27/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün gerçekleştirilen Anastasiadis- Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Cenevre görüşmesini ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorunu için diyalogun Kıbrıs'ta ve tüm konularda devam edeceği açıklaması dün gerçekleştirilen Anastasiadis- Akıncı görüşmesi aşağıdaki olgular netleşti:
Bir:Müzakere masasında altı başlık olacak.İç konularda Yönetim, ekonomi, Avrupa Birliği, toprak ve mülkiyet başlıklarıyla güvenlik - garantiler başlığı.
İki: İki taraf bu altı başlıkta bir al- ver sürecine yönelecek.
Üç: İlk kez hem güvenlik hem de yönetim yada toprak konularında müzakere yapılabilecek.
Altı başlığın da müzakere masasına girmesi için konuların genişletilmesi konusu dün Anastasiadis ve Akıncı arasında anlaşma sağlanan tek konu oldu. Süreç ve müzakerelerle ilgili durumu netleştirmek için ikili 1 Şubat tarihinde yeniden bir araya gelecek. İki lider dünkü görüşmeleri sonrası yaptıkları açıklamada şu anda Kıbrıs sorununda yeni bir konferansın toplanamayacağı konusunda görüş birliği içinde olduklarını da açıkladılar. Dünkü görüşmeleri sırasında liderler müzakerecilerden geçen hafta garantör güçlerin katılımıyla güvenlik konusunda gerçekleştirilen Mont Pelerin'de görüşmeler hakkında bilgi de aldılar. Bu arada Lefkoşa'daki görüşmeler son günlerde Ankara'dan yapılan ve gelişmelere hiç de yardımcı olmayan yeni tahrik edici açıklamaların gölgesinde yapılacak. Anastasiadis'in bu açıklamaları Akıncı'nın bilgisin getirdiği ve Akıncı'nın bunlara yanıt verecek durumda olmadığı belirtiliyor. Türkiye başbakan yardımcısı Türkiye'yi ilgilendirenin Kıbrıslıtürkler değil doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ın stratejik konumu olduğu mesajı vermişti. Kıbrıs sorununa çözüm aracılığıyla Türklere de Yunanlıların ve özünde diğer Avrupalıların haklarının verilmesi görüşünü savunmuştu. Kıbrıslıtürklerin nüfusunun sadece adada olanlarla değil yurt dışında olanlarla birlikte sayılması gerektiği görüşünü de ifade etmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kıbrıs ekonomisine yönelik ilk değerlendirmeleri yapılacak ve sonrasında da Kıbrıs'ın piyasalara çıkacak. Standart and Poors'un 17 Mart'ta açıklanacak değerlendirmesi anahtar bir öneme haiz. Hükümet bu yıl içerisinde piyasalardan 750 milyon eurluk borç almayı hedefliyor. Kıbrıs'ta kamu ekonomisinde görülen olumlu gelişmelere ilaveten Kıbrıs tahvillerin de uluslararası eğilimi izleyerek tarihi düşük gelir getirme noktasına düşmesi bir artı. 2020 yılında sona erecek on yıllık devlet tahvillerinin getirisi %1,63 oranında.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Tuğrul Türkeş'in açıklamaları. Gazeteye göre Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş tahrik edici bir biçimde Kıbrıs'ta dört özgürlüğün sadece Helenler için değil adada yasadışı kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerli olmasını talep etti. Bunun kabul edilmemesi durumunda Yunanistan vatandaşları için de bu hakkın kullanılmaması gerektiği görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise Kıbrıs sorununa Türkeş'in bu talepleri ile çözüm bulunamayacağını açıklaması. Türkeş'in bu açıklamalarını tüm siyasi liderlik mahkum etti. Bu arada Türkeş bir adım daha attı ve Kıbrıs'ta tek bir Kıbrıslıtürk yaşamasaydı dahi Türkiye için yine Kıbrıs sorununun olacağını ve Kıbrıs'ın doğu Akdeniz'de siyaset açısından yaşamsal bir öneme sahip olduğunu söyledi. Aynı anda Kıbrıs Hükümeti'nin Eide'ye sabrının taştığı görünümü var ve elde edilen bilgilere göre kısa bir süre önce yapmış olduğu bazı açıklamalar için Birleşmiş Milletler'deki Kıbrıs Daimi Temsilciği aracılığıyla bir dizi girişimlerde bulunulacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail, Kıbrıs vE Yunanistan Meclis Başkanları görüşmesi ortak bir açıklama ile sona erdi. Açıklamada üç Meclis'in üçlü işbirliğinin elle tutulur bir sonuç vermesi için ortak taahhütleri dile getirildi. Üç Meclis Başkanlarının bundan sonraki toplantılarının Lefkoşa'da gerçekleştirilmesi de karar altına alındı. Resmi açıklamaya göre toplantını gündeminde yer altı kaynakları alanında Meclislerin işbirliği yapması, üç ülkenin yurt dışında yaşayan vatandaşları arasında ilişkilerin geliştirilmesi, ırkçılığa karşı mücadele edilmesi, genç iş insanlarının teşvik edilmesi ve son olarak da eğitim ve araştırma alanlarında işbirliği konuları vardı. Kıbrıs Meclis Başkanı Dimirtris Silluris kendisinin önerdiği ve gündemde yer ala eğitim ve araştırma alanındaki işbirliği konusunda bir sunum yaptı. Silluris bu alanda işbirliğinin üç ülkeden gençleri yakınlaştırmasına katkı yapabileceğini söyledi. Parlamentoların bu işbirliği için gerekli yasal düzenlemeleri sağlayabilecekleri üzerinde durdu. Genç iş insanlarının işbirliği konusunda ise ekonomik kaynakların bulunması dahil buna her tür yardımın yapılmasını istedi. Bu alanda gerek özel kaynakların gerekse Avrupa Birliği kaynaklarının kullanılabileceğine dikkat çekti. Doğal kaynaklar konusunda ise Kıbrıs'ın karşı karşıya kaldığı zorlukları ve bu zorluklara karşı almaya çalıştığı önlemleri dile getirdi.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Kanalizasyon Konseyi'nde gündeme gelen rüşvet iddialarıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Konsey'e iş yapan yüklenici firma ya da Kanalizasyon çalışanları tarafından kendilerine çek kesilen Lefkoşa Kanalizasyon Konseyi yönetim kurulunun iki eski üyesi dün konuştu. Yüklenici işveren Konstantino Votsi tarafında kendisine17 bin euro toplam değerinde kendisine 17 çek verilen Antonis Kutalyanos bu paraların insani yardım ve ekonomik kriz nedeniyle durumları kötüleşen ailelere yardım amaçlı verildiğini söyledi. Çeklerin bu aileler adına çıkarılamayacağını ifade etti. Apostolos Kuluridias ise çalışmayı yapan firmanın müdürü tarafından kendi adına çıkartılan 3.400 euro değerindeki üç çekin diş doktoru olarak bu kişiye ve bir memurlarına verdiği hizmetin karşılığı olduğunu söyledi. Kıbrıs Bankası'nın Chanel İslanda'ki yatırım programına 2007 yılında 55 bin lira yatıran Thasos Neoklus ise bu paranın kendisine babasından kalan miras olduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki lider dün Türkiye'deki referandum nedeniyle uluslararası alanda Nisan ayı öncesi ciddi bir gelişme beklemeden gündemdeki tüm konularla ilgili görüşmelerin devam konusunu ele aldılar. Başta yönetim, mülkiyet ve toprak konuları olmak üzere iç konularda görüş ayrılıklarını yakınlaştırma hedefini ortaya koydular. İki buçuk saatlik sürede Cenevre Konferansı'nın açılığı öncesi Ankara'nın perde gerisinde yaptığı ve Yıldırım Akbulut'un dile getirdiği öneri üzerinde durdular. Cumhurbaşkanı Anastasiadis çözüm sonrası Türkiye vatandaşlarına Avrupa vatandaşlarının haklarının verilmesi önerine Kıbrısrum tarafının karşı olduğunu söyledi. Bu konuda Avrupa Birliği'nin tavrının da merkezi bir rol oynayacağı belirtiliyor. Bu arada Kıbrıs sorununda Ocak sonu Şubat başı yeni bir konferans düzenlenmesi düşüncesinin Türkiye tavrını netleştirene dek ertelendiği görünümü var. Bu arada Britanya Başbakanı Tereza Mey'in yarın ve Almanya Şansölyesi Merkel'in 2 Şubat'ta Ankara'ya yapacağı ziyaretin sonuçları da bekleniyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Vergi Dairesi'nin büyük avukatlık bürolarını gözetim altına almış olması. Gazeteye göre Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Sotiris Markidis Panama Belgelerinde yer alan 2.400 kişinin kimliklerinin belirlenmesi çalışması yaptıklarını söyledi. Elde edilen bilgilere göre uluslararası uzmanlar bu alanda çalışma yapmak için Kıbrıs'a geldiler ve bilgi toplamaya başladılar. Bu arada beş büyük avukatlık bürosu da incelenmeye alındı. Bunlardan dördünün merkezi Lefkoşa'da birinin ise Limasol'da.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherti ülkesinin zaman uygun olduğunda Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerde Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi aracılığıyla yer alacağını söyledi. Birleşik Devletlerin Kıbrıs sorununa çözüm bulma uğraşılarına ve mümkün olduğunca çok destek verme bağlılığının devam ettiğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise burada yaptığı açıklamada Tuğrul Türkeş'in açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Bu açıklamaların Türkeş'in yayılmacı düşüncelerini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Bu görüşlerin Türk Hükümetinin resmi görüşleri olması durumunda hiçbir yere varılamayacağına da dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand