Siyasi partilerin Kıbrıs sorunu hakkındaki açıklamaları

AKEL merkez komitesinin Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ele alarak değerlendirme yaptığı toplantının sonuçları bugün kamuya açıklandı.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anlaştığı ve Cenevre zirvesinde sonuçlanan sürecin bazı tehlikeler içermesine, ayrıca bazı noktalarda daha iyi ele alma yöntemleri bulunmasına rağmen, partisinin bu süreç karşısında doğru bir tutum sergilediği sonucunun çıkarıldığını açıkladı. ΑΚΕL Merkez komitesine göre, Cenevre sürecinin sonuçları, partinin iki taraf arasındaki fikir ayrılıkları dolayısıyla bir anlaşmaya varılmasının zor olduğu yönündeki görüşünü doğruladı. Bununla birlikte 3 noktada sonuç alındığı, iki tarafın toprak konusunda harita sunduğu, garantörlüklerin ve askersizleştirmenin de dahil edildiği güvenlik konularından esaslı görüşmelerin başladığı ve ikincil önem taşıyan konular olsa da, yönetim başlığında ilerleme kaydedildiği vurgulandı. Stefanu, farklı görüşlerden ve yorumlardan bağımsız olarak müzakerelerin devam ettiğini ve herşeyin müzakerelere bağlı olduğunu vurguladı.

Vatandaşlar İttifakı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, Kıbrıs sorununda atılacak bir sonraki adımlar hakkında karar almadan Ulusal Konseyi toplaması için çağrıda bulundu. Vatandaşlar İttifakı yaptığı açıklamada, Mustafa Akıncı’nın müzakereler aracılığıyla, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Parlamentosu’nda sahip olduğu 6 koltuktan 2sinin sahte devlete verilmesini sağlamak istediğini belirtti. Ayrıca Türk tarafının şu andaki mevcut aşamada, Kıbrıslı Türklerin üzerinde anlaşılan yapıda Kıbrıs Cumhuriyetine katılacakları bir çözüm istemediğini ve taksimin yasallaştırılmasına zemin hazırlamak için sahte devletin yükseltilmesini arzu ettiğini savundu.

Dayanışma Hareketi, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun açıklamalarına cevap vererek, Cenevre müzakerelerinden korktuğu için ayrılmadığını, öfkeden ve ülke için iyi birşey yapma çabalarının boşuna olduğunu anladığı için ayrıldığını açıkladı. Ayrıca, Annan Planı’nı coşkuyla savunanların, 12 yıl gecikmeyle olsa bile, planın korkunç olduğunu fark etmeleri gerektiğini savundu. Dayanışma Hareketi, bu kişilerin şu anda savundukları ve iyileştirdiklerini düşündükleri şeyin, Annan Planı’ndan bile korkunç olduğunu anlamadıklarını vurguladı.

Çevreciler Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeni provokatif açıklamalarını kınayarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türk provokasyonları karşısında yürüttüğü müsamahalı tutuma son vermesi gerektiğini savundu. Türkiye Dışişleri Bakanı’nın ülkesinin işgal ve istilasıyla, Kıbrıs’taki mevcut rejimden sorumlu olduğunu unuttuğunu vurguladı. Çevreciler Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği, Yunanistan’ın güvenlik ve garantiler konusundaki onurlu ve net duruşunun Türkiye’nin hoşuna gitmediğini ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:36

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand