N. Anastasaidis: Biz kararlıyız ancak Türkiye de siyasi irade göstermelidir


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis iş dünyası “In Business” ödül töreninde yaptığı konuşmada amacın işgalden kurtulmak ve barış içinde bir arada yaşamak olduğuna vurgu yaparak “ateş kes” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı ülkenin çok zor kritik koşullardan geçtiğini ve Kıbrıs sorununun çözümü için ortaya konan ilkeleri terk etmeyeceğini söyledi. Görüşmeler süreciyle ilgili olarak alınan kararların bir şey müzakerelerde bağlı kalınması gereken ilkelerin başka bir şey olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Kıbrısrum tarafının çözümü başarma uğraşılarının sadece Kıbrıslırumların değil, halkın bütününün beklentilerine yanıt verecek uğraşılar olduğunu ifade etti. Bulunacak çözümün, diğer Avrupa ülke vatandaşlarına sunulan hakların Avrupalı bir diğer ülke vatandaşlarına yansıtılması koşulları yaratacağını dile getirdi. Anastasiadis sorumlu kararlar ve girişimlerle 1964 sonrası ilk kez garantilerin kaldırılması ve işgal ordularından kurtulunması için Türkiye ile aynı masada görüşmelere oturmanın başarıldığı görüşünü savundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tehlike altında olduğu konusunda endişe duyanlara da yanıt verdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog ve uluslararası konferansa katılma nedeniyle tehlike altına girmeyeceğini, tehlikenin işgal olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanın katılması ve devlet ile Kıbrısrum toplumunu temsil etmesinin Cumhurbaşkanı’nın statüsünü aşağı çekmediğini onu muhtar konumuna düşürmediğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “In Business” ödüllerinin dağıtım töreni çerçevesinde gazetecilerin süreçle ilgili iyimser olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, konunun iyimser olup olmamak değil, kararlı olup olmamak olduğunu belirtti. Bunun ötesinde sürecin Türkiye’nin tavrına bağlı olacağına işaret etti ve Lefkoşa’nın Mont Pelerin’e tamamı ile hazır ve sürekli temas halinde olduğu Yunanistan Hükümeti ile tam koordineli bir biçimde gittiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Mont Pelerin’de güvenlik ve garantiler konusunda bugün başlayacak diyalog aracılığıyla, karşı karşıya kalınan en önemli sorunlardan birinin aşılmasına olanak sağlayacak önerilerin masaya konulacağını umduklarını söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand