19/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün Mont Pelerin'de başlayan teknokratlar düzeyindeki çalışmalar. Gazeteye göre bir çalışma belgesi oluşturmak amacıyla taraflar Mont Pelerin'de çalışmalara başladı. Bu çalışmalar yapılırken uzmanlar düzeyinde herhangi bir müzakereye ise girilmeyecek. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre beş delegasyon dün güvenlikle ilgili sorularını sordular ve bugün mümkün olması durumunda bir çalışma belgesi konusunda bir sonuca varma amacıyla bu sorulara yanıt vermeye çalışacaklar. Birçok şey ve Konferansın düzenlenmesi için bilet bu sürece bağlı. 12 Ocak Cenevre Konferansı'nda bu yönde karar alınmıştı. Mont Pelerin'deki birinci gün izlenimleri bunun zor bir operasyon olacağı ve tarafların tezlerinde herhangi bir değişiklik olmadığı yönünde. Yani sürece dahil taraflar arasında bir dizi görüş ayrılığı var bu da özellikle güvenlik ve garantiler konusunda. Mont Pelerin'de görüşmelere Birleşmiş Milletler başkanlık ediyor. Avrupa Birliği de gözlemci sıfatıyla toplantılara katılıyor. Mont Pelerin'de görüşmelerin devam ettiği bir anda Türk tarafı yaratılan her tür beklentiyi aşağı çekme uğraşısı içerisinde. Ve bunu sadece süreçte ifade edilen tezlerle değil kamuoyuna yaptığı açıklamalarla da yapıyor. Mustafa Akıncı dün yeniden garantiler olmadan Kıbrıs sorununda anlaşma olamayacağı mesajı verdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından Bulut Yiğit ise savaş söylemleri ile uç yaklaşımlar ortaya koydu. Yiğit Bulut "Kıbrıs'ı nasıl geri aldık? Kahramanlarımız kanlarını dökerek." dedi. Devamında da " eğer birileri Kıbrıs'ı almak istiyorsa bunun tek yolu her karış toprağı için kanını dökmesidir" görüşünü savundu. Bu arada Mont Pelerin'de çalışmalar yarın tamamlanacak ancak bir kesin değil. Bundan sonra atılacak adımlarla ilgili kararların alınması da bekleniyor. Yabancı diplomatik bir kaynak sürecin canlı olduğunu ve makineler çalışır halde bulunduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

- Kıbrıs turizmi özünde beş ülkeye hizmet ediyor. Britanya, Rusya, Yunanistan, Almanya ve İsrail Kıbrıs'a en çok turist gönderen ülkeler. Ancak turizmde görülen artış sadece bu ülkelerle sınırlı kalmadı. Turizm örgütleri bununla birlikte Kıbrıs turizminin sadece bu beş ülkeye bağlı olmasından endişeli. Kıbrıs'a gelen turistlerin %79'u bu beş ülkeden geliyor. 2016 yılında Kıbrıs'a gelen turist sayısı daha önceki rekor yılları geride bıraktı. Bu yıl adaya gelen turist sayısında %20'lik bir artış görüldü. Oysa 2001'den 2016'ya kadarki dönemde görülen en büyük artış %18 olmuştu. 2016 yılında Kıbrıs'a sadece Birleşik Krallık'tan 1 milyon 15 bin 347 turist geldi.
SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Mont Pelerin görüşmeleri. Gazeteye göre Mont Pelerin'de görüşmeler Konferansın devamı. Tarafların dünkü ilk görüşmelerinin "araştırma" niteliği vardı ve her ekip diğer ekipler ekendi sorularını sordu. Hükümet, sürecin siyasiler düzeyinde devamı konusunda somut bir takvim olmadığı görüşünde. Lefkoşa ve Atina yoğun çalışmalarla sahneyi önümüzdeki günlere yönelik düzenlemeye çalışıyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı açıklamada" Hem yöntemle hem de daha çok özle ilgili Yunanistan Hükümeti ile tam bir koordine içerisindeyiz." dedi. Bu arada Türk tarafı da garantilerde ısrarını sürdürüyor. Bu arada Erdoğan'ın danışmanlarından Bulut dün milliyetçi bir hezeyan içinde açıklamalarda bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı görevine atanan Ros Kıbrıs Bankası'ndaki görevinden resmi olarak da istifa etti. Ros bu göreve atanmayla birlikte EuroBank da aralarında olmak üzere görev yaptığı bankaların tümünden ayrılacağını daha önceden duyurmuş ve bu yönde yükümlülük üstlenmişti. Bloomberg'e göre Ros'un180 gün içerisinde mal varlıklarının çoğunu elden çıkarması bekleniyor. Ros'un Amerikan federal yetkililere verdiği bilgilere göre mal varlıklarının değeri 336 milyon dolar ancak bu tüm net mal varlığı değil ve tüm net mal varlığı da 2,9 milyar euro olarak hesaplanıyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Onlarca soru yanıt bekliyor" başlığı altında Mont Pelerin görüşmeleri. Gazeteye göre dün Mont Pelerinde birinci günde altı tarafın, toplumların, garantör ülkelerin ve Avrupa Birliği'nin uzmanları toplumların endişeleri ve bunlara olası çözümlerle ilgili görüşlerini ortaya koydu. Masaya Kıbrıslı iki tarafın onlarca sorusu ve endişesi düştü. Sadece Kıbrısrum tarafının sorusunun 20'ye ulaştığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin da Davos'a gitmeden önce katıldığı sabah oturumu Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabet Sphar başkanlığında yapıldı. Elde edilen ve İsviçre'den damla damla gelen bilgilere göre sabahki oturum yaklaşık iki buçuk saat sürdü ve çalışmaların nasıl yapılacağı üzerine odaklanıldı. Haber kaynakları bunun bir müzakere olmadığı görüşünde ısrarlı. Heyetler öğleden sonra da iki saatlik bir süre çalıştı. Toplantı sırasında tüm tarafların hem yakıcı konulara yönelik, hem dKıbrıs'ın çözüm sonrası dış güvenliğine hem de iki toplumun ilişkilerinden kaynaklanacak iç güvenliğine ilişkin soruları ve endişeleri kayda geçiriliyor. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden dün görevinden ayrılırken liderlerle telefonda veda konuşması yaptı. Bu görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Biden'e Kıbrıs sorununda son gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve Kıbrıs sorununa olan sürekli ilgisi nedeniyle kendisine teşekkür ettiği belirtildi. Elde edilen bilgilere göre Biden de Kıbrıs sorununa olan ilgisinin devam edeceğini söyledi ve buna bir biçimde neden katılmaması gerektiğini ifade etti. Biden'in Akıncı ile görüşmesinde de benzer bir atmosferin olduğu belirtiliyor. Bu arada dün açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in telefon görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs'ın dönem başkanı olduğu Avrupa Konseyi'nde konuşmak için Strazburg'a gideceğini de duyurdu. Anastasiadis Avrupa Birliği Güney ülkeleri toplantısına da katılacak. Hristodulidis gazetecilerin Mont Pelerin'de sürecin geleceğinin belirlenip belirlenmeyeceği sorusuna da bunun zorunlu olmadığını, teknokratlar düzeyinde bir tartışmada sürecin bütünün belirlenemeyeceğini ve siyasi düzeyde karar alınması gerektiğine dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ vergi borçlarının taksitlendirilmesini öngören bir yasa teklifi hazırladı. Kriz nedeniyle vergi borçlarını ödeyemeyenlerin borçları taksitlendirilecek. 100 bin euroya kadar olan borçlar minimum 50 euro ile 54 taksite ve daha üstü borçlar da minimum 1.852 euro ile 60 taksitle ödenecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Rusya'nın ve Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs sorunundaki süreçte değerlendirilmesi talebi. Gazeteye göre Rusya Dışişleri Bakanı Kıbrıs için en iyi garantinin bir yada iki ülkenin garantörlüğü değil Güvenlik Konseyi'nin garantörlüğü olacağını söyledi. AKEL, Rusya'nın Kıbrıs sorununun ve özellikle de dış yanlarının çözümüne yardımcı olmaya hazır olduğu açıklamasını selamladı. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu partisinin Kıbrıs sorununun uluslararası yanlarının çözüm kararlarına güvenlik ve çözümün uygulanmasında sorumluluk üstlenmesi gereken Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de katılımından yana olduğunu söyledi. Rusya'nın Kıbrıs sorununa yıllardan beridir ilksel bir yaklaşım gösterdiğine dikkat çekerek bunun çözüm arayışlarında dengeleyici bir faktör olduğuna vurgu yaptı. Rusya'nın çözüm sürecine aktif katılımının sürece çok yardımcı olacağı görüşünü savundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in birlik çağrısı ve siyasi partilerin tavrı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in "ateş kes " ve iç cephede birlik çağrısı havada kaldı. retçi muhalefet partileri ya doğrudan ya da dolaylı bir biçimde Cumhurbaşkanı'nın önerisini reddettiler. Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununu ele alış biçimine yönelik eleştirilerini dün de sürdürdüler. DİKO ve Ekoloji Hareketi bu çağrıyı kabul etmek için koşul ileri sürdüler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin Kıbrıs Konferansı'nda yer almamaları üzerinde durdu ve bunun bazılarının ileri sürdükleri çekinceler nedeniyle olduğunu ifade etti. Ancak bu çevrelerin kimler olduğunu söylemedi. "Yunanlı ve Kıbrıslı muhataplarımız Rusya'nın teziyle mutabıktı ancak başka katılımcılar beş daimi üyenin konferansa katılması düşüncesini desteklemeyi reddettiler." dedi. Lavrof Konferansla ilgili bu ilk değerlendirmesinde ülkesinin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını desteklemeye hazır olduğunu da ifade etti ve Kıbrıs'ta tk tek ülkeler yerine Güvenlik Konseyi'nin garantisi üzerinde durdu. Lavrof'un bu açıklaması Kıbrıs'ta içte yeni sürtüşmelere de malzeme sağladı. DİKO bu durumdan 1 Aralık yemeğinde kendi koşuları güvence altına alınmaksızın ileri sürülen koşulları kabul eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in sorumlu olduğu görüşünü savundu. EDEK de bu açıklamanın Kıbrıs Hükümeti'nin bir kez daha baskılara boyun eğdiğini gösteren çok ciddi bir suçlama olduğuna dikkat çekti. Ekoloji Hareketi ise Cumhurbaşkanı'nın daimi üyelerin Konferansa katılımını istediğini ancak bunu güçlü bir talebe dönüştürmediği değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand