"16/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Ankara Kıbrıs sorununda yapacağı bazı düzenlemelerle Türkiye-Avrupa ilişkilerinde Avrupa Birliğini bazı oldu bittilerle karşı karşıya getirmeyi arzuluyor. Elde edilen bilgilere göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kıbrıs sorunuyla ilgili Cenevre Konferansı sırasında ve bunu izleyen yemekte Kıbrıs'ta Avrupa vatandaşları için geçerli olan dört özgürlüğün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerli olması konusunda ısrar etti. Türklere serbest dolaşım, yerleşim mülk edinme ve ürünlerini dolaştırma hakkı istedi. İyi haber alan kaynaklara göre Türkiye'nin bu talebinin Kıbrıs sorununa bulunacak anlaşma aracılığıyla geçmesi durumunda Ankara bunu tüm Avrupa alanına yaymak için örnek olarak kullanacak. Ankara'nın bu konuyu Kıbrıs sorunundaki müzakerelere taşıması da ilginç bir durum. Türkiye'nin bu talebini Kıbrıstürk tarafının da gündeme getirdiği görüldü. Konu Cenevre'de de gündeme getirildi. Elde edilen bilgilere göre Avrupa Birliği'nin Kıbrıs temsilcisi Piter Van Nufel bunun kabul edilemeyeceğini belirtti ve Avrupa'da geçerli olanın ne olduğunu anlattı. Türk tarafı buna paralel Kıbrıs sorununda varılacak anlaşmayı Avrupa Birliği'nin birinci hukukuna da dönüştürmek istiyor. Bu şekilde Avrupa müktesebatından kalıcı deregasyonlar sağlama hesabı yapıyor. Çavuşoğlu Cenevre Konferansı'nda yaptığı konuşmada bu konuya da değindi. Türk Bakan garantilerin kalması görüşünü gerekçelendirirken bölgedeki gelişmelere atıfta bulundu. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Çavuşoğlu'na Kıbrıs'ın komşu ülkelerden tehdit görmediğini söyledi. Çavuşoğlu'nun İslam Devletine atıfta bulunması üzerine de " İslam Devleti Kıbrıs'ta yoktur Türkiye'de vardır. Onları Kıbrıs'a da mı getirmek istiyorsunuz?" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Çanakopulos "Epohi" gazetesine verdiği röportajda " Momentumun yitirilmemesi ve Konferansın başbakanın katılımı ile devam etmesi için sorumluluk zamanıdır. ne korku yaratacak ne de saldırgan açıklamalara gerek vardır" dedi. Çanakopulos Kıbrıs sorunuyla ilgili toplumlararası görüşmelerde var olan görüş ayrılıklarına rağmen ilerlemeler sağlandığını, 1974 sonrası ilk kez harita değişimine gidildiğini ve ilk kez resmi olarak da güvenlik ve garantiler konusunun müzakere masasına geldiğini söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre güvenlik ve garantiler konusunda Cenevre Konferansı'nın teknokratlar düzeyinde devamı için hazırlıklar yoğun bir biçimde devam ediyor. Bu konferansta Kıbrısrum tarafını temsil edecek teknokratlar konusunda Cumhurbaşkanı'nın bugün kesin kararını alması bekleniyor. Yeni randevu öncesi Lefkoşa ve Atina sürekli temas halinde ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Yunanistan başbakanı Aleksis Tsipras 24 saatten az bir süre içerisinde iki kez telefonla görüştüler. Bu arada Atina ile Lefkoşa, aralarında görüş ayrılığı olduğuna ilişkin söylenenleri ve yazılanları sürekli olarak kesin bir biçimde yalanlıyorlar. Süreçte Türk tarafı ise dün tahrik edici açıklamalar resitali verdi. Garantielrde ve dönüşümlü başkanlıkta ısrar ederek süreci dinamitledi. Gerek Çavuşoğlu gerekse işgalci lider Kıbrısrum tarafının masaya koyduğu haritayı kabul etmediklerini söyledi. Bu gelişmeler yaşanırken iç cephede de tepkiler devam etti. Muhalefet partileri Ulusal Konsey'in acil olarak toplanmasını istediler. Hükümet ise bu noktada Konseyi toplantıya çağırmayı düşünmüyor. Hükümet kısa sürede sonuç almak için strateji belirlemeye öncelik veriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Cenevre'de süreci yönetimi konusunda kendisini eleştirenlere sert bir cevap verdi. Kocas Twittr hesabından kendisini eleştirenlerin Türk propagandasını yeniden ürettiklerini ve böylece çağdaş olduklarını zannettiklerini belirtti. Bu arada Kocas ile Yunanistan Başbakanı arasında sorun olduğu haberleri de çıkarken Yunanistan Başbakanlık Bürosu'ndan yapılan bir açıklama ile bu yalanlandı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de bu konuya ilişkin haberler nedeniyle öfkeli olduğu belirtiliyor. Anastasiadis bu yönde ilk haberlerin çıkmasıyla birlikte Yunanistan Dışişleri Bakanı ile arasında görüş ayrılığı olmadığı açıklaması yapmıştı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Mont Pelerin'de gerçekleştirilecek teknokratlar buluşmasına yönelik yoğun hazırlık. Gazeteye göre 18-20 Ocak'ta Cenevre yerine Mont Pelerin'de gerçekleştirilecek toplantıya üç garantör ülkeden dörder teknokrat, Avrupa Birliği ve iki toplumun müzakerecileri katılacak. Bu toplantıda federal Kıbrıs'ın dış güvenliği konusunda tarafların tezleri ve somut önerileri kayda geçirilecek. Böylece daha sonraki siyasi düzeydeki evreye gerekli zeminin hazırlanmasına çalışılacak. Haberler yeni toplantının Ocak ayı sonunda ya da Şubat ayı başında daha yüksek bir düzeyde yapılacağı yönünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ın turizm bölgeleri belediye başkanları ve muhtarlarının Kıbrıs İşverenler Federasyonu'nun 24 Ocak günü gerçekleştireceği turizm formuna katılmaları bekleniyor. Bu formda uluslararası alanda tanınmış isimler konuşmacı olacak. Bunun yanı sıra turizm bölgelerinin sorunlarının ve olası çözümlerinin ele alınacağı üç ayrı panel de düzenlenecek. Bu panelin düzenlenmesindeki amaç Kıbrıs'ın turizm ürünlerinin kalitesini yükseltmek ve turizmi hem turistler hem de ülke ekonomi lehine genişletmek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Atina ve Lefkoşa faaliyetlerini koordine ediyorlar" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Kıbrıs konferansının teknokratlar düzeyinde devamında hem Kıbrıs sorunun çözüm perspektifinin var olup olmadığını hem de Türkiye'nin niyetini ortaya çıkaracağını söyledi. Stefanu konuyla ilgili olarak "Haravgiye" yaptığı değerlendirmede " Cenevre'de Kıbrıs sorunun iç yanlarının tartışılmaya devamı kararı alındı. Haritalar ve sonuçta toprak konusunda tartışma çerçevesi vardır. Diğer yandan güvenlik ve garantilerle ilgili tartışmalar da başladı ve devam ediyor. Kıbrıs sorununun çözüm perspektifi ve Türkiye'nin gerçek niyeti ortaya çıkacak. " dedi. Stefanu, Yurttaşlar İttifakı başkanı Yorgos Lillikas'ın Cenevre sonuçlarının Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile çöken bir iflas eden ve sürekli tavizler veren bir politikanın savunucusu DİSİ ve AKEL liderliğine bir şamar oldu değerlendirmesinin sorulması üzerine bazılarının sürekli eleştirmek yerine Kıbrıs sorununda görüş ayrılıklarını aşıp üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüme nasıl ulaşılacağına yoğunlaşmaları gerektiğine dikkat çekti. AKEL'in bu süreçte ciddi, sorumlu ve yurtsever politikalar izlemeye devam edeceğinin altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi teknokratlar toplantısına yönelik yapılan hazırlıklar. Gazetenin konuya ilişkin haber başlığı ise şöyle: " Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Başbakan Aleksis Tsipras sürekli iletişim içinde. Ortak strateji başkanlıklarda"

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Aralık ayında ve Ocak ayına bugüne kadar yağan yağmurlar tatmin edici düzeyde olsa da barajlardaki su miktarı henüz gereken düzeyde değil. Barajlara akan su miktarı geçen yıla göre çok daha iyi düzeyde de olsa geçen dönem yaşanan kuraklık nedeniyle barajların doluluk oranı geçen yılın çok gerisinde. 13 Ocak günü itibarıyla barajların doluluk oranı %25,8^'di. Oysa geçen yıl bu oran aynı dönemde %37,6'ydı. Bu rakamlar da daha kat edilmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand