Siyasi partilerin Kıbrıs sorunu hakkındaki açıklamaları

AKEL merkez komitesinin Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ele alarak değerlendirme yaptığı toplantının sonuçları bugün kamuya açıklandı.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in anlaştığı ve Cenevre zirvesinde sonuçlanan sürecin bazı tehlikeler içermesine, ayrıca bazı noktalarda daha iyi ele alma yöntemleri bulunmasına rağmen, partisinin bu süreç karşısında doğru bir tutum sergilediği sonucunun çıkarıldığını açıkladı. ΑΚΕL Merkez komitesine göre, Cenevre sürecinin sonuçları, partinin iki taraf arasındaki fikir ayrılıkları dolayısıyla bir anlaşmaya varılmasının zor olduğu yönündeki görüşünü doğruladı. Bununla birlikte 3 noktada sonuç alındığı, iki tarafın toprak konusunda harita sunduğu, garantörlüklerin ve askersizleştirmenin de dahil edildiği güvenlik konularından esaslı görüşmelerin başladığı ve ikincil önem taşıyan konular olsa da, yönetim başlığında ilerleme kaydedildiği vurgulandı. Stefanu, farklı görüşlerden ve yorumlardan bağımsız olarak müzakerelerin devam ettiğini ve herşeyin müzakerelere bağlı olduğunu vurguladı.

Vatandaşlar İttifakı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, Kıbrıs sorununda atılacak bir sonraki adımlar hakkında karar almadan Ulusal Konseyi toplaması için çağrıda bulundu. Vatandaşlar İttifakı yaptığı açıklamada, Mustafa Akıncı’nın müzakereler aracılığıyla, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Parlamentosu’nda sahip olduğu 6 koltuktan 2sinin sahte devlete verilmesini sağlamak istediğini belirtti. Ayrıca Türk tarafının şu andaki mevcut aşamada, Kıbrıslı Türklerin üzerinde anlaşılan yapıda Kıbrıs Cumhuriyetine katılacakları bir çözüm istemediğini ve taksimin yasallaştırılmasına zemin hazırlamak için sahte devletin yükseltilmesini arzu ettiğini savundu.

Dayanışma Hareketi, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun açıklamalarına cevap vererek, Cenevre müzakerelerinden korktuğu için ayrılmadığını, öfkeden ve ülke için iyi birşey yapma çabalarının boşuna olduğunu anladığı için ayrıldığını açıkladı. Ayrıca, Annan Planı’nı coşkuyla savunanların, 12 yıl gecikmeyle olsa bile, planın korkunç olduğunu fark etmeleri gerektiğini savundu. Dayanışma Hareketi, bu kişilerin şu anda savundukları ve iyileştirdiklerini düşündükleri şeyin, Annan Planı’ndan bile korkunç olduğunu anlamadıklarını vurguladı.

Çevreciler Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeni provokatif açıklamalarını kınayarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türk provokasyonları karşısında yürüttüğü müsamahalı tutuma son vermesi gerektiğini savundu. Türkiye Dışişleri Bakanı’nın ülkesinin işgal ve istilasıyla, Kıbrıs’taki mevcut rejimden sorumlu olduğunu unuttuğunu vurguladı. Çevreciler Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği, Yunanistan’ın güvenlik ve garantiler konusundaki onurlu ve net duruşunun Türkiye’nin hoşuna gitmediğini ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:36

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand