Türkeş'in açıklamalarına siyasi partilerden tepki yağdı.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in işgal bölgelerinde 300 bin Kıbrıslı Türk bulunduğuna dair açıklamalarını kabul edilemez olarak niteledi.

Neofitu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu tür yaklaşımlarla Kıbrıs sorununun çözümünün mümkün olmadığı yönündeki açıklamalarıyla hemfikir olduğunu belirtti. Anastasiadis’in nufüs oranının 4’e 1 olarak yaptığı anlaşmanın, Kıbrıs Rum tarafının ne kadar büyük bir başarı olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Averof Neofitu, göçmenlik konularıyla ilgili yetkinin merkezi devlette olacağının açık ve net olduğunu ayrıca üzerinde anlaşmaya varıldığını vurguladı. DİSİ Başkanı Türkeş’in 4 temel özgürlüğün çözümle birlikte Kıbrıs’taki Türk vatandaşlarına verilmesi talebini kabul edilemez olarak niteleyerek, Ankara hükümetinin Avrupa Birliği penceresinden girmeye çalıştığına dikkat çekti. Ayrıca böyle bir konunun Avrupa Birliği tarafından da kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Türkiye Başbakan Yardımcısı’nın açıklamalarını provokatif ve kabul edilemez olarak niteledi. Kiprianu, Birleşik Devletler’in Lefkoşa’daki büyükelçisi Kathlin Doherty ile yaptığı görüşme sonrası kurumumuza yaptığı açıklamada, bir ülkenin bağımsızlığının önemine dayanmayan ve Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir anlayışın çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Açıklamaların mantık dışı olduğunu ayrıca Kıbrıs sorununun çözüm görüşmelerini zorlaştırdığını ve karmaşık hale soktuğunu savunarak, mantığın hüküm süreceği yönündeki umudunu ifade etti. Anastasiadis ve Akıncı arasında bugün gerçekleştirilen görüşmeden bahsederek, Türkiye Başbakan yardımcısının değindiği konuları Kıbrıs Türk tarafının ele alıp almayacağının ortaya çıkacağını belirtti. Ayrıca müzakere heyetinin çözümle ilgili ayrıntılara odaklanmasının yanlış olduğunu iddia ederek, öncelikle uzlaşma olasılığı bulunup bulunmadığının belirlenmesi için toprak ve yönetim gibi esaslı ve önemli konular üzerinde görüşme yapılması gerektiğini dile getirdi.


EDEK Başkan Yardımcısı Maria Vasiliadu, provokatif ve mantıksız açıklamalar yapıldığını söyledi. Vasiliadu, yasallaştırılmasına razı gösterilen yerleşiklerin sayısının Kıbrıslı Türklerin sayısından çok daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Bu sebepten dolayı EDEK’in Birleşmiş Milletler gözetiminde onaylı ve bağımsız bir kurum tarafından nüfus sayımı yapılması önerisinin her zamankinden daha büyük önem arz ettiğini savundu. Vasiliadu, Türkeş’in bir kez daha Avrupa Birliği’ni kabul edilemez Türk taleplerine razı olması için taciz ettiğini ve Kıbrıs’ı da rehin olarak kullandığını vurguladı. Eğer bazı kişiler gerçekten birliğin sağlanmasını arzu ediyorsa, Kıbrıs sorununun çözümünün parçası olan temel boyutlar hakkında zihinleri bulandırma ve yanlış bilgilendirme takdiğinden vazgeçmeleri gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:36

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand