesimhanesi ile ilgili devam eden tartışmalar. Gazeteye göre Başsavcı Baş Denetçinin yetkileri ve Köfünye kesimhanesi konularında geniş çerçevede uzman görüşü verecek. Başsavcı Kostas Kliridis, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un uzun bir süredir Başsavcının görüşlerini beklediği açıklaması sonrası araya ciddi daha başka olayların girmesi sonucu bu konuda görüş ortaya koymasında gecikme yaşandığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun kârı yıldan yıla azalıyor. Bu acı gerçek dün Meclis'te bir kez daha dile getirildi. Kurumun yan şirketi olan Yunanistan'daki Telekomünikasyon Kurumu'nda da durum aynı. Kurumun piyasadaki payı rekabet nedeniyle her geçen yıl azalıyor. Bu arada Yunanistan'daki yan şirket Kurum için ekonomik açıdan bir yara. Yaşayabilmek için her yıl ana şirketten önemli bir bütçe desteğine gerek duyuyor. Dokuz yıllık varlığında yaklaşık 150 milyon euro zarar etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand