30/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara'nın garantiler ve dört özgürlükler konularındaki ısrarı. Gazeteye göre uluslararası oyuncular Ankara'ya müdahalelerle Kıbrıs sorununda bir hareketlilik yaratmaya çalışıyorlar. Cenevre Konferansı ve Mont Pelerin'de uzmanlar görüşmelerinin başarısız kalması sonrası Ankara ile bir tartışmaya girilmeye çalışıyor. Geçen Cumartesi günü Britanya Başbakanı Tereza Mey Kıbrıs sorununu Erdoğan'ın gündemine getirirken Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in de önümüzdeki Perşembe aynı şeyi yapması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Tereza Mey Ankara ziyareti sırasında her iki toplumun da istememesi durumunda Londra'nın Kıbrıs'ta güvenlik konusunda herhangi bir sistemde yer almaya ilgi duymadığını ifade ederek hem Erdoğan hem de Başbakan Yıldırım Binali ile görüşmelerinde garantiler konusunu gündeme getirdi. Britanya garantiler ile üsler konusuna ise ayrı yaklaşıyor. Kıbrıs'taki askeri üslerinin gündemde olmadığı görüşünü taşıyor. Ankara, garantiler konusunda Tereza May'e olumsuz yanıt verdi. Mey2in ziyareti sırasında Britanya ile Türkiye savaş uçağı imali konusunda önemli bir anlaşma imzaladılar. Şimdi 2 Şubat Perşembe günü Ankara'yı ziyaret etmesi beklenen Merkel'in de Avrupa Birliği ile ilgili konuları ve bunlarla bağlantılı olarak Kıbrıs sorununu da gündeme getirmesi bekleniyor. Bilindiği üzere Türk tarafı Kıbrıs sorununa bulunacak bir anlaşma ile Avrupa Birliği'nde geçerli olan dört özgürlüğün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerli olmasını istiyor. Elde edilen bilgilere göre hem Almanya hem de diğer Birlik üyesi ülkeler Avrupa Birliği'nin tümünü etkileyecek böylesi bir düzenlemeye olumlu bakmıyorlar. Nitekim Türkiye'nin amacı da Erdoğan rejimini siyasi ve ekonomik açıdan Avrupa'ya "sokmak" için Kıbrıs'ta anlaşma ile bir örnek yaratmak. Bu arada bugün Lefkoşa'da iki müzakereci Andreas Mavroyanni ve Özdil Nami bir araya gelecek ve Anastasiadis ve Akıncı'nın gelecek Çarşamba günkü görüşmelerinin hazırlığını yapacaklar. Cenevre ve Mont Pelerin'deki başarısızlık sonrası müzakere süreci koruma altına alınmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Turizm Bakanı Lakkotripis atletizm turizmin piyasanın zenginliğinin önemli bir alanı olduğunu ve bu yönde büyük bir gelişme perspektifi olduğunu söyledi. Bu alanın ileri götürülmesi için Kıbrıs Turizm Örgütü'nün çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu, çeşitli etkinlikler düzenlediğini ifade etti. Turizm Örgütü'nün bu alanda gerekli gelişmeyi sağlamak amacıyla dört farklı teşvik programı uyguladığını da duyurdu. Bu programlar için örgütün 900 bin euroluk bir bütçesi olduğuna dikkat çekti. 2016 yılında Kıbrıs'a 10 binin üzerinde sporcunun geldiğini ve otellerde 65 bin civarında gece kaldıklarını dile getirdi.
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Ege'de gerginlik" başlığı altında. Gazeteye göre Türkiye Ege'de yeni bir gerginlik yarattı. Türkiye yeni bir çatışma yaratmak için İmya kayalıklarındaki krizin 21. yıldönümü günlerini seçti. Türkiye Genel Kurmay Başkanı'nın da içinde bulunduğu özel kuvvetlerin yer aldığı iki hızlı bot eşliğinde bir Türk savaş gemisi buraya yaklaştı. Ancak Türklerin bu uğraşısı başarılı olamadı. Yunan deniz kuvvetleri bölgeye kendi gemilerini gönderdi ve Türkler Halikarnos'a gitmeye zorladı. Atina Türklerin bu tavrının yüksek derecede sembolik bir önemi olduğu görüşünde. Türklerin bu eylemi Yunanistan Yüksek Mahkemesi'nin Türkiye'de darbeye karıştıkları ileri sürülen 8 Türk subayını Ankara'ya geri gönderilmemesi kararından hemen sonra gündeme gelmesi dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği'ne üye Akdeniz ve güney Avrupa ülkeleri zirve toplantısı sonrası yapılan ortak deklarasyonda Kıbrıs sorununa yapılan özel atfın ötesinde önemli görüşler ifade edildi. Lizbon'da gerçekleştirilen toplantı sonrası yapılan açıklamada liderler dikkatlerini ekonomik büyümeye, güvenliğe ve göçmen sorununun yönetimine verdiler. Malta ve Roma zirveleri öncesi Avrupa Birliği'nin göğüslemek zorunda kaldıkları sorunlara ilişkin birlik mesajı verdiler. Ortak deklarasyonun 7. paragrafı da Kıbrıs'a ayrıldı. Bu paragrafta "Kıbrıs'ın garantiler olmadan, Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi kararları ve Avrupa müktesebatı temelinde ve Birleşmiş Milletler yeni Genel Sekreteri gözetiminde yeniden birleşmesi için devam eden sürece desteğimizi tekrarlıyoruz." dediler. Bunun yanı ıra Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği üyesi olduğu ve çözüm sonrası da olmaya devam edeceğine vurgu yaptılar. Birleşik bir Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'nde en iyi biçimde güven altında olacağını vurguladılar. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de Avrupa Birliği'nin ve toplantının Kıbrıs sorununa ilgisi nedeniyle teşekkürlerini sundu. Toplantı sırasında liderlere müzakerelerdeki ilerlemeler, askıda kalan konular ve sorunlar hakkında bilgi verme fırsatı bulduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı bu arada Avrupa Birliği'nin göğüslemek zorunda olduğu sorunlara dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Baş Denetçi ile Meclis arasında yaşanan denetim gerginliği. Gazeteye göre Lefkoşa Kanalizasyon İdaresi'ndeki cezai soruşturma ve bu soruşturma sırasında yerini alan Andreas Haralampos'un ifadesi sonrası Denetleme Dairesi Teknik Denetim eski müdürünün banka hesaplarında gizliliğin kaldırılması kararı ışığında Denetleme Kurumunu kimin denetleyeceği sorusu yeniden gündeme geldi. Eğer Haralambo yolsuzlukları denetliyorsa bugün Haralambos'u kim denetleyecek? İçişleri Bakanı Sokratis Hasiko'un Köfünye kesimhanesi meselesinde Denetleme Kurumunun özel çıkarlara hizmet ettiği konusunda Başsavcılığa belge sunduğu açıklaması sonrası bu soruya yanıt daha da acil olarak gündeme geldi. Aynı anda Baş Denetçi de kooperatiflere denetleme konusunda diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere atıfta bulunurken Avrupa Birliği'ne üye diğer devletlerde denetleme organlarının işleyiş rejimine ilişkin uyumlaştırılmış verileri Maliye Komisyonu'na sunmayı reddederek Meclis'le yeni bir cephe açtı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Akıncı çözüm için öne çıktı. Güvenlik konusuna bulunacak çözümün Kıbrıslırumlarda güvensizlik duygusu yaratmaması gerektiği görüşünü savundu. Kıbrıstürk tarafı ve Türkiye'nin çözüm sonrası adada kalacak asker sayısını tartışmaya hazır olduklarını duyurdu. Kıbrıs'ın satıldığı eleştirilerine karşı da Kıbrılırumlara geri toprak verilmesi gerektiğini ve bu konuda "ucuz söylemlere" gerek olmadığını belirtti. Mülkiyet ile ilgili konuşurken de Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürklern haklı olarak mülklerinin karşılığını istediklerini söyledi ve bu konuda 9-10 milyar euroya gerek duyulacağı öngörüsünde bulundu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri yeni Başkanı Donald Trump'ın yabancı düşmanı tavrına karşı uluslararası alanda gösterilen tepkiler . Gazeteye göre Trump'ın göçmen karşıtı kararnamesine uluslararası alanda ciddi tepki ortaya kondu. Dinamik eylemler, uçak alanında tutuklananların öfkesi ve yabancı liderlerin tepkisi sonuçta yedi Müslüman ülkeden göçmenlerin Birleşik Devletler'e girişini yasaklayan kararnamenin geçici olarak durdurulmasını getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa kültürünün kalbi Baf'ta atıyor. Baf'ın 2017 Avrupa Kültür Başkenti ilanı Cumartesi akşamı düzenlenen gösterilerle gerçekleştirildi. Cumartesi akşamı fantastik gösteriler düzenlendi. Tüm adadan gönüllü çocukların ve gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen gösterilerde Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürk müzisyenler de yer aldı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Ateşle oynuyorlar" başlığı altında Türkiye Genel Kurmay Başkanı'nın İmya kayalıkları bölgesine gitmesi. Gazete haberinde Türklerin Yunanistan'a yönelik sözlü tehditlerinden pratik tahriğe geçtiklerini "tehlikeli bir oyun" oynadıklarını ancak Yunanistan2ın buna soğuk kanlı bir yanıt verdiğini yazıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs müzakere heyeti üyesi ve AKEL Kıbrıs sorunu Bürosu sorumlusu Tomazos Çelebi Kıbrıs sorununun çözülüp çözülmeyeceğinin ortaya çıkması için Türkiye'nin müzakere masasında denenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin kartlarını önceden açmadığını belirten Çelebi kartlarını son anda açıyor olması nedeniyle Türkiye'nin tavrına ilişkin şüphelerin ancak müzakere masasında çözülebileceğine dikkat çekti. Tomazos Çelebi garantiler konusunda görüş ifade ederken de en önemli olgunun çağdığı bu sistemin kaldırılacağı ve Türk askerlerinin ayrılacağı konusunda görüş birliği sağlanması olduğunu belirtti ve Konferans'ta şeylerin kolaylaştırılması için Kıbrıs sorununun iç yanlarında var olan görüş ayrılıklarında yakınlaşma sağlama amaçlı kararların alınma zamanının geldiğine işaret etti. Çelebi dönüşümlü başkanlık konusunda görüş ortaya koymada da tereddüt etmedi bunun duyarlı bir dengenin doruk noktası olduğunu ve müzakere masasından kolayına kaldırılamayacağı görüşünü dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand