Y. Katrugalos Yolgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Yunanistan ve Kıbrıs’ta gerek müzakereler gerekse de siyasi tartışmalarda olgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Atina Haber Ajansı’na röportaj veren Yunanlı yetkili tahriklerin yanıtsız bırakılmaması ve Kıbrıs sorununun ilk kez görülen çözüm olasılığı için uğraşıların devamına olanak sağlayacak dengeli bir ortamın sağlanması gerektiğini söyledi. Nikos Kocas ile birlikte Cenevre Konferansında yer alan Katrugalos, ortaya çıkan sonucu olumlu olarak niteledi ve bu sonucun adil ve sürdürülebilir bir çözüm için müzakerelerin devamına olanak verdiğini ifade etti.
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Cloude Juncker’in Cenevre Konferansı’ndaki tavrını özel olarak önemli olarak niteledi. Juncker’in karşı karşıya kaldığı tahrike rağmen itidalli bir biçimde ve açık olarak Avrupa Birliği’nin birleşik Kıbrıs’sa desteğini ifade ettiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin konferans’a üst düzey katılımının bulunacak çözümün, özellikle de güvenlik konusunda, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku ile uyumlu olması gerektiği görüşünü teyit ettiğini belirtti. Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesinin söz konusu olmadığı yönünde Erdoğan’ın görüşünün sorulması üzerine de Katrugalos, Konferans açıklamasının adadaki her iki toplum için de güvenlik sağlayacak çözüm arayışında tarafları yönlendirdiğini ifade etti. Müzakerelerin çözümü engelleyecek iç tüketim amaçlı yapay gerginlikler yaratılmaksızın bu çerçevede devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu’nun Avrupa Birliği’nin rolüne ilişkin açıklamasını yorumlarken de Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa sürecini desteklediğin ancak Ankara’nın da kahramanlığın hiçbir zaman kimseye yarar sağlamadığını anlaması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand