DİSİ, AKEL ve DİKO Mont Pelerin sürecini değerlendirdiler

DİSİ, AKEL ve DİKO Mont Pelerin sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundular


DİSİ
DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in “ateş kes” çağrısını herkesin pratiğine dönüştürmesi dileğinde bulundu. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Tornaridis herkesin dikkatli ve ciddi olması ve Kıbrıs sorununu küçük partisel hesaplarla kullanmaması gereğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununu ele alış biçiminin devletin tanınmasını ortadan kaldırılmasına yol açtığı eleştirilerini değerlendirirken de, bunu yapanların sabah akşam Kıbrıs Cumhuriyeti’nin en önde gelen kurumuna, seçilmiş Cumhurbaşkanı’na taş atanlar olduğunu ifade etti. Mont Pelerin görüşmeleriyle ilgili değerlendirme yaparken de DİSİ’nin tavrının, çağdışı garantiler sisteminin kaldırlması ve yeni bir güvenlik inşaasından yana olduğunu belirtti.
AKEL
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Mont Pelerin süreciyle ilgili beklentilerin düşük olduğunu söyledi. Teknokratlar komitesi kurulmasına, bir sonraki politik düzeyde görüşmeye kadar bir köprü oluşturmak amacıyla Birleşmiş Mileltler Genel Sekreteri’nin karar verdiğini ifade etti. Bu süreçten özlü bir yarar beklenmediğini, ancak herhangi bir zararın da olmayacağını belirtti. İstenenin Türkiye’nin tavır değiştirmesi olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in “ateş kes” çağrısını yorumlarken de, Cumhurbaşkanı’nın çağrısının belli gayelerle tavır belirle durumunda olmayan AKEL’e yönelmediğini dile getirdi. Stefanu bu arada ülkede siyasi gerginliğe gerek olmadığı değerlendirmesinde de bulundu.
DİKO
DİKO Meclis Grup Temsilcisi Hristina Erotokritu, Cumhurbaşkanı Anastasiadisin ateş kes çağrısını değerlendirirken “savaşta değiliz” dedi. Ateş kes çağrısının DİKO’nun mutabık olmadığı Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununu ele alış biçimini sessiz bir biçimde kabulü mü anlamına geldiği sorusunu sordu. Erotokritu Cumhurbaşkanına yönelik eleştirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerini Cenevre Konferansı dışında bırakan yanlış politikalarının bir sonucu olduğuna vurgu yaptı. Konsey üyelerinin yeni Konferans’ta yer almaları için Cumhurbaşkanı’nın gerekli düzeltici adımları atacağını umduklarını da belirtti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand