13/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre Konferansı. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda güvenlik başlığında beşli konferans kesintisiz olacak ve bir çözüme ulaşma amacıyla konu farklı düzeylerde tartışılmaya devam edilecek. Dün Cenevre'de tüm gün boyunca devam eden tartışmalarda dünkü toplantılarda yer alan tarafların tümünün dahil olmasıyla sürecin devamı için konferansın kurumsallaştırılması kararı çıktı. Dün akşamki toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres çalışma gruplarının kurulmasını ve bunların güvenlik konusunda somut konular belirlemek için 18 Ocak'ta yeniden bir araya gelmesini önerdi. Konu daha önce de Genel Sekreter'in üç garantör ülke Dışişleri Bakanları ile toplantısında ele alınmıştı. Daha sonra konu Konferans'ta tekrardan gündeme gelince tüm katılımcıların dahil olması kararı alındı. Önce teknokratlar bir araya gelecek ve tüm tezler kayda alınacak daha sonra da bu siyasi düzeyde değerlendirilecek. Cenevre momentumun korunması amaçlanıyor ancak teknokratların bayrağı siyasilere verip vermeyeceği konusu belirsiz. Özellikle de tarafların ifade ettikleri görüşlerin tamamı ile ters olduğu bir ortamda bu ciddi bir soru. Elde edilen bilgilere göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Konferans'ta ifade ettiği görüşler Türkiye'nin maksimalist görüşleri oldu ve bu da beklentileri sınırladı Türkiye garantilerin devamında, yeni devlet yaratılmasında, anlaşmanın birinci hukuk olmasında ve Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli olan özgürlüklerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerli olmasında ısrarlı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas müzakereler devam ederken bir açıklama yaptı ve bu açıklamasında ele alınan konular açısından oldukça açıklayıcıydı. Kocas üç garantör ülkenin güvenlik konusunda bir dizi sorunun yer alacağı liste hazırlama sorumluluğu üstlendiğini belirtti. Garantör ülke dışişleri bakanlarının olası bir araya gelme tarihi olarak da 23 Ocak'ı açıkladı. Kocas açıklamasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'na yönelik bir öneriye de atıfta bulundu. Kocas'ın bu konudaki önerisi bu uluslararası örgütün Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında Kıbrıs'taki Türk ordusu ile Yunan Alayı'na ilişkin tüm verileri toplamasını öngörüyor. Kocas "Kıbrıs'ın bir iç güvenlik rejimi bulması gerektiğine inanıyoruz" dedi. Kocas Yunanistan'ın garantilerin kaldırılmasını talep ederken iyi bir şey yaptığına inandıklarını da ifade etti. Birleşmiş Milletler gözetiminde uluslararası bir grubun yaratılması ve süreci gözlemleyip kararların uygulanması konusunda Güvenlik Konseyi'ne rapor hazırlaması ile ilgili bir anlaşma sağlayabileceklerini ifade etti. Yunanistan'nın müdahale hakkı istemediğini ve Türk askerlerinin adadan ayrılmasını istediğini söyledi. Türk ordusunun büyük bir kısmının çözümün uygulanmasının ilk günü değilse de ilk hafta içerisinde ayrılması gereği görüşünü savundu. Türk ordusunun adadan tam olarak ayrılmasını öngören sonu olan bir takvimin olması gereğine işaret etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Süreci kurtarmak için teknokratlar formülü" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs'ta güvenlik ve garantilerle ilgili Cenevre Konferansı dün tamamlandı. Konferans'ta çalışmalarına 18 Ocak'ta başlayacak teknokratlardan oluşacak çalışma grupları kurulması kararı alındı. Grup güvenlik ve garantiler konusunu daha somut ve detaylı ele alacak bu konuda tarafların endişelerini ve yaklaşımlarını kayda alacak ve ilgili bir sonuç raporu hazırlayacak.Konferans çalışma grubunun çalışma sonuçlarının incelenmesi sonrası siyasi düzeyde devam edecek. Bu çalışma da dünkü konferansın katılımcıları belirlenecek tarihte gerçekleştirilecek. Bu karar dün perde gerisinde gerçekleştirilen temaslar sonrası alındı ve süreci kurtarmak amacıyla son çabaydı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Artık iç cephe resmi olarak da yok ve dağılmış durumda. Cenevre'de yaşananlarla ilişkin değerlendirmeleri sonrası DİKO, EDEK, Dayanışma ve Ekoloji Hareketi birlikte hareket etme kararı aldılar ve Konferansın bir parçası olan resepsiyona katılmadılar. Bu arada merkez siyasi alanın kendi içinde de çatlak yaşandı. Yurttaşlar İttifakı diğer partilerden daha farklı bir tavır takındı. Yorgos Lillikas partisinin Anastasiadis'in politikası ile uyuşmamasına rağmen Ulusal Konsey üyesi olarak Cenevre'de kendisine eşlik etme kararı aldıklarını söyledi. "Konferansın toplanması ve bileşeni konusunda görüş ayrılıklarımızı ortaya koyduk. Ancak Cenevre'de görüşmeler devam ettiği sürece görüş ayrılıklarımızı ve önerilerimizi Ulusal Konsey çerçevesinde sorumlu bir biçimde koyma kararı aldık. " dedi. Bu arada özellikle de haritalar konusunda basına yapılan sızdırmalar ve dört parti liderinin sosyal medyada yaptıkları sürekli açıklamalar sonrası Cenevre'deki Kıbrısrum heyeti bünyesinde ağır bir ortam oluştu. Dün dört parti ortak bir açıklama yaparak Kıbrıs sorunuyla ilgili Konferans toplanmasının haklı olamayacağı görüşünü savundular. Buna gerekçe olarak da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin konferansa davet edilmemesini, bir anlaşma menziline girilmemesini, toprak konusunda anlaşmaya varılmamasını ve iş konularla güvenlik konusunda bağlantı kurulması tehlikesini gösterdiler.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Cenevre süreci. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres Cenevre'de sürecin devamına hazırdı. Tarafların görüşlerinde var olan farkları gördükten sonra çalışma gruplarının kurulmasını uğraşının devamını önerdi. Ancak buna Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas müdahalede bulundu v böylece sürece 18 Ocak'a kadar ara verildi. Şimdi taraflar 18 Ocak'ta teknokratlar düzeyinde yine Cenevre'de bir araya gelecekler. Burada çalışmalarını 2-3 gün içerisinde tamamlayacaklar ve Konferans aynı bileşenle yeniden çağrılacak. Yani yeni süreçte de Avrupa Birliği aktif bir var oluş gösterecek. Alınan kararların Yunanistan Dışişleri bakanının daha önce yaptığı açıklamadaki kararlardan farklı olduğu da görüldü. Kocas'ın konferans devam ederken yaptığı açıklamalar tepkilere de neden oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antoni Guteres Kıbrıs sorunuyla ilgili kamuya yaptığı ilk açıklamada üzerinde varılan anlaşma ne olursa olsun referandumu etkileyebileceği için korunması gerektiğini söyledi. Guterres Cenevre'de yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunu için kolay bir çare veya çözüm değil sağlam bir çözüm aradıklarını söyledi. Beraberinde Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı olduğu halde açıklamalarda bulunan Guterres, Kıbrıs'la ilgili konferansın sabahki oturumun oldukça yapıcı olduğunu bildirdi; güvenlik ve garantiler konusunu görüşmek için ilk kez aynı masaya garantör güçlerin de oturduğundan dolayı konferansın tarihi değeri olduğuna işaret etti. İki liderin, Anastasiadis ve Akıncı'nın kararlılığı ve cesaretini öven Genel Sekreter, Kıbrıs'la ilgili konferans yapıldığı için çalışmalarından dolayı onlara teşekkür etti. Antonio Guterres, “Konferans akşamüzeri devam edecek. Mucizeler beklemeyiniz. Kıbrıs için kolay bir çare veya çözüm değil sağlam bir çözüm arıyoruz” dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "18 Ocak'ta devam" başlığı altında dünkü Kıbrıs Konferansı'nda alınan kararlar

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson Cenevre müzakere sürecine genelde destek verdi ve esnek olması durumunda çözümün mümkün olacağını ifade etti. Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean Klot Juncker ise dün Konferansın açılışında yaptığı konuşmada Kıbrıs sorunu için tarihi bir fırsattan bahsetti. Kıbrıslıalrın tümünün Avrupa Birliği vatandaşı olduğuna dikkat çekti. ve "birleşik bir Kıbrıs Avrupa Birliği'ne tam olarak entegre olmalıdır" dedi. Juncker Avrupa Birliği'nin ekonomik açıdan yardımcı olacağını ve Avrupa Birliği'nin ilgili taraf olduğunun altını çizdi. Konferanstaki varlığının adayı birleşik görme yönündeki uzun yıllara dayalı taahhüdünün bir sonucu olduğunu dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi dün Kıbrıs Konferansının devamı yönünde alınan karar. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda İran tipi kesintisiz bir konferans yaşanacak. Dünkü konferansta ilerleme sağlandığı tespit edildi ve devamından yana karar verildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı açıklamada, Cenevre'de güvenlik ve garantilerin görüşülmekte olduğu Kıbrıs'la ilgili konferansın Kıbrıs için tarihi bir gün olduğunu, bunun diyaloğun başlangıcı olduğunu, sürecin kolay olmayacağını belirtti. “Ancak biz bu süreci değerlendirmek için buradayız. Olumlu sonuca gideceğimizi ümit ediyoruz” diyen Sözcü, Konferansın ilk oturumuna katılan tarafların konuşmalarında yeni bir şey olmadığını, yeni bir şey duymayı da beklemediklerini söyledi. Hristodulidis, şu ana kadar yapılan tek sağlam önerinin, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in yaptığı, bazı katılımcılardan da iyi yorumlar aldığı öneri olduğunu kaydetti.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand