N. Anastasaidis: Biz kararlıyız ancak Türkiye de siyasi irade göstermelidir


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis iş dünyası “In Business” ödül töreninde yaptığı konuşmada amacın işgalden kurtulmak ve barış içinde bir arada yaşamak olduğuna vurgu yaparak “ateş kes” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı ülkenin çok zor kritik koşullardan geçtiğini ve Kıbrıs sorununun çözümü için ortaya konan ilkeleri terk etmeyeceğini söyledi. Görüşmeler süreciyle ilgili olarak alınan kararların bir şey müzakerelerde bağlı kalınması gereken ilkelerin başka bir şey olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Kıbrısrum tarafının çözümü başarma uğraşılarının sadece Kıbrıslırumların değil, halkın bütününün beklentilerine yanıt verecek uğraşılar olduğunu ifade etti. Bulunacak çözümün, diğer Avrupa ülke vatandaşlarına sunulan hakların Avrupalı bir diğer ülke vatandaşlarına yansıtılması koşulları yaratacağını dile getirdi. Anastasiadis sorumlu kararlar ve girişimlerle 1964 sonrası ilk kez garantilerin kaldırılması ve işgal ordularından kurtulunması için Türkiye ile aynı masada görüşmelere oturmanın başarıldığı görüşünü savundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tehlike altında olduğu konusunda endişe duyanlara da yanıt verdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs sorununun çözümü için diyalog ve uluslararası konferansa katılma nedeniyle tehlike altına girmeyeceğini, tehlikenin işgal olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanın katılması ve devlet ile Kıbrısrum toplumunu temsil etmesinin Cumhurbaşkanı’nın statüsünü aşağı çekmediğini onu muhtar konumuna düşürmediğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “In Business” ödüllerinin dağıtım töreni çerçevesinde gazetecilerin süreçle ilgili iyimser olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, konunun iyimser olup olmamak değil, kararlı olup olmamak olduğunu belirtti. Bunun ötesinde sürecin Türkiye’nin tavrına bağlı olacağına işaret etti ve Lefkoşa’nın Mont Pelerin’e tamamı ile hazır ve sürekli temas halinde olduğu Yunanistan Hükümeti ile tam koordineli bir biçimde gittiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Mont Pelerin’de güvenlik ve garantiler konusunda bugün başlayacak diyalog aracılığıyla, karşı karşıya kalınan en önemli sorunlardan birinin aşılmasına olanak sağlayacak önerilerin masaya konulacağını umduklarını söyledi.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand