N. Anastasaidis: Biz kararlıyız ancak Türkiye de siyasi irade göstermelidir


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis iş dünyası “In Business” ödül töreninde yaptığı konuşmada amacın işgalden kurtulmak ve barış içinde bir arada yaşamak olduğuna vurgu yaparak “ateş kes” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı ülkenin çok zor kritik koşullardan geçtiğini ve Kıbrıs sorununun çözümü için ortaya konan ilkeleri terk etmeyeceğini söyledi. Görüşmeler süreciyle ilgili olarak alınan kararların bir şey müzakerelerde bağlı kalınması gereken ilkelerin başka bir şey olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Kıbrısrum tarafının çözümü başarma uğraşılarının sadece Kıbrıslırumların değil, halkın bütününün beklentilerine yanıt verecek uğraşılar olduğunu ifade etti. Bulunacak çözümün, diğer Avrupa ülke vatandaşlarına sunulan hakların Avrupalı bir diğer ülke vatandaşlarına yansıtılması koşulları yaratacağını dile getirdi. Anastasiadis sorumlu kararlar ve girişimlerle 1964 sonrası ilk kez garantilerin kaldırılması ve işgal ordularından kurtulunması için Türkiye ile aynı masada görüşmelere oturmanın başarıldığı görüşünü savundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tehlike altında olduğu konusunda endişe duyanlara da yanıt verdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog ve uluslararası konferansa katılma nedeniyle tehlike altına girmeyeceğini, tehlikenin işgal olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanın katılması ve devlet ile Kıbrısrum toplumunu temsil etmesinin Cumhurbaşkanı’nın statüsünü aşağı çekmediğini onu muhtar konumuna düşürmediğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “In Business” ödüllerinin dağıtım töreni çerçevesinde gazetecilerin süreçle ilgili iyimser olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, konunun iyimser olup olmamak değil, kararlı olup olmamak olduğunu belirtti. Bunun ötesinde sürecin Türkiye’nin tavrına bağlı olacağına işaret etti ve Lefkoşa’nın Mont Pelerin’e tamamı ile hazır ve sürekli temas halinde olduğu Yunanistan Hükümeti ile tam koordineli bir biçimde gittiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Mont Pelerin’de güvenlik ve garantiler konusunda bugün başlayacak diyalog aracılığıyla, karşı karşıya kalınan en önemli sorunlardan birinin aşılmasına olanak sağlayacak önerilerin masaya konulacağını umduklarını söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Tüm haberler

Video on Demand