Y. Katrugalos Yolgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Yunanistan ve Kıbrıs’ta gerek müzakereler gerekse de siyasi tartışmalarda olgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Atina Haber Ajansı’na röportaj veren Yunanlı yetkili tahriklerin yanıtsız bırakılmaması ve Kıbrıs sorununun ilk kez görülen çözüm olasılığı için uğraşıların devamına olanak sağlayacak dengeli bir ortamın sağlanması gerektiğini söyledi. Nikos Kocas ile birlikte Cenevre Konferansında yer alan Katrugalos, ortaya çıkan sonucu olumlu olarak niteledi ve bu sonucun adil ve sürdürülebilir bir çözüm için müzakerelerin devamına olanak verdiğini ifade etti.
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Cloude Juncker’in Cenevre Konferansı’ndaki tavrını özel olarak önemli olarak niteledi. Juncker’in karşı karşıya kaldığı tahrike rağmen itidalli bir biçimde ve açık olarak Avrupa Birliği’nin birleşik Kıbrıs’sa desteğini ifade ettiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin konferans’a üst düzey katılımının bulunacak çözümün, özellikle de güvenlik konusunda, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku ile uyumlu olması gerektiği görüşünü teyit ettiğini belirtti. Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesinin söz konusu olmadığı yönünde Erdoğan’ın görüşünün sorulması üzerine de Katrugalos, Konferans açıklamasının adadaki her iki toplum için de güvenlik sağlayacak çözüm arayışında tarafları yönlendirdiğini ifade etti. Müzakerelerin çözümü engelleyecek iç tüketim amaçlı yapay gerginlikler yaratılmaksızın bu çerçevede devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu’nun Avrupa Birliği’nin rolüne ilişkin açıklamasını yorumlarken de Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa sürecini desteklediğin ancak Ankara’nın da kahramanlığın hiçbir zaman kimseye yarar sağlamadığını anlaması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand