20/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Mont Pelerin'de güvenlik ve garantiler konusunda devam eden çalışmalar. Gazeteye göre güvenlik ve garantiler konusunda Mont Pelerin'de bürokratlar düzeyinde devam eden görüşmelerde taraflar arasındaki görüş ayrılığının devam ettiğini şimdi bundan sonraki adımı planlamakta olan Birleşmiş Milletler de tespit etti. Beşli Konferans 1 Aralık yemeğinde varılan anlaşma temelinde gelişim halinde ancak Mont Pelerin'de ortaya çıkan sonuçlar Birlemiş Milletler'in yaratmaya çalıştığı iyimserlik havasını güçlendiremiyor. İlk olarak teknokratlar çalışmalarını yarın yerine bir gün önce bitirdiler. Bu da var Pelerin'de var olan ortamın ve sonuçların bir göstergesi. İkinci olarak kullanılan metot süreci hiçbir yere götürmedi. Güvenlikle ilgili sorular soruldu ve daha sonra da bunlar yorumlandı.İyi haber alan bir kaynağa göre bu uygulamadan çıkan sonuç ise beklendiği gibi tarafların her birinin kendi pozisyonunda ısrar ettiği oldu. Bu görüşlerde tabii olacaksa değişiklik teknokratlar tarafından değil ancak siyasiler tarafından yapılabilir. Üçüncü olarak da tarafların her biri şimdi bu iki günlük çalışmaya ilişkin kendi değerlendirmesini yapacak ve Birleşmiş Milletler'in bundan sonraki adımını bekleyecek. Espen Bath Eide da kendi açıklamasında sürecin kesin olarak devam edeceğini ancak yeni bir beşli konferansın Avrupa Birliği'nin de gözlemci olarak katılımıyla önümüzdeki günlerde toplantıya çağrılmasının zor olduğunu söyledi. Eide'nın 12 Ocak Konferansı sonrası "iki-üç hafta sonra geri buradayız" ifadesine rağmen durumda gelinen aşama bu. Birleşmiş Milletler yetkilisi dün yaptığı yazılı açıklamada görüşmelerin "başarı" ile sona erdiğine atıfta bulundu. Mont Pelerin görüşmelerinde olumlu bir ruhun olduğunu ve katılımcıların tartışmaları detayına açıklamama kararı aldıkları ve Konferansın henüz tamamlanmadığı konusunda mutabakat sağladıklarını belirtti. Mont Pelerin'deki tartışmalara paralel Türk tarafı kamuoyuna yaptığı açıklamalarda garantileri terk edemeyeceği ve işgal askerlerinin adadan ayrılmasını kabul edemeyeceği mesajı verdi. Bu tezlerini anlaşma perspektifine bağladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos dün geldiği Kıbrıs'ta, Kıbrıs sorununun çözümünde egemenliği savunmanın Avrupa Birliğine üye devletlerin egemenliğinin savunulması anlamına geldiği mesajı verdi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Teknokratlar soğuk çorba ikram ettiler" başlığı altında Mont Pelerin görüşmeleri. Gazeteye göre Mont Pelerin görüşmeleri 48 saat dahi sürmedi. Öngörülmeyen bir biçimde dün öğleden sonra tamamlandı. Yapılan resmi açıklamaya göre görüşmeler başarı ile tamamlandı. Bu gelişme özünde görüşmelerde kısa sürede bir sonuca ulaşılacağı konusunda iyimserliğe fazla bir alan bırakmıyor ve yolun hala daha çok uzun olduğunu ortaya koyuyor. Simerinin elde ettiği bilgilere göre dünkü gelişme aslında beklenen bir gelişmeydi ve görüşmelerin daha ilk anında tarafların eski pozisyonları çerçevesinde hareket ettikleri ortaya çıkmıştı. Türkiye ve Kıbrıstürk tarafı daha ilk andan çıkmaz değilse bile en azından anlamsız bir tartışmayı hedeflediğini ortaya koymuştu. Türk tarafı bu iki gün içerisinde yanıtlanması gereken sorular hem de birleşik Kıbrıs'ta iç güvenlik, dış güvenlik ve anlaşmanın uygulanmasını göğüsleyebilecek araçlar konusunda yazılı herhangi bir şey sunmaktan özenle kaçındı. Akıncı'ın temsilcisi de Çavuşoğlu'nun kabul edilemez yaklaşımıyla aynı ruhta tavır ortaya koydu. Türkiye'nin temsilcisi Çavuşoğlu Cenevre'de konuyu çalışma grubuna havale etmeye çalışmış olmasına karşı bu konuların teknokratlar düzeyinde tartışılamayacağını, sadece siyasi düzeyde tartışılabileceğini söyledi. Kıbrıstürk tarafı Ankara ile işbirliği içinde diğerleri yanı sıra masaya dört soru daha koydu ve Kıbrısrum tarafının bunlara siyasi düzeyde cevap vermesini istedi. Bu sorular da şöyle: Kıbrısrum tarafı ayrılmayı isterse ne olacak? -Kıbrısrum tarafı Kıbrıslıtütkleri Hükümet'ten uzaklaştırırsa ne olacak? -Anayasa çiğnenirse kendilerini kim koruyacak?. -Kıbrısrum tarafının devlete el koyması durumunda ne olacak? Diğer yandan da Kıbrısrum tarafının soruları bu ciddi konuların el alınmasını öngörüyordu. Yeni bir işgal durumunda, Türkiye'nin varılacak anlaşmayı uygulamaması durumunda, işgal askerlerini çekmemesi durumunda ne olacağına yanıt istiyordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail ve Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında Livatyan rezervlerinden başlayıp Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden Avrupa pazarına ulaşan East-Med doğal gaz boru hattı ile ilgili enerji konularında üst düzeyde temasların yapılması bekleniyor. İsrail'in Globes şirketi kaynaklarına göre İsrail Ulusal Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı Genel Müdürü önümüzdeki Pazartesi günü Kıbrıs, Yunanistan ve İtalyan mevkidaşları ile bir araya gelecek. Bu görüşme Brüksel'de Avrupa Birliği bürolarında gerçekleştirilecek. Bu toplantının amacı önümüzdeki ayda İsrail'de gerçekleştirilecek dört ülkenin enerji bakanları toplantısının ön hazırlığını yapmak. Dört Genel Müdür Brüksel'de bu hattın bütünsel mekanizmasının finansmanını ve operasyonun ekonomik yanını ele alacak. İsrail'den bu ortak çalışmanın giderlerinin bir kısmını karşılaması da istenecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda çözüm ve çözümsüzlük cephelerinin netleşmesi. Gazeteye göre Merhum ulusal lider Başpiskopos Makarios'u ölümünün 40. yıldönümünde anma toplantıları Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlupolos'un önünde çözüm ve çözümsüzlük cephelerinin hesaplaşmasına dönüştü. Başpiskopos Hrisostomos etkinlik kürsüsünden Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e çözümsüzlüğün kendisini rahatsız etmemesi çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de buna karı saldırı ile yanıt verdi. İki lider yaklaşımları sonrası katılımcıların alkışlarını paylaştılar. Salonun bir kısmı Başpiskoposu diğer kısmı ise Cumhurbaşkanı'nı alkışladı. Hrisostomos konuşmasında uzun yıllardır var olan mücadelenin devamından yana tavır ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e hitap ederek çözümsüzlüğün kendisini rahatsız etmemesini çünkü kötü bir çözümün halka sonu gelmeyen felaketler getireceğini ileri sürdü. Cumhurbaşkanı'na Kilise'nin bu süreçte kendisiyle birlikte olacağının ve daha talepkar olmasını destekleyeceğini söyledi. Bu talep eden politikanın Makarios'u en iyi anma biçimi ve kendisine güvenen halkın haklı çıkmasında en iyi olgu olacağına vurgu yaptı. Başpiskopos konuşmasında daha önce de Makarios birkaç daha yaşasaydı iki toplumlu iki bölgeli federasyonu ret edecekti görüşünü ileri sürmüştü. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise bu yaklaşıma karşı çıktı. Bugünkü kabul edilemez statükonun diğer olguların yanı sıra adada demografik yapının ve güvenliğin istikrarsızlığında kalıcı kaynak olduğunu söyledi. Vatana en kötü hizmetin çözüm fırsatı varken bundan geri durması olacağının altını çizdi. "Hepinizin bilmesini istediğim durum budur ve çözümsüzlük daha kötü olur eğer çözüm kötüyse olmayan bir çözüm daha kötü olabilir görüşünü paylaşıyorum. Eğer tarih aşayabilir, işer ve Avrupa müktesebatıyla uyumlu bir çözüm verme fırsatı verirse ve sen bundan kaçarsan çözümsüzlük de eşit derecede yıkıcı olur. Bu vatana yapılacak en kötü hizmet olur. Ve size belirtmek istiyorum ki değerlerimizi talep eder bir biçimde ortaya koyuyoruz. izlenen taktikte görüş ayrılıkları olabilir ancak ilkesel tezler değişmez, ortadan kalkmaz ve 1974'den beridir yaşamakta olduklarımızı yanıtlamak için koşul olarak Yunanistan Hükümetiyle ve genelde Helen liderliği ve bizim kendi siyasi liderliğimizle Ulusal Konsey'de oy birliği ile birlikte belirlediklerimizden taviz yoktur . Etnarhis Makarios'u en iyi anmanın vatanın kurtarılması, yeniden birleştirilmesi ve onu özgürce anacağımız koşulları yaratmak olduğu konusunda sizinle aynı görüşteyim" dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Bayrak yeniden liderlere geri veriliyor" başlığı altında Mont pelerin görüşmeleri . Gazeteye göre Mont Pelerin'de teknokratlar görüşmeleri programlanandan bir gün önce sona erdi, taraflar kendi temel sorularını ortaya koydu. Kıbrısrum tarafı Mont Plerin'e hazır gitti ve tüm soruların sordu buna karşı Türkiye sadece sözlü sorularla sınırlı kaldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, Makarios'un ölümünün kırkıncı ölüm yıldönümü etkinliğinde konuşurken Kıbrıs sorununa federal çözümün Cumhurbaşkanı Makarios'un bıraktığı bir miras olduğunu söyledi. Makarios'un bu çizgisinin Ulusal Konsey tarafından teyit edildiğini de ifade etti. Kpriyanu " Hangi politika kurtuluşa ve yeniden birleşmeye götürür, hangi politika ulusal popülizimle bugünkü statükoyu kalıcılaştırmada Türkiye'ye bahane verir? Hangi politikalar iki toplumu ortak hedeflerde birleştirir hangi politikalar aramızdaki mesafeyi açar ve ayrılık duvarlarını güçlendirir. Ve son olarak da hangi politikalar Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Kıbrıslıların tümünün ortak evi yapar ve hangi politikalar devletimizi mutlak olarak Kıbrıslırumalrın mülkiyetinde görür" sorularını sordu. Bu soruların yanıtlarının Makarios'un çizdiği hatta var olduğuna dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki birlik. Gazeteye göre Yunanisatn Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası Kıbrıs ile Yunanistan arasında hiçbir dönem olamayan bir mükemmel bir birliğin var olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Kıbrıs'ı 43 yıldan beridir bölünmüş tutan büyük sorunun göğüslenmesinde gösterdiği sınırsız desteği ve mükemmel işbirliği için Yunanistan'a ve kişisel olarak kendisine teşekkürlerini sundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand