23/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun uluslararası yanlarının tartışılmasının devamına yönelik ufukta herhangi bir işaret yokken iki lider tekrardan Lefkoşa'da sorunun "iç yanlarına" ilişkin beş ana başlıkta tartışmalarına devam edecek. İki lider Yönetim, mülkiyet, ekonomi, Avrupa Birliği ve toprak konularını görüşmeyi sürdürecekler. Cenevre görüşmeleri sonrası Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı Perşembe günü ilk kez bir araya gelecekler Cenevre ve Mont Pelerin sonrası ortaya çıkan İki tarafın durumu değerlendirmeye başlayacaklar. Güvenlik konusu başkalarını ilgilendirdiği içi iki liderin bu konuya girmeleri beklenmiyor. Önce Cenevre'de ve daha sonra da Mont Pelerin'de ortaya çıkan olgu, durumun bazılarının zannettikleri gibi hızlı bir biçimde düzenlenemeyecekleri yönünde. Perşembe günkü görüşme öncesi bu akşam tüm ilgili tarafların ama özellikle de Kıbrıs Hükümeti'nin dikkati Espen Barth Eide'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni bilgilendireceği New-York'ta olacak. Bu bilgilendirmeyle ilgili özel bir dikkat gerekiyor. Eide'nin var olan görüntüyü olduğu şekliyle taşımadığı ve olaylar olduğu gibi aktarmadığı geçmişte bir çok kez görüldü. Bu nedenden dolayı da Eide'nin bilgilendirme sırasında ifade edecekleri ötesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin kendisine soracakları sorular da büyük önem taşıyor. Birleşmiş Milletler belgelerine göre planlanmış olmasına rağmen 13 Ocak tarihinde gerçekleşmeyen Cenevre Konferansı ile ilgili olarak Eide'nın bu akşam ifade edecekleri büyük bir önem taşıyor. Türk tarafının Yunanistan'a yönelik eleştirilerini reddeden belgeler aynı anda Eide'nin tavır ortaya koymada temiz bir oyun içinde olmadığını da gösteriyor. BU arada Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarını sürdürüyor. Dün de Britanya Başbakanı Tereza Mey ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs ekonomisi bu yılın ilk altı ayı içerisinde uluslararası derecelendirme kuruluşlarının yakın incelenmesine alınacak ve en kritik aylar Mart ve Nisan olacak. Elde edilen bilgilere göre ilk değerlendirmeyi 17 Mart'ta Standarts and Poor's yapacak. Onu 24 mart'ta Moody'sin ve 21 Nisan'da da FİTCH'in değerlendirmesi izleyecek. En son değerlendirmeyi ise 21 Haziran'da DBRS yapacak. Standarts and Poor'sun son değerlendirmesinde Kıbrıs yatırım yapılabilir ülke konumundan sadece iki derece gerideydi ve Maliye Bakanlığı 2017'in bu yeni ilk değerlendirme sırasında Kıbrıs'ın en az bir puan daha ileri gideceğini umut ediyor. Moody'sin ise Kıbrıs'ı yatırım yapılabilir bir ülke konumuna getirmesi için dört puan yükseltmesi gerekiyor. FİTCH'te ise üç puanlık bir yükseltmeye ihtiyaç var. Bu kuruluşların Kıbrıs ekonomisine yönelik 2016 kış dönemi değerlendirmeleri olumlu ve Kıbrıs'ın puanının yükseltilmesi beklentisi yaratmış durumda. Böylesi bir durumda Kıbrıs'ın kredi kullanım giderleri azalacak ve Avrupa Merkez Bankası tahvil alım programına da dahil olabilecek.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nın Kıbrıs sorununda son gelişmelerle ilgili olarak Güvenlik Konseyi üyelerini bugün bilgilendirecek olması. Gazeteye göre Eide Kıbrıs sorununda raportör. Uluslararası Kuruluş'un belgelerine göre Cenevre görüşmeleri sırasında üç günlük görüşmeyi Atina ve Nikos Kocas değil Eide'nin kendisi önerdi. Eide'nın güvenilir olmayan rolü şüpheye yer bırakmayacak bir biçimde ortaya çıktı. Belgeler Norveçli diplomatın Kıbrısrum tarafı aleyhine oynadığı rolü ortaya koydu. Bir internet sayfasında ortaya konan belgeler Cenevre'de üçlü görüşmeyi Atina'nın ve somut olarak Dışişleri Bakanı Kocas'ın değil Eide'nın önerdiğini kesin bir biçimde gösterdi. Ve Norveçli diplomatın "oyunu" bununla da sınırlı kalmadı. Birleşmiş Milletler resmi internet sayfasında yayınlanan belgelere göre Eide 11 Ocak tarihinde gazetecileri bilgilendirirken iki bölgeli, iki toplumlu "konfederasyon" ifadesini kullandı. Bu da Lefkoşa'da bazı siyasi çevrelerin tepkilerine neden oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Vatandaşların çoğu Kıbısrum tarafının Cenevre hedeflerini büyük oranda başaramadığı görüşünde. Lefkoşa Ünivesitesi IMR şirketi tarafından gerçekleştirilen kamuoyu araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %41'i hedeflerin düşük düzeyde gerçekleştirildiğine inanıyor. %39'lük bir kesim is hiç başarılamadığını düşünüyor. Bununla birlikte katılımcılar Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ı Cenevre konusunda olumlu puanladılar. Olumlu puan alan bir diğer kişi de Avrupa Komisyonu Başkanı oldu. Bunlara karşı Akıncı, Çavuşoğlu ve Eide olumsuz olarak değerlendirildiler. Si,yasi liderler açısından en olumlu puanı ise Andros Kipriyanu ve Averof Neofitu aldı. Merkez siyasi parti liderleri ve ELAM ise olumsuz olarak değerlendirildi. Andros Kipriyanu'nun tavrı %36 oranında ve Neofitu'nun da %30 oranında olumlu olarak görüldü. Buna karşı Nikolas Papadopulos'un tavrını olumlu bulanlar %15 oranında oldu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Ankara Akıncı'ya yoğun bir baskı uyguluyor" başlığı altında Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Ankara ile ilişkileri. Gazeteye göre Mont Pelerin görüşmeleri sonrası Akıncı istenmiyor. Ankara ve Akıncı arasında görüş ayrılığı sadece taktik konularla da sınırlı değil. Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın güvenini yitirmiş durumda. Akıncı'nın toprak konusunun tartışılması sırasında üstlendiği girişim sonucu zor durumda kaldığı görünümü var. Kıbrıstürk siyasi çevrelerine göre Akıncı'nın süreci yönetimi ve Türkiye'nin arzuları arasında ayrılık 2016 yılında Mont Pelerin görüşmeleri sırasında Akıncı'nın harita konusunu üstlenmesi ve sözlü dahi olsa somut sayıda Kıbrıslırum göçmenin geri dönüşünü kabulüyle ortaya çıktı. Aynı kaynaklara göre Ankara bu noktadan sonra çok iyi tanıdığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nda bazı çevrelerle çok yakın bir işbirliği içinde olan Özdil Nami'ye döndü. Akıncı ile Ankara arasında var olan görüş ayrılığının sadece taktik konular da değil. Kıbrıslıtürk liderin, toplumunu mecazi anlamda Türkiye'nin sütünden gerçekten kesme arzusunda olduğunu ve herşeyin normal bir biçimde gelişmesi halinde Kıbrısrum tarafının bir takvimle de olsa Türk varlığının Kıbrıstürk federal devletinde bir bitiş tarihi olduğu görüşüne olumlu baktığını gösterdiği belirtiliyor. Cenevre'de kamuya yönelik açıklamalar görüş ayrılıklarının bir göstergesi. Kıbrıslıtürk lider Akıncı'nın bugün İstanbul'a gideceği de alınan bilgiler arasında. Bu konuda detay verilmedi ancak Akıcı'nın devlet televizyonun bir programına katılacağı ve gece geri döneceği belirtiliyor. Akıncı'nın İstanbul'da görüşmelerde bulunup bulunmayacağı ise açıklanmadı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cenevre Konfernsı ve teknokratların Mont Pelerin çalışması sonrası iki lider Perşembe günü bir araya gelip bundan sonrasını planlayacaklar. İstenen 60 garantiler sisteminin 2017 koşullarına uyumlaştırılması için tartışmaların ileri götürülmesi. Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas" Real News'a veridği röportajında Yunan tarafının yabancı askerlerin Kıbrıs topraklarında geçici konaklaması anlaşması önerdiğini söyledi. Bu öneri de adadaki askerlerin aşamalı bir biçimde ayrılması biçiminde algılandı. Kocas aynı röportajında Türkiye'nin, üçüncü bir ülkenin Avrupa Birliği'ne üye bir ülkeyi kontrol edemeyeceğini anlaması gerektiği görüşünü de dile getirdi. Çözüm için uzlaşma yaptıklarını ve yapacaklarını ancak sorunun özüne ilişkin yapamayacaklarını da vurguladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez siyasi partilerle DİSİ arasında yeni bir savaş başladı. DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun Cumartesi günkü polit büro toplantısı sırasında merkezdeki partilere yönelik saldırısı yeni karşıtlığın da nedeni oldu. Bu arada AKEL Kıbrıs sorununa ilkeler ve realizm çerçevesinde yeniden birleşme temelinde çözüm bulmak için birlik çağrısında bulundu. AKEL, Mont Pelerin'de yaşananlarla ilgili bilgilendirme beklerken herkesin soğuk kanlı olması ve müzakere sürecine odaklanması gereğine de dikkat çekti. Türkiye'nin Kıbrıs sorunun çözümünde gerekli siyasi iradeye sahip olup olmadığının ancak bu şekilde ortaya çıkacağına vurgu yaptı. DİKO ise Neofitu'ya yanıt vermeye çalışırken AKEL'e de saldırıda bulundu. Hristofias ile Anastasiadis'in politikalarının Kıbrıs sorununu tehlikeli bir açmaza sokup işgalci liderin statüsünü yukarı çekerken Kıbrıs Cumhuriyeti'ninki aşağı çektiğini ileri sürdü.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Britanya Başbakanı Tereza Mey ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesi. Gazeteye göre güvenlikle ilgili tartışmalar devam ediyor ve Lefkoşa şu anda Britanya Hükümeti ile görüşlerinin çakışmasını çok önemli olarak görüyor. Türkiye'nin pozisyonunu daha da sertleştirdiği bir ortamda üçüncü garantör gücün oynayacağı rol büyük öneme sahip. Cumhurbaşkanı Anastasaidis dün Britanya Başbakanı Tereza Mey ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Kıbrıs sorunuyla ilgili Konferansı ele aldı. Elde edilen bilgilere göre Mey çözüm çerçevesinde garantilerin ve müdahale hakkının olamayacağı yönündeki Kıbrıs'ın yaklaşımını anladığını ortaya koydu. Türkiye'nin Türk vatandaşlarına istediği dört özgürlüğe karşı olan Kıbrıs'ın tezine de anlayış gösterdi. Elde edilen bilgilere göre görüşme sırasında Mey de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in ülkesinin Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkış müzakerelerinde kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslırum siyasi partiler Kıbrıs sorununda görüş alış verişi için Kıbrıslıtürk siyasi partilerle temas içinde. Bu alanda öncülük AKEL'e ait ancak DİSİ de son yıllarda çok büyük adımlar attı. AKEL Kıbrıslıtürk partilerle temaslarını korurken geniş sol yelpazedeki partilerle ortak eylemler de düzenliyor. DİSİ, Keti Kleridis'in parti başkan yardımcısı olduğu dönemde daha fazla kişisel düzeyde ilişki geliştirdi. BU son yıllarda DİSİ'de daha kurumsal bir biçim aldı. DİSİ Gençlik Kolları da sürece katıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand