Tüm dikkatler bugün Cenevre Konferansı'nda

Bugün dikkatler güvenlik ve garantiler için Cenevre’de Milletler Sarayı’nda gerçekleştirilecek konferansa çevrilmiş durumda.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada konferans ekselansları Nikos Anastasiadis, ekselansları Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve üç garantör ülke Yunanistan-Türkiye ve Britanya’nın temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirileceği belirtildi. İlgili taraf olarak Avrupa Birliği’nin de konferansta var olacağı ifade edildi. Konferans Kıbrıs saatiyle 12:15’te başlayacak. Saat 14’de ara verilecek Konferans çalışmalarına 19’da tekrardan başlayacak. Öğleyin saat 12’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres iki liderle bir araya gelecek. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamaya göre Gutteres 15:45’de de iki liderin de hazır olacağı bir ortamda basına açıklamalarda bulunacak.
Kıbrıs sorununda güvenlik ve garantiler konularının ele alınacağı konferans öncesi Cenevre’de diplomatik çalışmalar doruk noktasına ulaştı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün akşam Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile bir araya geldi. Anastasiadis ve Kocas bu sabah saat 10:30’da yeniden görüşecekler. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas bu arada toprak konusunda haritaların masaya konulması sonrası Başbakan Aleksis Tsipras’a bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile de görüşecek. Boris Johns’on Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile de bir araya gelecek. Dün akşam geç saatlerde Cenevre’ye giden Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da benzer temaslarda bulunması bekleniyor. Üç garantör ülke Yunanistan-Türkiye ve Britanya’yı Konferansta dışişleri bakanları temsil edecek. Britanya adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa İşleri Sorumlusu Alan Dankan da Konferans’ta yer alacak.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:38

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand