Y. Katrugalos Yolgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Yunanistan ve Kıbrıs’ta gerek müzakereler gerekse de siyasi tartışmalarda olgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Atina Haber Ajansı’na röportaj veren Yunanlı yetkili tahriklerin yanıtsız bırakılmaması ve Kıbrıs sorununun ilk kez görülen çözüm olasılığı için uğraşıların devamına olanak sağlayacak dengeli bir ortamın sağlanması gerektiğini söyledi. Nikos Kocas ile birlikte Cenevre Konferansında yer alan Katrugalos, ortaya çıkan sonucu olumlu olarak niteledi ve bu sonucun adil ve sürdürülebilir bir çözüm için müzakerelerin devamına olanak verdiğini ifade etti.
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Cloude Juncker’in Cenevre Konferansı’ndaki tavrını özel olarak önemli olarak niteledi. Juncker’in karşı karşıya kaldığı tahrike rağmen itidalli bir biçimde ve açık olarak Avrupa Birliği’nin birleşik Kıbrıs’sa desteğini ifade ettiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin konferans’a üst düzey katılımının bulunacak çözümün, özellikle de güvenlik konusunda, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku ile uyumlu olması gerektiği görüşünü teyit ettiğini belirtti. Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesinin söz konusu olmadığı yönünde Erdoğan’ın görüşünün sorulması üzerine de Katrugalos, Konferans açıklamasının adadaki her iki toplum için de güvenlik sağlayacak çözüm arayışında tarafları yönlendirdiğini ifade etti. Müzakerelerin çözümü engelleyecek iç tüketim amaçlı yapay gerginlikler yaratılmaksızın bu çerçevede devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu’nun Avrupa Birliği’nin rolüne ilişkin açıklamasını yorumlarken de Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa sürecini desteklediğin ancak Ankara’nın da kahramanlığın hiçbir zaman kimseye yarar sağlamadığını anlaması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand