Cenevre sürecini AKEL olumlu, DİKO ve EDEK olumsuz olarak değerlendirdi

Siyasi partiler Cenevre sürecini değerlendiriyorlar.


AKEL Cenevre görüşme sonuçlarını olumlu olarak değerlendirdi. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu somut müzakere ve toprak konusunda antlaşma için koşullar yarattığı için iki tarafın eş zamanlı harita sunumunun olumlu olduğunu söyledi. Stefanu buna ilaveten güvenlik ve garantiler konusunun da ilk kez tartışılmaya başlanmasını da olumlu gördüklerini ifade etti. Cenevre’deki tartışmalarda, özellikle de yönetim başlığında ilerlemeler sağlanmasının cesaret verici olduğunu not etti. Kıbrıs sorununun iç yanlarında farklılıkların giderilmesi için daha çok çalışmaya gerek duyulacağını belirtti. Stefanu, diyalogun Cenevre sonrası devam edecek olmasını da AKEL’in olumlu olarak değerlendirdiğini ifade etti. AKEL’in bu süreçte sorumlu, ciddi ve yurtsever bir politika ile müzakereleri ve çözümün başarılması çabalarını desteklemeye devam edeceğini duyurdu. AKEL Basın Sözcüsü iç cephede bazılarının koşullara uygun davranmadıklarını ve Cenevre müzakere sürecinde karmaşa ve sorunlar yarattıkları değerlendirmesinde de bulundu.

DİKO
DİKO, Cenevre Konferansı’nın Kıbrısrum tarafı için olumsuz sonuçlarla başarısız ve fiyasko olduğunu görüşünde. DİKO’ya göre Türk tarafı müzakerelerin Kıbrıs Cumhuriyeti olmadan beşli konferans biçimde devamını güvence altına aldı. DİKO Kıbrısrum tarafının, yönetim ve mülkiyet konularında aşırı uzlaşmaz tavırlar takınan Türk tarafının şantajlarına boyun eğerek yönetim konusunda ek tavizler verdiği değerlendirmesinde de bulundu. Tüm bunlara karşı güya bir haritanın alındığı iddialarını da yanıtlayan DİKO, bu haritanın toprak konusundaki kriterlerin hiçbirine yanıt vermediğine ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mont Pelerin’dn ayrılmasına neden olanla tamamı ile aynı olduğuna vurgu yaptı. DİKO gelinen aşamada durumun ve müzakere sürecinin Ulusal Konsey tarafından yeniden değerlendirilmesini istedi ve Kıbrıs sorununda yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Bu arada Atina’nın Ankara’nın sorunun çözümü sonrası Türk garantilerinin devamı ve işgal ordusunun kalışı ile ilgili kabul edilemez değerlerine karşı takındığı tavrı da selamladı.

EDEK
EDEK yaptığı açıklamada dört günlük Cenevre görüşmelerinde Kıbrıs Cumhuriyeti lehine herhangi somut yarar sağlanmadığını, tersine bundan Kıbrıstürk tarafının yarar sağladığını belirtti. Garantiler ve Türk askerlerinin ayrılması konusunda herhangi bir ilerleme sağlanmadığını, Kıbrıstürk tarafının sunduğu haritanın kabul edilmediğini, bunun Mont Pelerin’de belirlenen kriterlere yanıt vermediğini ifade etti. EDEK toprak konusunda herhangi bir tartışmanın yapılmadığını da ifade ederek, konan koşulların yerine getirilmediği bu durumda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in neden Konferans’a geçilmesine olur verdiği sorusunun gündeme geldiğine dikkat çekti. EDEK, Yunanistan Hükümeti’nin Konferans’taki tavrını ise selamladı.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:37

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand