N. Anastasaidis: Biz kararlıyız ancak Türkiye de siyasi irade göstermelidir


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis iş dünyası “In Business” ödül töreninde yaptığı konuşmada amacın işgalden kurtulmak ve barış içinde bir arada yaşamak olduğuna vurgu yaparak “ateş kes” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı ülkenin çok zor kritik koşullardan geçtiğini ve Kıbrıs sorununun çözümü için ortaya konan ilkeleri terk etmeyeceğini söyledi. Görüşmeler süreciyle ilgili olarak alınan kararların bir şey müzakerelerde bağlı kalınması gereken ilkelerin başka bir şey olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Kıbrısrum tarafının çözümü başarma uğraşılarının sadece Kıbrıslırumların değil, halkın bütününün beklentilerine yanıt verecek uğraşılar olduğunu ifade etti. Bulunacak çözümün, diğer Avrupa ülke vatandaşlarına sunulan hakların Avrupalı bir diğer ülke vatandaşlarına yansıtılması koşulları yaratacağını dile getirdi. Anastasiadis sorumlu kararlar ve girişimlerle 1964 sonrası ilk kez garantilerin kaldırılması ve işgal ordularından kurtulunması için Türkiye ile aynı masada görüşmelere oturmanın başarıldığı görüşünü savundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tehlike altında olduğu konusunda endişe duyanlara da yanıt verdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog ve uluslararası konferansa katılma nedeniyle tehlike altına girmeyeceğini, tehlikenin işgal olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanın katılması ve devlet ile Kıbrısrum toplumunu temsil etmesinin Cumhurbaşkanı’nın statüsünü aşağı çekmediğini onu muhtar konumuna düşürmediğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “In Business” ödüllerinin dağıtım töreni çerçevesinde gazetecilerin süreçle ilgili iyimser olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, konunun iyimser olup olmamak değil, kararlı olup olmamak olduğunu belirtti. Bunun ötesinde sürecin Türkiye’nin tavrına bağlı olacağına işaret etti ve Lefkoşa’nın Mont Pelerin’e tamamı ile hazır ve sürekli temas halinde olduğu Yunanistan Hükümeti ile tam koordineli bir biçimde gittiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Mont Pelerin’de güvenlik ve garantiler konusunda bugün başlayacak diyalog aracılığıyla, karşı karşıya kalınan en önemli sorunlardan birinin aşılmasına olanak sağlayacak önerilerin masaya konulacağını umduklarını söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand