Y. Katrugalos Yolgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Yunanistan ve Kıbrıs’ta gerek müzakereler gerekse de siyasi tartışmalarda olgunluk ve itidal gösterilmesi gerektiği mesajı verdi.

Atina Haber Ajansı’na röportaj veren Yunanlı yetkili tahriklerin yanıtsız bırakılmaması ve Kıbrıs sorununun ilk kez görülen çözüm olasılığı için uğraşıların devamına olanak sağlayacak dengeli bir ortamın sağlanması gerektiğini söyledi. Nikos Kocas ile birlikte Cenevre Konferansında yer alan Katrugalos, ortaya çıkan sonucu olumlu olarak niteledi ve bu sonucun adil ve sürdürülebilir bir çözüm için müzakerelerin devamına olanak verdiğini ifade etti.
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Cloude Juncker’in Cenevre Konferansı’ndaki tavrını özel olarak önemli olarak niteledi. Juncker’in karşı karşıya kaldığı tahrike rağmen itidalli bir biçimde ve açık olarak Avrupa Birliği’nin birleşik Kıbrıs’sa desteğini ifade ettiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin konferans’a üst düzey katılımının bulunacak çözümün, özellikle de güvenlik konusunda, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku ile uyumlu olması gerektiği görüşünü teyit ettiğini belirtti. Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesinin söz konusu olmadığı yönünde Erdoğan’ın görüşünün sorulması üzerine de Katrugalos, Konferans açıklamasının adadaki her iki toplum için de güvenlik sağlayacak çözüm arayışında tarafları yönlendirdiğini ifade etti. Müzakerelerin çözümü engelleyecek iç tüketim amaçlı yapay gerginlikler yaratılmaksızın bu çerçevede devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu’nun Avrupa Birliği’nin rolüne ilişkin açıklamasını yorumlarken de Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa sürecini desteklediğin ancak Ankara’nın da kahramanlığın hiçbir zaman kimseye yarar sağlamadığını anlaması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand