17/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Lefkoşa Türk tarafının tavrı nedeniyle duyduğu rahatsızlıkları kendilerine dile getirmek amacıyla uluslararası oyuncularla iletişim kanallarını açık tutuyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün 2 Şubat'ta Ankara'yı ziyaret edecek olan Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Juncker ile dün birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı'nın bugün de aralarında görevden ayrılacak olan Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Joe Biden, yeni göreve gelecek Mayk Pens ve Britanya Başbakanı Tereza Mei de olmak üzere daha başka telefon görüşmeleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Aynı haber kaynaklarına göre muattablarına Cenevre görüşmeleri hakkında bilgi verirken Türklerin ve özellikle de Erdoğan'ın açıklamalarına odaklanıyor. Mevlüt Çavuşoğlu'un Cenevre'de ortaya koyduğu tavır ve Erdoğan'ın açıklamaları süreçle ilgili iyimser olamaya olanak vermiyor. Bu arada Mont Pelerin görüşlerine katılmak için teknokratlar yarına dadan ayrılıyor. Andreas Mavroyannis'e Mont Pelerin'de Tomazos Çelebi , Brüksel'de görev yapan yarbay Neofitos Pahulidis, akademisyen Aris Konstantinidis, Cumhurbaşkanlığında görev diplomat Pantelis Pantlidis ve müzakerecinin bürosundan iki daha başka diplomat eşlik edecek. Birleşmiş Milletler delegasyonlara sorularını okuyacak ve onlar da bunlara kendi sorularını ilave edecek ve devamında da soruların tümünü yanıtlamaya çalışacaklar. Tezlerin kaydedilmesi Konferans'ın yeniden başlamasına müsaade edecek "ortak metnin" yaratılması için malzeme sağlayacak. Bu durum bu önemli başlıkta tarafları ayıran mesafeyi de ortaya çıkaracak. Bu arada Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları dünkü toplantıları sırasında Birlik Dış Politka ve Savunma Yüksek Komiseri Federika Mogerni ve Kıbrıs Dışişleri bakanı Yuannis Kasulidis tarafından bilgilendirildiler. Yunanistan Dışişleri bakanı Kocas da Türkiye Dışişleri Bkanı Çavuşoğlu'nun Komisyon Başkanı Juncker'e karşı tahrik edici tavrını gündeme getirdi. Bu tavrın "uzlaşı kültürü" ile uyuşmadığına dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas kendisine yönelik perde gerisinde yıpratma çalışma yapanlara ve sızdırdıkları haberlerle güvenlik konusundaki tavrına yönelik eleştirenlere yeni bir cevap verdi. Kocas Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken " Bakınız, Kıbrıs sorununu tartışmak için iki tarafın bir araya geldiği her defasında bazıları Türkiye'nin uzlaşmazlığını ve Kıbrıs sorununun -garantilerin devamını isteyerek- gerçek çözümünü istemede irade eksikliğini tespit etmek yerine sorumluluğu bana atıyorlar. Bir yandan bazen istifa ettiğimi, diğer yandan benim tekrardan gönderilmeyeceğini belirterek cezalandırılacağımı belirtiyorlar. Bunlar planlıdır ve Kıbrıs sorununda bazı tarafların Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde takındıkları kabul edilemez tavırlar nedeniyle kurtarılmak için ileri sürülen yöntemlerdir" dedi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Mont Peleri'nde teknokratlar görüşmesi başarısızlık olanağı olmadan başlıyor. Bu görüşmelerde tarafların iç ve dış güvenlikle çözümün uygulanmasına ilişkin genelde güvenlikle ilgili tezleri kayda geçirilecek. Var olan endişeleri ve talepleri arasında gözlemlenen büyük mesafeye rağmen bu durum Cenevre'de yeni bir siyasi düzeyde yeni müzakere sürecine gidilmesini engellemeyecek. Politis'in elde ettiği bilgilere göre Espen Barth Eide'nin 1 Araşık sonrasında dört başkentteki temasları sırasında her bir tarafın talepleri aslında kayda geçirildi ve bunları karşılayacak formüle de varıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hayat Pahalılığı Ödeneği konusunda Çalışma Bakanı ilgili taraflarla ayrı ayrı görüşmelerde bulunacak. Dün işveren ve işçi örgütleri temsilcilerinin katılımlarıyla taraflar Çalışma Bakanlığı'nda bir araya geldiler. Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu bu konuda anlaşmaya varmanın zorluğunu kabul etti ancak şimdiye dek olduğu gibi yılda iki defa yerine bir defa verilmesi konusunda anlaşma sağlandığı taraflar arasında anlayış birliği sağlandı. Ancak bu kayda geçirilmedi. Ödenek kamuda da yılda bir kez ve %50 azaltılarak verilecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Mont Peleri'nde Kıbrıs'ı temsil edecek heyet. Gazeteye göre teknokratlardan oluşan heyetler buluşması yarın başlıyor. Kıbrıs heyetin beş kişilik ve buna diplomatlar, hukukçular, askerler ve akademisyenler katılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefan sadece reddederek ve sürekli olarak tehlike iddialarında bulunarak, hiçbir sorun çözülemeyeceğini ve çözülmediğini söyledi. Stefanu dün yaptığı açıklamada siyasal güçlerin yaptıkları farklı okumalardan ve değerlendirmelerden bağımsız olarak, müzakerelerin devam etmekte olduğunu ve her şey müzakerelerde belli olacağını ifade etti. Türkiye dahil ilgili her tarafın niyetlerinin, tezlerinin ve önerilerinin müzakerelerde değerlendirilip orada belli olacağını belirtti. İşgali sonlandıracak, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde Kıbrıs'ı ve halkı yeniden birleştirecek, üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüme ulaşmayı başarıp başarılamayacağın müzakerelerde değerlendirileceğini ve görüleceğini söyledi. AKEL’in, bazı siyasal güçlerin yapmaya devam ettiği şekilde iddialar ve suçlamalar savurma sürecine girmesi söz konusu olmadığını ifade ederek her kesin yurtseverliğinin, ciddiyetinin ve sorumluluğunun ne kadar sık ve güçlü bağırmasına, ya da yurtseverlik hakkında öne sürdüğü iddialara göre belirlenmeyeceğine vurgu yaptı. Stefanu Kıbrıs sorununda tehlikelerin var olduğunu ve herkesin bazı endişelerinin olmasının makul olduğunu da söyleyerek ancak tehlikeler ve endişeler sadece kötü bir çözüm ihtimalinden kaynaklanmadığını aynı zamanda Kıbrıs’ta Türkiye’nin varlığının kalıcılaşması ve taksimiz sürüp gitmesinden, De fakto bölünmeden de kaynaklandığını belirtti. "Politikada, korku sendromlarına sürüklenmek ve hapsolmaktan daha kötü bir şey yoktur. Müzakerelerde ilkeli tezlerde tutarlı olmak, ama aynı zamanda da gerçekçi olmak gereklidir. AKEL’in tezleri vardır ve gelişmeleri bu tezler temelinde değerlendirmektedir. " dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Birşey olmaksızın gürültü" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın olamayan bir şeyi söyleyip Kıbrısrum tarafı iç cephesini alt üst etmesi ilk kez olmuyor. Ret cephesi partileri üzerinde durmaksızın Erdoğan'ın açıklamalarını alıp Kıbrıs sorununu ele alış biçimiyle ilgili Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e eleştiri yöneltiyorlar. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın geçen Cuma günü yaptığı ünlü açıklama sonrası da bu oldu. Bu açıklama retçi partilerin ve onları destekleyen gazetecilerin elinde bayraklaştırıldı. Oysa bu açıklamanın yapıldığı günden bir gün önce Cenevre'de masaya haritalar konmuştu ve bu haritalar Erdoğan'ın söylediklerini yansıtmıyordu. Ve siyasette sözlü olarak ifade edilen değil yazılı olarak sunulan geçerlidir. Türklerin müzakere masasına koydukları haritada Omorfo ile Kokkina'yı bağlamak için Türk tarafının herhangi bir toprak talebi yok.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün merkezdeki siyasi partileri eleştirdi ve Kıbrıs sorununu ele alışta Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e destek belirtti. Neofitu Kıbrısrum tarafı harita önerisi Kıbrıstürk tarafına sunulmadan birkaç gün önce Ulusal Konsey'de ekrandan gösterildiğini açıkladı. Bazı liderlerin bununla ilgili detaylı notlar aldıklarını da belirtti. Neofitu bu harita Eide'ya verilmeden basına konsey üyesi bir erkek ya da kadın tarafından sızdırıldığını ileri sürdü. Devamla da geçmişte bazılarının harita verdiği için Glafkos Kliridis’i ulusal hain ilan ettiklerini hatırlatarak görüşmelere sunulmadan yedi saat önce basına harita sızdırmanın nasıl nitelenmesi gerektiği sorusunu sordu. Bu arada ret cephesine ait partiler de açıklamalarda bulundular. Papadopulos Türkiye’nin 40 yıldan beridir talebi olan Kıbrıs Cumhuriyeti yok sayılarak beşli konferansın gerçekleştirildiğini ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre müzakere sürecine yakın olan bir kişi gazeteye Mont Pelerin'de teknokratlar buluşmasında tartışmaların kaplumbağa hızında gideceği değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de anayasa değişiklik referandumun sürece olumsuz etki yaptığına dikkat çekti. Amacın zemini hazırlamak ve belli bir anda buna Erdoğan'ın da katılımını sağlamak olduğu değerlendirmesi yaptı. Mont Pelerin'de şu an itibarıyla özünde masada sadece Yunanistan'ın önerisi var. Türk tarafı ise spn24 saat içerisinde buna ters açıklamalar yaparak tahriklerde bulunuyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand