Türkeş'in açıklamalarına siyasi partilerden tepki yağdı.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in işgal bölgelerinde 300 bin Kıbrıslı Türk bulunduğuna dair açıklamalarını kabul edilemez olarak niteledi.

Neofitu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu tür yaklaşımlarla Kıbrıs sorununun çözümünün mümkün olmadığı yönündeki açıklamalarıyla hemfikir olduğunu belirtti. Anastasiadis’in nufüs oranının 4’e 1 olarak yaptığı anlaşmanın, Kıbrıs Rum tarafının ne kadar büyük bir başarı olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Averof Neofitu, göçmenlik konularıyla ilgili yetkinin merkezi devlette olacağının açık ve net olduğunu ayrıca üzerinde anlaşmaya varıldığını vurguladı. DİSİ Başkanı Türkeş’in 4 temel özgürlüğün çözümle birlikte Kıbrıs’taki Türk vatandaşlarına verilmesi talebini kabul edilemez olarak niteleyerek, Ankara hükümetinin Avrupa Birliği penceresinden girmeye çalıştığına dikkat çekti. Ayrıca böyle bir konunun Avrupa Birliği tarafından da kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Türkiye Başbakan Yardımcısı’nın açıklamalarını provokatif ve kabul edilemez olarak niteledi. Kiprianu, Birleşik Devletler’in Lefkoşa’daki büyükelçisi Kathlin Doherty ile yaptığı görüşme sonrası kurumumuza yaptığı açıklamada, bir ülkenin bağımsızlığının önemine dayanmayan ve Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir anlayışın çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Açıklamaların mantık dışı olduğunu ayrıca Kıbrıs sorununun çözüm görüşmelerini zorlaştırdığını ve karmaşık hale soktuğunu savunarak, mantığın hüküm süreceği yönündeki umudunu ifade etti. Anastasiadis ve Akıncı arasında bugün gerçekleştirilen görüşmeden bahsederek, Türkiye Başbakan yardımcısının değindiği konuları Kıbrıs Türk tarafının ele alıp almayacağının ortaya çıkacağını belirtti. Ayrıca müzakere heyetinin çözümle ilgili ayrıntılara odaklanmasının yanlış olduğunu iddia ederek, öncelikle uzlaşma olasılığı bulunup bulunmadığının belirlenmesi için toprak ve yönetim gibi esaslı ve önemli konular üzerinde görüşme yapılması gerektiğini dile getirdi.


EDEK Başkan Yardımcısı Maria Vasiliadu, provokatif ve mantıksız açıklamalar yapıldığını söyledi. Vasiliadu, yasallaştırılmasına razı gösterilen yerleşiklerin sayısının Kıbrıslı Türklerin sayısından çok daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Bu sebepten dolayı EDEK’in Birleşmiş Milletler gözetiminde onaylı ve bağımsız bir kurum tarafından nüfus sayımı yapılması önerisinin her zamankinden daha büyük önem arz ettiğini savundu. Vasiliadu, Türkeş’in bir kez daha Avrupa Birliği’ni kabul edilemez Türk taleplerine razı olması için taciz ettiğini ve Kıbrıs’ı da rehin olarak kullandığını vurguladı. Eğer bazı kişiler gerçekten birliğin sağlanmasını arzu ediyorsa, Kıbrıs sorununun çözümünün parçası olan temel boyutlar hakkında zihinleri bulandırma ve yanlış bilgilendirme takdiğinden vazgeçmeleri gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:36

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand